Про Шона Пенна та ідею українського кіноальманаху "Війна очима тварин" говоримо із режисером Мирославом Слабошпицьким

Мирослав Слабошпицький. Фото: pravda.com.ua

Оскароносний актор Шон Пенн стане героєм фінальної новели українського художнього кіноальманаху "Війна очима тварин". Американський актор зіграє саундпродюсера, який волею випадку стає свідком початку війни. Знімання новели відбудуться в Україні та Лос-Анджелесі влітку 2023 року.

Ця історія стане одним із дев’яти короткометражних фільмів, знятих різними режисерами й об’єднаних в один кіноальманах "Війна очима тварин". Героями кожної новели стануть тварини, які опинилися в Україні під час війни. Фінальну — дев’яту, історію зніматиме автор одного з найтитулованіших українських фільмів "Плем’я", режисер Мирослав Слабошпицький. Він приєднався до "Ранку Вдома" та розповів про роботу із Шоном Пенном, ідею кіноальманаху та його прем'єру.

— Як з'явилася ідея і чому саме "очима тварин" ви подумали подивитися на війну. Це щось про екоцид, який відбувається зараз в нашій країні, чи це прагнення показати проблеми українців під іншим кутом?

— Це підкреслює актуальність теми екоциду в Україні, адже кожна куля, кожен уламок ракети, кожна крапля пального, що забруднює нашу землю, є хімічною зброєю повільної дії, яка руйнує екосистему України та усієї Європи.

Ідея показати це очима тварин належить продюсеру Олегу Кохану. Коли тільки почалась війна, він був у теробороні і однієї ночі на варті подумав про те, що треба показати цю війну під іншим кутом. Це було рік тому. Коли він поділився цією ідеєю зі мною, то я відразу її підтримав. 

Вже відзнято три новели з дев'яти: про зайчика, корову і песика.  Кожну новелу знімав новий режисер. Ми з Олегом намагалися знайти прийнятний формат і після тривалих обговорень вирішили створити такий кіноальманах. 

Власне, коли ми зібрали до купи всі ідеї, то вирішили, що участь Шона Пенна у проєкті зробить цю історію трохи об'ємнішою. Адже 24 лютого 2022 року все змінилося не тільки для українців, а й для усього світу.

Стосовно екоциду, то це дуже важлива річ, бо гине неймовірна кількість тварин. Звичайно, на фоні кількості людських жертв це відходить на другий план, але дійсно тварини страждають. Це є дуже важлива історія. Я трохи навіть розчарований, що мало якихось зелених активістів говорять про екоцид.

— Насправді екоактивісти та зоозахисники працюють над цим, ми часто в ефірі "Ранку Вдома" розповідаємо їхні історії. Ви вже відзняли три історії. Коли зніматимете Шона Пенна?

—  Хлопці звернулись до Шона Пенна, надіслали йому всі матеріали, раніше. Актор погодив їх, а коли я був у Каннах то ми все обговорили сам на сам. Тож, якщо все буде гаразд, то у найближчі два місяці ми зніматимемо дев'яту новелу. Вона буде фінальною, це моя новела.  Плануємо знімати американську частину в Лос-Анджелесі, а українську у нас.  Це невеликий фільм, це сегмент і логічно знімати таку зірку там, де вона живе. Перші три новели знімали в Україні.

— Розкажіть, будь ласка, про зустріч з Шоном Пенном. Про що спілкувалися у Каннах?

— Він справив на мене особливе враження. Ми тісно спілкувалися три дні. Розмовляли багато про політичну ситуацію, про зброю. Тоді головною інтригою залишалося те, чи дадуть Україні F-16. Ми бачили закритий показ фільму Шона Пена, тож і про кіно встигли поговорити. Також спілкувалися про те, як американці сприймають деякі речі.

Тобто ми більше говорили про політичну ситуацію. Може точно сказати, що він уважно слідкує за тим, що відбувається в Україні.

Взагалі Шон Пенн був безпосереднім свідком подій в Україні, тому його не довелося довго переконувати у тому, щоб підтримати наш проєкт. Він належить до тієї категорії людей, які всім серцем підтримують справу, у яку вірять, і готові діяти. Зараз, наприклад, він вимагає зброї для України.

— Ми насправді дуже вдячні Шону Пенну за його підтримку. Вам дякуємо за ваші методи боротьби, вони дієві і потрібні! Коли відбудеться світова прем'єра кіноальманаху "Війна очима тварин"?

— Є плани завершити все цього року. Світова прем’єра кіноальманаху запланована на кінець 2023 року, максимум початок 2024 року, в межах одного з міжнародних фестивалів. Потому випустимо матеріал в Україні.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір