Вимальовується новий союз без Росії: як країни ОДКБ під проводом США можуть стримувати "Талібан"

Навчання "Регіональна співпраця". Скріншот відео: ap.org

У районі Таджикистану зараз складається складна ситуація, особливо після того, як США вивели свої війська з Афганістану. І військові навчання в Душанбе під керівництвом США "Регіональна співпраця-2022" демонструють, що частина пострадянських країн цього регіону можуть піти під вплив Америки для протистояння можливому просуванню "Талібану". Про це сьогодні, 28 серпня, в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA розповів полковник запасу, військовий експерт Роман Світан, інформує "Дом".

"В Афганістані залишилося дуже багато зброї, яка потрапила до талібів. Таліби — це південноафганські племена, більш пакистанські. А на півночі Афганістану живуть загалом таджики. Причому в Афганістані таджиків більше, ніж у самому Таджикистані. І військові навчання, які проводять США, є одним з основних стримувальних факторів, які не дадуть просочитися озброєному "Талібану" на північ Афганістану та до Таджикистану", — пояснив Світан.

Він вважає, що виведення американських військ з Афганістану — це було більшим політичним рішенням. Але загроза "Талібану" зберігається. Тому зараз американському керівництву доводиться переміщати центр управління до сусіднього Таджикистану.

"Виведення військ — це та проблема, коли політика входить в ухвалення рішення військових. Річ у тому, що під час виборчої кампанії на пост президента США одним із гасел Байдена було виведення військ з Афганістану. А раз обіцяв — виводь, бо в демократичних країнах передвиборні обіцянки здебільшого виконують. Але тепер Америці доводиться центр докладання зусиль переміщати трохи на північ — у район Таджикистану", — продовжив експерт.

Світан зазначив, що США з Таджикистаном та іншими пострадянськими країнами Середньої Азії мають давні відносини, що допомагає у взаємодії сьогодні.

"У тому районі було кілька баз під час воєн, які вели американці з Афганістаном, з Іраком. Ті ж аеродроми використовувалися американцями. Тому їм зараз дуже легко знаходити спільну мову з військовими цих країн і просто співпрацювати, видавлюючи звідти Росію", — розповів він.

У навчаннях "Регіональна співпраця-2022" брали участь і країни Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) — крім Таджикистану, це ще Казахстан та Киргизстан. Традиційно країни ОДКБ вважалися найбільш схильними до впливу Росії. На думку Світана, участь їх у військових навчаннях спільно зі США означає, що ці країни "вже перемикаються з російської армії, яка раніше стримувала той самий "Талібан" і була якимось фактором, що стабілізує".

"Середня Азія чітко реагує на посилення або зменшення силової складової якоїсь країни в цьому регіоні. Те, що зараз туди допущені американці, які керують військовими навчаннями, говорить про те, що Росія втрачає свої можливості та свій вплив", — сказав він.

Завдяки навчанням "Регіональна співпраця-2022" зараз вимальовується новий союз чотирьох країн — Таджикистану, Казахстану, Киргизстану та США як країною НАТО. І Америка демонструє свої можливості прикривати сусідні з Афганістаном країни від "Талібану", від руху талібів на північ, додав експерт.

"Якщо ці чотири країни надалі будуть об'єднані одним союзним договором, то вони прикриватимуть як мінімум свій південний фланг від руху "Талібан", — резюмував Світан.

Читайте також: Афганістан через рік після захоплення "Талібаном": чому Росія налагоджує зв'язки з терористами (ВІДЕО)

Нагадаємо, командно-штабні військові навчання "Регіональна співпраця-2022", організовані центральним командуванням США, проходили у Душанбе з 11 по 20 серпня. У них брали участь військові Казахстану, Киргизстану, Монголії, Пакистану, Узбекистану та Таджикистану.

Медіа-партнери
Прямий ефір