На свіжому повітрі і без ґаджетів: як навчаються українські діти у Швеції

Швеція. Скриншот: kanaldom.tv

У Швеції осіли майже 50 тисяч українців. Біженці отримують тимчасовий захист, який, серед іншого, надає доступ до освіти. Переселенці можуть вільно влаштовувати своїх дітей до садочків, шкіл та претендувати на навчання у вищих навчальних закладах. Також можна продовжувати дистанційне навчання в українських школах, йдеться у сюжеті "Ранку Вдома".

У Швеції більшість українських переселенців отримали тимчасовий захист. Загалом тут уже осіли майже 50 тисяч наших земляків, і тимчасовий захист, серед іншого, дозволяє вчитися у місцевих закладах освіти.

Навчання у дошкільних закладах починається з першого року життя. Українці можуть вільно влаштовувати своїх дітей до садочків. Щоправда, у Швеції вони платні.

"Однакові умови як для українців, так і для шведів. Навчання платне. Вартість залежить від того, чи батьки працюють, чи ні. Якщо батьки не працюють, то безплатно відвідують дітей у садочок", — пояснила помічниця з інтеграції в комуні Нюкварн у Швеції Христина Гевчук.

У Швеції кожна дитина має свою кількість годин, протягом яких вона може перебувати в садочку. У всіх вона різна і залежить від того, чи працюють батьки.

Школи безплатні, за винятком приватних навчальних закладів. Обов'язкова освіта у Швеції починається з 6 років і триває до 16 років. Проте українців ніхто не зобов'язує відвідувати місцеві заклади освіти. Можна продовжувати дистанційне навчання в українських. Усе за бажанням батьків та дітей.

"Я вважаю, що ходити до школи потрібно, щоб адаптуватися та вивчити мову. Прогрес дітей видно за пів року. Навіть мінімальні знання шведської з'являються: розуміння і можливість пояснити, що ти хочеш", — додала Христина Гевчук.

Більшість українських дітей усе ж таки пішли до шведських шкіл. Їх одразу записують до звичайних класів.

"Ми уже почали плюсувати дітей у різних школах комуни, і діти розпочали навчання разом зі шведськими дітьми. Тобто інтеграційних класів, як в інших країнах, немає. Так українці краще адаптуються в середовищі", — резюмувала Христина Гевчук.

Оцінок до сьомого класу у шведських школах не ставлять. Періодично дітям проводять щось на кшталт тестування для перевірки засвоєного матеріалу.

Крім того, у молодшій школі дітям не задають домашніх завдань. Навчальний матеріал учні мають засвоювати в школі, вважають у Швеції. Тривалість уроків може бути різною. Все вирішує вчитель індивідуально.

Також у молодшій школі перерви можуть тривати навіть годину. Тоді діти гуляють на свіжому повітрі, адже здоров'ю шведська освітня система приділяє багато уваги. Чи це дощ, чи сніг, чи сонячна погода — діти повинні бути на вулиці. Також у школярів немає телефонів. Користуватися гаджетами до сьомого класу заборонено.

Навчання в університетах для іноземців у Швеції платне. Наші переселенці можуть вступати до вищих навчальних закладів та претендувати на стипендіальні програми: державні чи приватні.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір