Обмін фінансовою інформацією між Україною та ЄС: Юлія Баткалова пояснила, чи вигідно відкривати рахунки за кордоном

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

У липні 2023 року змінилося законодавство щодо обміну фінансовою інформацією між Україною та Євросоюзом. Як це вплине на українців, що потрібно буде декларувати та чи вигідно тепер відкривати рахунки за кордоном? Про це розповіла фінансова експертка  "Ранку Вдома" Юлія Баткалова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— В липні 2023 року змінилось законодавство щодо обміну фінансовою інформацією між Україною та Євросоюзом. Розкажіть, що саме змінилося?

— Для України це вперше. У серпні 2022 року Україна приєдналась до багатосторонньої угоди. Рік ми готувалися. Відтепер українці, які мають рахунки з кордоном, повинні декларувати прибутки в Україні. Якщо це інвестиційні рахунки, наприклад, це можуть бути прибутки з інвестицій, або якщо це депозити закордонні, то це відсотки по дивідендах.

Українці ще мають час задекларувати доходи. Якщо торік ми не задекларували доходи, то штрафних санкцій не буде. Мотивація — допомога Україні робити все прозоро.

Як відбувається передача цих даних?

— По-перше, це буде автоматично передаватися. Враховуючи те, що ми тільки починаємо, то рахунки поділили на дві категорії. Перша — рахунки мільйонники. Якщо українець відкрив за кордоном рахунок, то нам у нашу податкову прийде звітність.

Водночас резидент Німеччини чи Іспанії, наприклад, відкрив рахунок в України, то ми теж передаємо цю інформацію в ЄС. Рахунок на понад мільйон перевірятимуть до кінця поточного року, менші — до кінця 2024 року.

Наскільки детально податкова в Україні вивчатиме отриману інформацію?

— Поки що податкова збиратиме інформацію. Спочатку перевірятиме українців, у яких за кордоном на рахунках понад мільйон доларів. В Україні перевірятимуть резидентів з такими рахунками. Ті рахунки українців за кордоном, на яких менше мільйона доларів перевірятимуть вибірково наступного року.

Яка мета цього нововведення?

— По-перше, зробити систему прозорою. По-друге, привчити українців декларувати доходи. У нас не всі знають, що це треба робити. Я, як інвестор, вчу людей правильно інвестувати в закордонні активи. Мені дуже важливо навчити людей ще й правильно декларувати доходи від цих інвестицій, аби в Україну надходили податки. Це дійсно важливо для економіки країни.

Чи можуть українці, які зараз мають статус біженців, які знаходяться за кордоном, відкрити там рахунок? Якщо можуть, то чи треба їм це декларувати?

— Якщо в будь-якій країні Європи відкрили закордонний рахунок, його потрібно буде задекларувати в українській податковій. Бо навіть зі статусом біженця людина залишається резидентом України. Подати звіти можна через електронний кабінет платника податків. Ми декларуємо прибутки. Якщо людина отримує за кордоном зарплатню і з неї вже знімають податок згідно з законами тієї країни, тоді в Україні вона декларує це і відсотки платить з різниці.

Для того, щоб не було подвійного оподаткування. Наприклад, людина там отримала тисячу доларів та заплатила 5% податку. В Україні вона задекларувала тисячу доларів, з яких зняли 5 % податків, то вона тут платить тільки різницю. 

Наприклад, це 10,5%, якщо це дивідендами. Якщо це просто дохід, прибуток, то може бути 19,5 %. Від цього відсотка відмінусовують вже сплачені за кордоном 5%. Таким чином людина сплачує в Україні, 14,5 % податку. 

Читайте також:

Прямий ефір