Місць вистачило усім: як українські біженці навчаються у Румунії

Румунія. Скриншот: kanaldom.tv

У Румунії зараз живуть 80 тисяч українських переселенців, половина з яких — діти. Країна надала біженцям тимчасовий захист, який дає вільний доступ до освіти. Дітей без проблем приймають до дитячих садочків, шкіл та вищих навчальних закладів. Як працює румунська система освіти, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

З  шести або семи років і до дев'ятого класу навчатися обов'язково. Такі правила у Румунії. Коли країна почала приймати біженців, місцеві навчальні заклади відчинили свої двері дітям з України.

"Переміщені особи, зокрема українські діти, мають право на участь в усіх програмах соціальної підтримки та додаткового забезпечення і вони також отримують консультації та психологічну підтримку. Крім того, усіх охочих приймали до дитсадків. Багато українців пішли до румунських шкіл", — пояснив голова спілки українців у Румунії Микола-Мирослав Петрицький.

Крім того, часто при школах чи різних коледжах є спеціальні українські класи. Там і система освіти українська, і вчителі. Частина працювала і до повномасштабного вторгнення, а частину відкрили після.

"Ці школи або класи знаходяться в регіонах компактного проживання українських меншин в Румунії. Учні також мають можливість вивчати всі предмети українською мовою, за винятком предмета "Румунська мова та література", — пояснив голова спілки українців у Румунії.

Також влада організувала українські освітні куточки. Це спеціально обладнані місця для навчання. Туди приходять діти, щоб займатися онлайн в українських школах. У цих куточках завжди є вчителі. Їм надали інтерактивні дошки, ноутбуки, планшети.

Університети Румунії також готові приймати українців. Деякі вищі навчальні заклади навіть відкрили спеціальні програми для переселенців. Крім того, в Румунії вже давно є факультети, де викладають українською.

"Громадяни України, отримують стипендії, в тому числі за програмами навчання іноземної мови. Тут говоримо про фінансування витрат на навчання протягом усього циклу здобуття вищої освіти, до якого він був зарахований. Також програма покриває витрати на проживання в студентських гуртожитках. Студентам надають безплатну медичну допомогу", —  резюмував Микола-Мирослав Петрицький.

Ще про життя українців в інших країнах:

Медіа-партнери
Прямий ефір