Україна та Польща — без кордонів: як допомагають сусіди та які перспективи співпраці держав (ВІДЕО)

Анджей Дуда и Владимир Зеленский. Фото: president.gov.ua

Президент Польщі Анджей Дуда під час виступу на Замковій площі у Варшаві зробив резонансну заяву про майбутнє двох сусідніх держав. Дуда також тепло згадав президента України Володимира Зеленського та назвав Україну та Польщу — братніми державами. Польща стала однією з перших країн, яка засудила повномасштабний наступ Росії на українські землі та за час війни всіляко допомагала й продовжує допомагати, передає "Дом".

За день до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, 23 лютого, Анджей Дуда на пресконференції в Києві назвав визнання Росією незалежності самопроголошених "ДНР" та "ЛНР" агресивним кроком, який є черговим порушенням міжнародного права з боку Москви.

На його думку, рішення є загрозою не лише Україні, але й всьому східному флангу НАТО та Європейського Союзу в цілому.

А вже з 3 години ранку 24 лютого російські війська розпочали повномасштабне вторгнення в Україну.

І знову однією з перших європейських держав, яка негайно відреагувала на напад, стала Польща.

"Попри зусилля міжнародної спільноти, Україна стала жертвою жорстокого, неспровокованого та невиправданого російського нападу. Ми співпрацюємо з нашими союзниками по НАТО та ЄС, спільно відповідатимемо на російську жорстоку агресію і не залишимо Україну без підтримки", — заявив Дуда.

Польща одразу стала масово приймати у себе українських біженців. У пунктах пропуску на кордоні в перші дні утворилися кілометрові черги. Тоді польські волонтери розгорнули гуманітарні штаби: тут люди, які втікали від війни, могли отримати і необхідні речі, і допомогу з поселенням. На сьогодні у Польщі перебуває майже 2 млн українців.

"Допомога, що надається нашим громадянам, заслуговує на велику подяку і похвалу. Звичайні польські громадяни буквально з перших днів війни їхали в пункти пропуску на українсько-польському кордоні й самі зустрічали наших громадян, переважно жінок, дітей, людей похилого віку, забирали їх на своїх автомобілях і відвозили до себе додому", — каже Андрій Дещиця, надзвичайний та повноважний посол України в Польщі.

Крім того, Польща стала ініціатором фінансування будівництва модульних містечок у тих населених пунктах України, де зараз також є переселенці.

"Ми будемо разом із нашими сусідами-українцями в їх боротьбі за свободу, тому що вони також борються за нашу безпеку заради миру в Європі, щоб не було такої ситуації, що великий сусід може нападати на менші країни та завойовувати, щоб поневолити. Ми не хочемо бути в полоні у росіян, ми чудово знаємо, що таке бути в неволі у росіян. Тому робимо все, щоб захистити українських дітей, жінок у таких містечках, збудованих тут, у Львові", — сказав польський прем'єр Матеуш Моравецький.

Польща не обмежується лише гуманітарною допомогою. З початку масштабних бойових дій вона передала Україні військову допомогу на суму 1 млрд 600 млн дол. А також понад 200 танків Т-72.

Дуда у своєму недавньому зверненні заявив, що кордонів між Польщею та Україною більше не буде, а народи двох країн зможуть разом жити на цій землі.

"На десятиліття, а може, дай Боже, на століття братська для Польщі держава, і як, сподіваюся, пророчо сказав Володимир Зеленський, між нашими країнами — Польщею та Україною — не буде більше кордонів. Цього кордону не буде! Щоб ми жили разом на цій землі, будуючи та відбудовуючи спільно своє спільне щастя та спільну силу, яка дозволить відбивати будь-яку небезпеку чи будь-яку можливу загрозу", — резюмував лідер Польщі.

Наразі Польща є основною країною, через яку до України постачається і зброя, і гуманітарна допомога.

Нагадаємо, 3 травня президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом Республіки Польща Анджеєм Дудою. Співрозмовники обговорили подальшу оборонну допомогу Україні.

Прямий ефір