До 30-річчя станції "Академік Вернадський" оприлюднено архіви першої української експедиції (ВІДЕО)

6 лютого 2026 року виповниться 30 років від дня передачі Україні антарктичної станції від Великої Британії. З цієї нагоди полярники оприлюднили архівні кадри середини 1990-х, на яких зафіксовано, як перша Українська антарктична експедиція кількома групами у різний час діставалася станції, яка тоді мала назву "Фарадей", повідомляє "Дім" із посиланням на Національний антарктичний науковий центр.
Першу групу відправили у листопаді 1995 року через Кембридж — там учасники проходили стажування з роботи на науковому обладнанні та системах життєзабезпечення.
“Це були Геннадій Міліневський (керівник першої експедиції, геофізик, озонометрист), Роман Братчик (радист), Володимир Бахмутов (геофізик), Віктор Ситов (метеоролог) та Андрій Сидорівський (дизеліст)”, — зазначають в НАНЦ.
20 листопада вони вилетіли на Фолклендські острови, а вже 28-го прибули на станцію "Фарадей", яка за два місяці стане "Академіком Вернадським". Саме тоді розпочався процес перехоплення наукових досліджень.
Яким був шлях першої п’ятірки полярників і до чого тут "Ноосфера" — дивіться у відео. Ним полярники відкривають серію архівних матеріалів, присвячених першій Українській антарктичній експедиції.
Читайте також: "Млинці", "пончики" та кристалічна паморозь: полярники показали цікаві явища Антарктики
Нагадаємо, канали українського іномовлення показали документальний фільм "Воїни науки" журналіста та волонтера Геннадія Куркіна. Стрічка присвячена 29-й українській антарктичній експедиції. Один із її учасників — морський біолог Андрій Зотов, якого називають "капітаном України". У лютому 2022 року він мав вирушити в наукову місію, але став на захист Батьківщини й дивом вижив після тяжкого поранення.
Читайте також: Як пінгвіни поблизу "Вернадського" повертаються на суходіл після полювання на криля (ВІДЕО)














