Долари у смартфоні та підвищені ліміти: інвесторка Юлія Баткалова розповіла українцям про нововведення на валютному ринку

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

28 серпня Національний банк України відновив можливість купувати безготівкову валюту онлайн у банках. Також регулятор удвічі розширив ліміти для купівлі валюти під розміщення на депозиті. Як вигідно купувати валюту, якими є ліміти та де краще зберігати заощадження? Про це у "Ранку вдома" розповіла фінансова експертка, інвесторка Юлія Баткалова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Лілія Ребрик.

— У якій валюті краще відкладати власні кошти?

—  Це одвічне питання. Українці повинні зрозуміти, що у нас велика інфляція та девальвація. Тобто гривня знецінюється відносно іноземних валют. Тож бажано тримати гроші в іноземній валюті. Якщо ми говоримо про фізичну купівлю або безготівкову купівлю, ми можемо придбати тільки долар США або євро.

— Чи потрібно одразу всю гривневу зарплатню міняти на валюту? Як грамотно розподілити цю суму?

— Точно не потрібно. Добре, коли людина знає коли буде дохід і заздалегідь розподіляє бюджет. По-перше, зменшується ризик зайвих витрат. По-друге, можна зрозуміти, скільки грошей поміняти на іноземну валюту.

Є золоте правило — відкладати мінімум 10%. Далі ми можемо розглядати різні варіанти інвестиційних інструментів.

— Де безпечно купувати валюту?

— 29 серпня цього року змінилась процедура купівлі валюти для населення. Раніше ми могли відкрити депозит на три місяці й купити валюту по курсу міжбанку, тобто значно дешевше, аніж в обмінниках чи по комерційному банківському курсу. Тоді ми могли купити валюти на 100 000 гривень і тримати ці гроші три місяці. Тільки після цього можна було забрати готівкову валюту в банку.

Вже 29 серпня збільшили цю суму до 200 000 гривень на місяць в одному банку. Тобто процедура залишилася така ж, але сума більша. Також з'явилася можливість купувати безготівкову валюту. Ми можемо купити безготівкову валюту на 50 000 гривень раз на місяць. Для цього у банку треба відкрити валютний рахунок. У додатку людина може переказати певну суму з гривневого рахунку на валютний. Там все автоматично конвертується. Якщо ми купуємо валюту безготівково, то можемо зняти її відразу.

Коли ми знімаємо валюту з валютного, поточного чи карткового рахунку, як правило, там ще буде комісія за зняття. В середньому це 1%.

— Де краще зберігати валютні заощадження?

— Я завжди раджу диверсифікувати, тобто розподіляти суму на різні рахунки. Можна   розглядати банківську комірку. Це банківський депозитарій — комірка, куди можна покласти готівкову валюту. Вона охороняється банком. Це безпечно, але ми маємо доступ до цих грошей, тільки коли працює відділення банку.

Можемо розглянути ще валютні поточні або карткові рахунки, але пам'ятаймо про комісію за зняття готівки. Якщо ви за кордоном розраховуєтеся, без конвертації, то це вигідно.

Також можемо розглянути, наприклад, депозит, але зараз валютні депозити не мають високих процентних ставок. Ще один варіант — це рахунок у закордонного брокера. Там нараховується в середньому 3% на залишок, але це надійніше ніж зберігати гроші під матрацом. 

Читайте також:

Прямий ефір