Військове містечко у Гостомелі відбудовують з перероблених уламків зруйнованих росіянами споруд

Відбудова військового містечка у Гостомелі. Скриншот: kanaldіm.tv

У Гостомелі на Київщині, що пережив окупацію, триває відбудова військового містечка. На благодійних засадах французька компанія Neo Eco відбудовує багатоквартирні будинки, переробляючи уламки зруйнованих споруд. Французи планують звести 11 нових багатоповерхівок за принципом економіки замкненого циклу. На будматеріали планують переробити 80% будівельного сміття. Детальніше про відбудову містечка за новітніми технологіями розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

Кілька блоків фундаменту — усе, що залишилося від домівки Мазая. Байкер живе у військовому містечку Гостомеля поряд з аеродромом. Його багатоповерхівку росіяни обстрілювали тричі. Частину блоків використали для спорудження блокпостів у Іванкові, тож його будинок тепер "боронить Україну". Будинок Мазая розібрали першим, бо почав сипатися. 

Під час окупації містечка, кадирівці закрили Мазая у підвалі згорілого будинку і знущалися. 

"Виводять мене в коридор і кажуть: "Ставай на коліна, руки за голову". Я стаю на коліна, руки за голову. Вони виходять у під'їзд. Один бере гранату, висмикує з неї чеку, кидає мені її під ноги і зачиняє за собою броньовані двері. Я стою так на колінах, дивлюся на цю гранату… На щастя, граната не розірвалася", — згадує чоловік. 

Мазай. Скриншот: kanaldіm.tv

Мазай пробув у полоні 38 днів. Після деокупації військового містечка чоловік перебрався в гараж, куди встиг перетягнути трохи речей з дому. Там він живе майже рік. Нині Мазай чекає на відбудову свого житла. За справу вже взялася французька компанія. 

"Ми відбудовуємо військове містечко, плануємо звести 11 нових багатоповерхівок за принципом економіки замкненого циклу", — каже проджект-менеджер компанії Neo Eco у Франції Метью Морівал.

Нові будинки зводити можуть з уламків старих. На будмайданчику вже встановили спеціальне обладнання, яке тепер перероблятиме демонтовані конструкції та будівельні блоки. Це обладнання подрібнює бетон та цеглу. Подрібнений бетон буде використаний повторно для будівництва нових будинків, подрібнена цегла піде на паркувальні майданчики, засипки котлованів тощо. Обладнання такого плану може переробити більше ніж 10 000 тонн бетону на тиждень. 

Метью Морівал. Скриншот: kanaldіm.tv

На будматеріали планують переробити 80% будівельного сміття. Перед подрібненням його сортують — відділяють від бетону метал, дерево, скло та побутові відходи. Цемент виготовлятимуть за технологією зменшеного викиду вуглецю. 

Для будівництва стін планують використовувати енергоефективні солом'яні панелі, виготовлені в Україні. Вони зберігатимуть тепло взимку і не нагріватимуться влітку. 

Компанія Neo Eco демонтувала вже три зруйновані росіянами будинки. Два з них повністю передробили. Такий підхід до будівництва нового житла надзвичайно важливий для екології, адже під час повномасштабного вторгнення на території України накопичується мільярди тонн будівельного сміття. 

"Фактично це катастрофа, тому що зазвичай в нас, навіть якщо вивозять на полігон, сміття не сортують. Зокрема, не відокремлюють азбест, який потрапляє в довкілля і забруднює грунтові води. Пізніше українці питимуть цю воду з азбесту", — пояснює директор компанії Neo Eco в Україні Кирило Чернишук.

Відбудова 11 будинків у військовому містечку Гостомеля розрахована на два роки і коштуватиме 40 мільйонів євро. Проєкт благодійний. Гроші виділяє уряд Франції та міжнародні компанії-донори. 

Читайте також: План Маршалла та Німецьке економічне диво: на кого орієнтуватися Україні у відновленні після війни

Медіа-партнери
Прямий ефір