Путіна — за ґрати! Що кажуть експерти про Міжнародний кримінальний суд над російським диктором

МКС у Гаазі. Скриншот: kanaldim.tv

Міжнародний кримінальний суд інкримінує Путіну викрадення дітей. Але чи зможуть диктатора посадити за ґрати? На справах інших воєнних злочинців ми вирішили проаналізувати, чи є шанси у російського диктатора Володимира Путіна уникнути покарання. Деталі — у сюжеті у "Ранку Вдома".

Справу президента Косово Хашима Тачі розглядають з початку квітня цього року. Засідають у Гаазі.

"Ми маємо намір довести сотні затримань по всьому Косово, жорстоке поводження з полоненими й понад сто вбивств", — заявив прокурор Алекс Вайтінг.

В матеріалах справи йдеться про війну в Косово. Бойові дії тривали наприкінці 1990-х років на Балканах. Тоді Косово прагнуло незалежності від Сербії.

"Після цих подій минуло 20 років, якщо не помиляюся. У нас такого часу немає. Україна повинна карати злочинців протягом 5-10 років", — вважає політолог Тарас Загородній.

Це не оперативне правосуддя, додає інший експерт.

"Тобто це не місяць, два, не три, не рік і навіть не два роки. Зазвичай це розтягується на десятиліття. Така практика", — каже юрист, політолог Андрій Вігірінський.

Головний фігурант слухань у Гаазі — експрезидент Тачі, очолював наприкінці 1990-х років армію визволення Косова.

"Четверо обвинувачених, які займали посади вищого керівництва в Генеральному штабі, схвалили та реалізували політику проти тих осіб, яких вони вважали своїми опонентами, бо вони не підтримували дії армії визволення Косова, а пізніше — тимчасового уряду цієї країни", — веде далі у залі суду прокурор Алекс Вайтінг.

Тим часом у Косово тривають мітинги проти судового процесу. Експрезидент Хашим Тачі для країни — герой. Справу там вважають політично вмотивованою.

Цікаво, що справу президента Косово у Гаазі розглядають судді з Косово. Екстрадицію Тачі до Гааги погодила влада Косово.

"Тобто підозрюваного видає уряд тієї країни, в якій ти знаходишся. Що має статися, щоб уряд Російської Федерації видав свого президента. Навіть попередньо президента. Для того, щоб він постав перед судом, його треба фізично доставити туди. Навряд чи при аналізі своїх маршрутів він буде йти на ризик", — пояснив юрист Андрій Вігірінський.

До чого тут маршрути? Все через юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. Країни, що прийняли Римський статут зобов'язані затримати Путіна.

"Якщо він поїде до будь-якої із майже 130 держав, які підписали цю конвенцію, його заарештують. Таким чином, це ставить президента Путіна у зовсім інше становище щодо міжнародної спільноти", — пояснив глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель.

На такі заяви відреагували у Кремлі.

"Що це? Оголошення війни Російській Федерації! В такому випадку всі наші засоби ракетні та інші, летять у Бундестаг, в офіс канцлера і так далі", — заявив заступник глави Ради безпеки РФ Дмитро Мєдвєдєв.

Затримати Путіна можливо, попри погрози Мєдведєва, але не всюди. Чи видасть його Росія? Питання риторичне. Адже російського диктатора звинувачують у викраденні дітей.

Судді розглянули інформацію та докази, надані прокурором, і встановили, що проти цих осіб є вірогідні звинувачення у вчиненні злочинів. Діти користуються особливим захистом відповідно до Женевської конвенції.

Отже, ця справа тільки перша. Далі нові звинувачення і доказова база для них поступово збільшується.

Також цікаво: Як працює пропаганда — пояснює психологиня Наталя Підлісна

Прямий ефір