Стресс, гормоны и снижение сексуального влечения: о борьбе с этими проблемами говорим с сексологом Еленой Архипенко 

Елена Архипенко. Скриншот: kanaldim.tv

Тривалий стрес негативно впливає на гормональне здоров'я та сексуальний потяг. Страждають від цього як чоловіки, так й жінки. Що таке аменорея воєнного часу, як контролювати рівень гормонів та коли час звертатися до лікаря, у "Ранку Вдома" розповіла сексологиня Олена Архипенко. 

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський. 

— Що відбувається в організмі людини під час стресу? 

— Варто розрізняти довготривалий й короткотривалий стрес. Останній допомагав людям адаптуватися в екстремальних умовах. Стрес, каже людині: "Бий або біжи". Насправді стрес — це просто реакція організму, яка утворюється внаслідок викиду гормонів. Тобто гормони підказують людям, що потрібно зараз реагувати так чи інакше.

Під час стресу виділяється кортизол — гормон стресу. Серце починає активніше працювати, починає ганяти кров по організму. Кров доставляє кисень до м'язів, які приходять в повну бойову готовність. Тобто людина стає активною. Є один нюанс. Наднирникам потрібно обирати, що виробляти — кортизол чи надлишок статевих гормонів. Коли людина постійно у стресі, то наднирники вироблятимуть багато кортизолу. Саме тому під час довготривалого стресу знижується рівень статевих гормонів, як у чоловіків, так і в жінок.

— Як стрес впливає на гормональний фон чоловіків? 

— Насправді чоловік більш стресостійкий, якщо зважати на біологію. Так, але у чоловіків дуже важливий баланс гормонів. Якщо цей баланс зникає, то це має наслідки для всього організму і, відповідно, для психологічної складової. Щодо короткотривалого стресу — він корисний для чоловіків, адже тоді виділяється тестостерон. Це підвищення активності. Якщо цей стрес постійний, то він уже є руйнівним для чоловічого здоров'я.

При довготривалому стресі значно знижується рівень тестостерону. Тоді знижується, або й взагалі зникає статевий потяг. Тобто чоловіку не до інтиму. Науково доведено, що довготривалий стрес дуже сильно впливає на репродуктивне здоров'я чоловіка. Знижується рухливість сперматозоїдів та погіршується їхня морфологія. Можуть бути складнощі з заплідненням. Також тривалий стрес впливає на імунну систему. Тобто імунна система перестає боротися із запальними процесами. Тому у чоловіків часто страждає саме сечостатева система. 

— Як впливає тривалий стрес на жіночий організм? 

— У жінок починаються збої циклів. Лютеїнізувальний гормон, фолікостимулювальний, прогестерон, естроген, пролактин — це все те, що має бути в балансі в жіночому організмі. Так, якщо для чоловіків баланс — менша кількість гормонів, то у жінок гормонів більше і всі вони мають працювати як злагоджений механізм. Якщо цього не відбувається, то починаються збої циклу.

Через тривалий стрес у жінок спостерігається повна відсутність циклу. Це як аменорея воєнного часу, тобто коли взагалі не до розмноження. Тобто настільки організм стресі, що він всі свої сили пускає на те, щоб тільки зберегти життя. Тут ні про який сексуальний потяг не йдеться.

Не важливо, чи стрес тривалий, чи короткотривалий, ми повинні його пропрацьовувати. Психічно, в першу чергу. Якщо з циклом все гаразд, то можуть виникати передменструальні симптоми. Набряки, болі різного характеру, навіть судоми. Це теж наслідки стресу, на жаль.

— Сексуальний потяг під час стресу знижується. Чи можливо його якось відновити? 

— Можливо, відновити. Треба відновлювати свій психоемоційний стан. Якщо є тривалий стрес, або короткотривалий стрес, треба підживити мозок. Треба позитивні емоції. Для когось — це почитати книжку, прийняти ванну чи піти на масаж, для когось — це вечір з друзями чи похід в кіно.

Треба шукати те, що забезпечить емоційний підйом в моменті. Звісно ж, ми не виключаємо нормальний сон, достатньо міцний, здорове харчування та заняття спортом. Ці фактори я поставила б все-таки на перше місце. Втім, ці моменти в пріоритеті при короткотривалому стресі. Якщо йдеться про хронічний стрес, то тут не обійтися без медикаментозної терапії. Це складніша історія. 

— Як можна зрозуміти, чи в мене короткотривалий стрес, чи тривалий? 

— Потрібно звертати увагу на свій настрій. Тобто слідкувати за тим, що приносить задоволення. Треба відверто себе запитати: "Чи отримувала я насолоду від чогось за останній тиждень?". Треба звернути увагу на самопочуття. Треба шукати те, що приносить задоволення. Звертатися до лікаря варто, коли є апатія, агресія. Якщо не допомагають заняття спортом, сон та харчування, обійми з близькими, книжка, масаж, то треба звертатися до важкої артилерії. 

Читайте також:

Медиапартнеры
Прямой эфир