Серед задокументованого — підрив Каховської ГЕС: виставку про екологічні злочини росіян відкрили в Норвегії

У Нобелівському центрі миру в Осло (Норвегія) відкрили виставку документальних світлин про знищення російськими військами водної інфраструктури України. Про це повідомляє “Дім” з посиланням на Інститут масової інформації.
Виставка є частиною ініціативи "Карітас України" “WASHinWAR: вода, війна та стійкість”. Вона об'єднує фотодокументалістику, кіно та експертні дискусії, щоб показати світові, як війна знищує доступ до базових потреб людини.


В основі експозиції — понад 30 робіт українських фотографів, серед яких В’ячеслав Ратинський, Костянтин Ліберов, Євген Вік, Петро Батанов та Роман Пилипій. Вони зафіксували наслідки атак на дамби, водогони, насосні станції та резервуари по всій країні.


Також представлені роботи Стаса Козлюка, який документував підрив Каховської гідроелектростанції (ГЕС) у 2023 році — від затоплень на Херсонщині до зникнення води вище за течією. Також на виставці представлені кадри 2024 року, що фіксують масове вимирання риби в Десні через забруднення, яке почалося на території Росії.

“Тільки поживши якийсь час у місті без питної води, починаєш цінувати можливість відкрити кран, набрати чайник і попити чаю. Виявляється, що майбутнє доволі крихке. Апокаліпсис із книжок може прийти в дім до кожного уже завтра. І це не стилістична фігура. Українці вже мають цей досвід. І нині цей досвід варто показувати, про цей досвід варто розказувати, щоб інші його вивчали і були готові до дня, коли звичні речі зникнуть”, — наголосив Козлюк.
Під час відкриття гості побачили документальну стрічку “Вода буде завтра” режисерки Лесі Бакалець. Фільм розповідає історію села Афанасіївка на Миколаївщині, яке пройшло через вісім місяців окупації, а згодом постраждало від затоплення та забруднення джерел питної води після підриву Каховської дамби російськими військами.
Експозиція, що триватиме до 20 квітня, стала першим етапом міжнародного адвокаційного туру. Протягом 2026-2027 років проєкт представлятимуть на провідних міжнародних політичних та експертних платформах Європи та США.
Читайте також: "Тиха мелодія українського спадку": виставку вишитого вбрання відкрили у Львові (ФОТО)
Нагадаємо, у Варшаві, в Центрі сучасного мистецтва "Уяздовський замок", відкрили вернісаж одразу двох виставок — "Про що ми говоримо, коли говоримо про Крим" та "Цей кіт був намальований під час війни".














