Вистави у метро: про Харківський театр ляльок та рух "Лялькова оборона" розповів актор Михайло Озеров

Михайло Озеров та Олена Кравець. Фото: kanaldіm.tv

Харківський театр ляльок від початку повномасштабного вторгнення перейшов на волонтерські рейки, а 6 лютого цього року розпочав новий театральний сезон.

Про роботу театру під час війни у "Тихому вечорі з Оленою Кравець" розповів засновник волонтерського хабу "Лялькова оборона", актор Харківського державного академічного театру ляльок ім. В. Афанасьєва Михайло Озеров.

Ведуча — Олена Кравець, співведучий — Юрій Карагодін.

Вистави у метро

— З чого розпочалась "Лялькова оборона"?

— Десь за тиждень до нападу РФ ми сиділи в театрі, і хтось промовив: а якщо дійсно буде наступ, що ми будемо робити? Я сказав, що наш театр — найбезпечніше укриття, бо це дореволюційна будівля. Театр розташований у приміщенні колишнього банку, побудованого за проєктом українського архітектора Олексія Бекетова. Там стіни по пів метра, там залізні двері.

Коли з'явилося перше повідомлення про напад, я в спільний театральний чат кинув повідомлення, що збираємось всі там.

З перших днів там було понад 170 людей, багато дітей, тварин. Театр приймав, приймав, приймав. Спочатку спали хто де: на сцені, під сценою, в гримерках. Ми не знали, скільки це буде продовжуватись. Тому розуміли, що треба все організувати. Спочатку вода, їжа, ліки…

— Зараз який основний напрямок вашого руху?

— Рух працює. Це шпиталі, лікарні, лежачі люди — ми опікуємося десь понад 250 особами. Це постійно ліки, їжа тощо.

Але ж є приємна новина — театр відновив роботу.

— Він не те що відновив. Він офіційно відкрив двері. Коли там перестали мешкати люди, ми трішечки прибрали все. Будівля постраждала від обстрілів. Там не було вікон, були пошкоджені деякі комунікації.

А так театр працював весь цей час. Актори збиралися. Й не тільки актори. Наприклад, Сергій Жадан з нами жив, там у нього було ліжко. Мій син в шпиталь відвозив допомогу, каже: "Я Сергія бачив". Ми наступного дня зустрілись і почали всі разом працювати.

Тобто ми збирались — актори, музиканти. Я називав це творчим підрозділом. Я пишаюся, що ніхто з творчих людей не покинув місто. І було організовано хаб, ми допомагали один одному.

І ми якось обговорювали, що дуже багато людей, які мешкають в метро, налякані. Я кажу: влаштуймо концерт. Сергій читав вірші. Тут же створився гурт "Лютий квітень".

Потім вирішили зробити дитячий репертуар. Десь з березня минулого року ми зібрались, відрепетирували та пішли. Ми почали возити вистави по метро. Метро не ходило і нас сталкери водили коліями зі станції на станцію. Так ми виступали.

За рік війни театр випустив п'ять прем'єр.

Театр ляльок для дорослих

Ми зазвичай з гостями говоримо про певні трансформації та зміни — і внутрішні, і зовнішні. Чи помітили ви, чи змінились ляльки?

— О, ми можемо не визнавати цього, але ми всі змінились.

25 лютого 2022 року ми повинні були зіграти прем'єру "Матінка Кураж", в мене була там роль кухаря. До речі, осучаснив мову Сергій Жадан. Він дуже класно адаптував діалоги. І я знаю, що ми знову оновимо цю виставу, ми її зробимо. І я стовідсотково знаю, що це буде інший кухар. От взагалі інший.

Ця вистава для дорослих?

— Для дорослих.

— Я ніколи не бачила театр ляльок, вистави саме для дорослих.

— Харківський театр один із перших в Україні започаткував вистави для дорослих. Це було дуже давно, ще за радянських часів. Спочатку всі вистави були під контролем Москви, і якщо в Москві щось поставили, то воно копіювалось і робилось тут.

Але з приходом Гіммельфарба Євгена Юзефовича театр почав робити потужні вистави (він був головним режисером театру у 1991–2002 роках, — ред.). Були Джордж Орвелл, Шварц, Булгаков. Шекспір, звичайно.

Ось з дітьми ми говоримо на зрозумілій їм мові. Ну, якось ми трішечки розжовуємо, граємо. З дорослими все інакше.

Також Олена Кравець запропонувала Михайлу Озерову влаштувати імпровізований ляльковий театр. Наприкінці Михайло подарував ведучій шеврон руху "Лялькова оборона", цей шеврон пройшов Руську Лозову, побував у Бахмуті та в інших фронтових районах.


Гостями нового випуску "Тихого вечора з Оленою Кравець" стали: актор та воїн ЗСУ Дмитро Лінартович, засновник волонтерського хабу "Лялькова оборона", актор театру ляльок Михайло Озеров, народний артист України Станіслав Боклан. Музичний гість — ADAM.

Ще цікаве з "Тихого вечора з Оленою Кравець":

Медіа-партнери
Прямий ефір