Ток-шоу "Вдома краще": як держава створює гідні умови для повернення молодих українців з-за кордону

Ток-шоу "Вдома краще". Скріншот: kanaldim.tv

Мільйони молодих українців, які через війну опинилися за кордоном, сьогодні шукають відповідь на запитання про свій дім і майбутнє. Під час зустрічі з молоддю на заході "Вдома краще" президент Володимир Зеленський заявив про економічний підйом після війни та нові можливості для бізнесу в Україні. 

Детальніше — у сюжеті “Ранку Вдома”.

Відбулося перше національне токшоу "Вдома краще" з прямими включеннями з молодіжними спільнотами у Берліні, Варшаві, Празі та Мадриді. Токшоу об’єднало майже пів тисячі людей навколо однієї з найважливіших тем сьогодення — можливості для розвитку молодих українців вдома.

Це була чесна розмова про те, чому Україна сьогодні є місцем, де варто жити, творити та будувати майбутнє. Разом із молоддю своїми думками ділилися міністри, підприємці, креативники, відомі артисти, спортсмени, волонтери та урядовці.

Найбільш очікуваною частиною заходу став Q&A з президентом України Володимиром Зеленським. Він відповідав на запитання молоді з зали та телемосту з європейськими країнами.

“Як би не було, в будь-який час, коли ми приїжджаємо кудись, ми все одно, на мій погляд, не вдома. Ми все одно емігранти. Нас дуже любить зараз Європа, це правда, але все одно, давайте чесно, ми українці, які приїхали до них. Тому я вважаю: бути там, де ти потрібен — це набагато важливіше для вас і для мене раніше. Це важливо для мене і зараз. Я впевнений, що це важливо і для багатьох людей сьогодні. Тому що тоді ти досягаєш результату, ти потрібен людям, своїм рідним та близьким, ти потрібен своїй батьківщині. Це не пафос, це факт”, — наголосив глава держави.

Зустріч пройшла у форматі розмови про ідентичність, кар'єру та державні можливості для молоді. 

“Я дуже вдячний тій молоді, людям, які в Україні, які повертаються в Україну. Щодо порад, безумовно, багато людей повернеться після закінчення війни і вони будуть дуже потрібні. Але сьогодні вони потрібні саме тут, в Україні — допомагати і захищати її”, — зазначив Зеленський.

Учасниця заходу Марія розповіла про свій досвід повернення в Україну після чотирьох років життя в Будапешті.

“Я подумала щодо того, де саме я хотіла б будувати свою майбутню кар'єру, де б я хотіла працювати. Я вирішила, що саме Україна була б кращим місцем. Я особисто хотіла б працювати на майбутнє своєї держави. Це мій вибір”, — акцентувала дівчина.

За словами міністра молоді і спорту України Матвія Бідного, основна мета токшоу “Вдома краще” — допомогти молоді знайти можливості для реалізації та підтримати їх у починаннях.

“Наша молодь, яка сьогодні вже бере участь в процесах побудови країни, прийняття рішень, також має розуміти, яким чином вона може долучитися вже до державотворення, до важливих суспільних процесів. Власне, ми про це сьогодні і говоримо”, — розповів міністр.

Подія проходила у форматі телемосту з Польщею, Іспанією, Німеччиною та Чехією. За словами міністра, для держави є важливим завданням залучати українську молодь з усього світу та створювати умови для її повернення. 

“Наша молодь має відчувати свою долученість до країни, вона має відчувати, що держава — це і є я. Сьогодні реалізується велика кількість грантових програм, передусім. Це і гранти президента для малих територіальних громад, це гранти Українського молодіжного фонду. Це програма “Тисячовесна”, про яку сьогодні розповідала Тетяна Бережна. Ми закликаємо нашу молодь бути активними і розуміти, що їх час настав”, — зазначив Бідний.

Захід об’єднав представників української молоді, серед яких були підприємці, волонтери, митці та спортсмени. Одна з них — бронзова призерка Олімпійських ігор-2020 Дар'я Білодід, яка продовжує тренуватися в Україні, попри численні пропозиції багатьох країн. 

“Мені це дуже близько. Я теж вважаю, що вдома краще, в Україні краще. В нас неймовірні люди, неймовірна країна і навіть попри такі важкі часи, ми все одно тримаємось, ми сильні. Для нашої молоді теж дуже важлива підтримка і для нас, власне, важливо, щоб діти були в Україні, щоб вони пишалися тим, що вони українці і працювали, щось створювали унікальне”, — наголосила спортсменка.

У межах програми обговорювалися державні гранти та програми, які стимулюють молодь залишатися в Україні або повертатися з-за кордону.

Про можливості повернення та нову державну платформу "Додому" розповів міністр соціальної політики, сім'ї та єдності України Денис Улютін. Платформа працює за принципом персоналізованого маршруту: користувач проходить опитування, після чого отримує покроковий план — від юридичних формальностей до програм навчання, працевлаштування та соціальної підтримки.

"Ви можете або спостерігати, як Україна розвивається, або бути частиною цих змін. У молоді, яка повертається з-за кордону, є те, чого потребує країна: досвід, мови, комунікації, зв'язки. Євроінтеграція — це неймовірний обсяг можливостей долучитися", — зауважив міністр.

Конкретний інструмент доступу до житла — програма "єОселя", яка стала найуспішнішим житловим проєктом за роки незалежності.

"Іпотечна ставка в програмі — 3-7% річних у гривні. Це співмірно, а то й менше ніж на європейських ринках. Для молодих сімей перший внесок — від 10%. Подаєш заявку через "Дію", за хвилину отримуєш рішення банку. Такого немає ніде у світі. Ми зламали стару іпотеку — повністю перевернули і діджиталізували процес", — наголосив голова правління ПрАТ "Укрфінжитло" Євген Мецгер.

Окрему увагу спікери приділили молодим людям, які перебувають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) або виїжджають із них.

“Ми зараз працюємо з молодими людьми, які виїжджають з окупації, вони є сьогодні на форумі. І це ті молоді хлопці і дівчата, які зберігають внутрішню ідентичність, які прийшли надзвичайно надскладний шлях, щоб повернутись на підконтрольну території України. І ми тут маємо, як держава, розуміти, що молодь в окупації не втрачена, навпаки, молодь в окупації має надсильну і потужну ідентичність, яку Росія не змогла переламати попри всі надзусилля”, — наголосив член ради з молодіжних питань при президенту України Євген.

Своїми враженнями від дискусії та планами на майбутнє поділився 22-річний актор театру та кіно Іван Довженко.

“Для мене теж це дуже важливі роздуми. Тобто не роздуми, що робити саме тут, в Україні, а як розвиватися, куди прагнути. І мені дуже подобається, що була залучена і молодь, яка була в залі, і багато людей з різних сфер”, — зазначив актор.

Внаслідок повномасштабного вторгнення кількість молоді в Україні скоротилася на понад 2 мільйони осіб. Тож головне завдання токшоу “Вдома краще” — поспілкуватися з молодими українцями і створити для них гідні умови, щоб вони обирали Україну.

Читайте також: Фінансова грамотність і бізнес-навички: нові навчальні програми стануть доступними для студентів

Медіа-партнери
Прямий ефір