Як українські переселенці навчаються у Хорватії

Хорватія. Скриншот: kanaldim.tv

Нині у Хорватії перебувають понад 30 тисяч українців. Вони отримали захист, який, серед іншого, дає вільний доступ до освіти. Шкільна освіта у хорватів є обов'язковою до 15-річного віку. Потім можна здобувати професію, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Хорватія стала тимчасовою домівкою майже для 30 тисяч українських біженців. Вони отримали захист, який, серед іншого, дає вільний доступ до освіти.

До дитячих садочків тут можна записатися з шести місяців. Щоправда, місць для всіх охочих не вистачає. Перевагу надають тим батькам, які працюють. Якщо ж ви не маєте роботи, то віддати дитину до дитсадка буде не так просто.

Шкільна освіта у Хорватії розпочинається з шести або семи років і є обов'язковою до 15-річного віку. Також обов'язково треба відвідувати підготовчу групу у дитсадку. Однак українців із тимчасовим захистом ніхто не зобов'язує фізично відвідувати місцеві навчальні заклади.

"Українські діти можуть продовжувати навчатися онлайн в українських школах. Це рішення батьків, на яке не впливає місцева влада та соціальні служби. Ставлення до українців тут досить дружнє. Дитину огортають турботою, не виставляють якихось великих вимог і дають змогу потихеньку увійти в колектив. А для того, щоб дитині було комфортніше, дається 72 години індивідуальних занять хорватською мовою", — пояснила проєктна менеджерка в Асоціації SVOJA у Хорватії Олександра Хорова.

Чимало українських дітей усе ж таки пішли до хорватських шкіл. Місцева влада зазвичай не створює спеціальних інтеграційних класів для переселенців, але адаптуватися допомагає.

Базова освіта у Хорватії закінчується у 8 класі. Потім починається середня. Вона вже не обов'язкова. Проте, якщо бажання здобувати освіту є, то існує кілька варіантів.

"Можна вступати до гімназії. Тут навчання триває чотири роки. Технікуми — від року до п'яти, в залежності від професії, яку здобуває дитина.  До речі, після технікуму хорвати можуть виходити на ринок праці, або вступати до вищого навчального закладу. Третій варіант — це творчі професії. Їх здобувають чотири роки", — додала Олександра Хорова.

Освіта в середній школі для хорватів платна, але з українців доволі часто грошей не беруть. Натомість допомагають із потрібними для навчання матеріалами.

Часто у хорватських школах дітям видають планшети чи ноутбуки. Це спрощує процес самого навчання, адже за допомогою гаджетів учні можуть знайти потрібну інформацію, а батьки будь-якої миті перевірити успішність своїх дітей. Всі оцінки є у спеціальній програмі.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір