Як безпечно інвестувати у 2023 році — поради від експертки Юлії Баткалової

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Українці можуть інвестувати і в Україні, і за кордоном. Куди безпечно вкладати гроші, яка ситуація на ринку нерухомості в Україні, та як правильно інвестувати за кордон, у програмі "Ранок Вдома" розповіла фінансова експертка Юлія Баткалова.

Ведучі —  Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Раніше українці могли інвестувати як на території України, так і за кордоном. Чи змінилося ситуація зараз?

— Поки в Україні діють певні обмеження. Тому ми не можемо в повному обсязі диверсифікувати свої гроші для того, щоб інвестувати в різні активи. Але певні інвестиційні інструменти у нас таки залишилися.

Наприклад, якщо людина хоче залишати гроші тільки на території України, то може розглянути варіант класичного банківського депозиту, або купівлі нерухомості. Якщо це інвестор, який хоче чогось перспективного, ми можемо інвестувати за кордон.

Наскільки безпечно та актуально інвестувати у нерухомість в Україні?

— Я буквально нещодавно спілкувалася з рієлтором, який зазначив, що ціни на нерухомість у Києві залишилися на тому ж рівні, що й до 24 лютого 2022 року. Тому казати, що зараз нерухомість перспективна — важко, тому що вже високі досить ціни. До того ж інвестиції у нерухомість — це велика сума. Першочергово це досить таки вагома інвестиція.

— Повертаючись до питання депозитів хочеться зрозуміти, які умови пропонують українську банки?

— Мені подобається, що банки тримають руку на пульсі. Зважаючи на те, що є деякі поліпшення з боку Національного банку України, вони підіймають депозитні відсоткові ставки для фізичних осіб. Наприклад, в середньому 15% річних, якщо це гривня. Якщо це американський долар або євро — в середньому до 2% річних.

Важливо розуміти, якщо ми віддаємо гроші в банк, ми тривалий час не зможемо їх забрати. Якщо ми хочемо, щоб нам нарахували 15% річних на гривню, то ми залишаємо гроші в банку мінімум на пів року. Якщо хочемо максимальну відсоткову ставку, то гроші кладемо у банку на рік.

До речі, у нас збільшилась сума купівлі іноземної валюти через тримісячний депозит по низькому курсу. В принципі це залишається найкращим варіантом. Ми гривню поклали на рахунок, купили валюту по низькому курсу, три місяці почекали та забираємо гроші. Тут треба пам'ятати, що три місяці немає доступу до грошей та немає нарахувань відсотків на залишок. Однак це вигідна купівля валюти.

— Які ще є варіанти в українців, які хочуть надійно примножити власні кошти?

— Це закордонні активи. У мене частина інвестицій залишається в Україні, частина — за кордоном. Нині українці можуть інвестувати за кордон в межах ліміту. Починати можна з будь-якої суми. Це класно, бо можна почати купівлю акції компаній на будь-яку суму.

Тобто деякі процедури виведення грошей на власний брокерський рахунок за кордоном залишилися. Зараз це не так швидко, як було раніше, але все одно можна навіть 100 доларів покласти на свій рахунок за кордоном.

На яку суму ми зараз можемо відкрити депозит? 

— Якщо людина хоче покласти свої гроші на депозит, гривню чи долар без купівлі валюти, то в принципі обмежень — немає. Але нам потрібно джерела походження грошей, якщо це сума понад 150 000 гривень. Тобто, якщо людина приносить готівкою мільйон гривень, банк попросить її довести законне походження цих грошей.  

Читайте також:

Прямий ефір