Е-гривня: експертка пояснила, як і коли це запрацює в Україні

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Національний банк здійснює дослідження цифрових валют центральних банків та працює над створенням власної цифрової форми гривні — Е-гривні. Е-гривня — це електронна форма грошової одиниці України, емітентом якої є Національний банк. Ключове призначення е-гривні, на думку регулятора, — ефективно виконувати всі функції грошей, доповнюючи готівкову та безготівкову форми гривні. Коли електронну гривню введуть в обіг та як це позначиться на економіці, у "Ранку Вдома" розповіла фінансова експертка Юлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Що таке Е-гривня?

— Будь-які крипти активи та електронні гроші — це актуальна тема. Попри те, що поки немає  процедури про яку можна говорити. Наша Е-гривня — це цифрова національна валюта емітована Національним банком України. Ця валюта відрізняється від інших електронних валют тим, що емітентом є НБУ.  Якраз у 2018-19 роках тестувалася Е-гривня. Поки що НБУ удосконалює механізми.

Чим Е-гривня відрізняється від безготівкової гривні?

— Великої різниці для фізичних осіб немає. Українці можуть розраховуватись електронною гривнею чи просто гаманцем, відкритим в будь-якому банку. Наприклад, якщо ми відкрили рахунок в будь-якому комерційному чи державному банку, то доступ до цих грошей є саме в тому банку. Якщо ми говоримо про Е-гривню, то доступ до виписок, регулювання та нагляд за цими грошима здійснюватиме Нацбанк.

Це добре, бо розрахунки будуть більш прозорими. Якщо державі потрібно дізнатись, щось про людину, то відповідні органи дають запит у державний чи комерційний банк. Банк обробляє цей запит. Тобто це процедура, яка забирає багато часу. Якщо це Е-гривня., то Нацбанк сам зможе швидко, без посередників, перевірити рахунки.

— Чи буде це позитивно впливати на українську економіку?

— Так, впровадження електронної гривні передбачає зміцнення національної валюти. Тим паче Україна надає інструменти для того, щоб населення переходило на електронні гроші. Більшість людей переходить на безготівкові розрахунки. Раніше 90% розрахунків були готівковими, то важко було прослідкувати циркуляцію грошей.

Впровадження електронної гривні має на меті перевести все на безготівкові розрахунки. Це реально. Дійсно, у нас зараз багато чого робиться для того, щоб зменшити корупцію і показати людям, що цей діджитал, всі онлайн розрахунки — це не складно.

Треба також розуміти, що після запровадження електронної гривні, ми не відразу відмовимося від готівки. Гадаю повинно минути трохи часу, щоб більшість людей зрозуміли переваги безготівкових розрахунків. 

Коли населенню чекати на впровадження Е-гривні?

— Попри те, що у нас триває повномасштабна війна, продовжується розвиток проєкту "Е-гривня". Його метою є визначення потреби широкомасштабного випуску в Україні цифрової форми гривні. У жовтні 2022 року ДП "Український інститут інтелектуальної власності" (Укрпатент) зареєстрував торговельну марку "е-гривня" та "e-hryvnia", яка належить Національному банку. Якщо в такому темпі все триватиме, то орієнтовно за два роки зможемо переходити на Е-гривню. Гадаю майбутнє за цим проєктом.

Також цікаво:

Прямий ефір