Програма "єОселя": про переваги програми та підводні камені розповіла фінансова експертка Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Сьогоднішня фінансова консультація від нашої експертки Юлії Баткалової присвячена програмі "єОселя". Як це працює, які має нюанси, хто може отримати кредит і як можна придбати житло за програмою доступного кредитування, дізнавайтеся у "Ранку Вдома".

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Як працює програма "єОселя"?

— Вона запрацювала з жовтня 2022 року. Їй вже рік. Тоді це була програма для пільгових категорій — військових, медиків, вчителів, науковців. З 1 серпня 2023 року програму розширили. Тобто всі українці, які або не мають власного житла, або мають мале житло, або їхнє житло на тимчасово окупованих територіях, то такі особи можуть подаватися на цю програму. Єдине питання, що пільгова категорія, яка працювала в нас ще рік тому, бере кредит під 3%, а інші — під 7%. Це все в гривні. В будь-якому випадку банки кредитують набагато дорожче, якщо розглядати іпотеку.

Чи всі регіони можуть скористатися програмою доступного житла?

— В принципі, ми можемо розглядати будь-які варіанти, окрім територій, які тимчасово окуповані. Якщо говорити про регіони, то у нас є певні ліміти. Існує середня вартість квадратного метра на конкретний регіон і помножується на коефіцієнт? Наприклад, ми знаходимось в Києві. Зараз середня вартість квадратного метра понад 24 тисячі гривень. Ми помножимо цю вартість на коефіцієнт 2,5. Тобто, якщо рахувати житло в середньому шістдесят квадратних метрів, то вартість такого житла може бути не більше, аніж 3, 5 мільйони гривень. Це якщо казати про Київ. Тобто кожен регіон має свою вартість і коефіцієнт. Максимальний термін виплати кредиту — не більше 20 років.

Як визначається сума та термін погашення кредиту?

— Існує два варіанти. Ануїтетна форма погашення кредиту. Це щомісячні платежі рівними частинами протягом всього строку дії кредитного договору. Є класичний кредит. Коли суми можуть відрізнятись.

 Який має бути перший внесок?

— В середньому від 20-30% від вартості.

Чи дійсно так просто взяти кредит за програмою "єОселя"? Які є підводні камені?

— Перша особливість — пільгові категорії. Це не впливає на розгляд заявки. Пільговики отримують кредит під менший відсоток. Важливо також врахувати той момент. що існує черга. Програма передбачає компенсацію частин витрат на нерухомість. Зараз у держави, на жаль, немає настільки багато пропозицій фінансових пропозицій для того, щоб покрити всі заявки. Тому можна подати заявку і стати в чергу.

Яку частину компенсує держава? Яка це сума?

— Це державна програма, але іпотека видається через банк. Тобто, якщо банк кредитує, наприклад, під 15%, то людина виплачує 7% і решту компенсує держава. Таким чином все відбувається. Якщо це не пільгова категорія, то людина ще й покриває додаткові банківські витрати. Тобто у нас є програми під 7%, але є обов'язкове страхування житла, обов'язкове страхування людини, яка бере на себе кредит. Як правило, у всіх банків є комісія за видачу кредиту. В середньому вартість такого кредиту 8,7%. Більше ніж 7%, але для гривні це ідеально.

Чи є якісь обмеження саме по нерухомості?

— Так. По-перше, це має бути квартира, а не таунхаус, будинок чи котедж. Для пільгових категорій квартира повинна бути не "старшою", аніж 10 років. Для всіх інших не більше, аніж три роки. Також можна розглядати первинний ринок. Тобто вкласти гроші у будівництво. Зауважу, що в банку зараз є багато акредитованих забудовників.

Які банки беруть участь у цій програмі?

— Це "Ощадбанк", "ПриватБанк", "Укргазбанк", "Укрексімбанк", "Глобус" та Sky Bank. Якщо ви навіть не розраховуєте на те, що найближчі пів року вам дійсно дадуть цей кредит, спробуйте! Звісно, потрібно зібрати документи та мати стартовий капітал.

Також цікаво:

Медіа-партнери
Прямий ефір