20-й фестиваль DocuDays UA об'єднає світ навколо України: інтерв'ю з кураторами програм фестивалю
З 2 до 8 червня у кінотеатрі "Жовтень" відбудеться 20-й фестиваль DocuDays UA. Як війна вплинула на організацію фестивалю, його програму та концепцію заходу, хто буде в журі та які фільми можна буде побачити. Про все ведучі "Ранку Вдома" говорили із кураторкою міждисциплінарної програми "Docu/Синтез" Олександрою Набієвою та очільницею правозахисного департаменту Rights Now Ксенією Шиманською.
Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.
— Як війна вплинула на організацію фестивалю та формування програми?
Шиманська: Безпосередньо вплинула. Наша команда зараз розлетілася по всьому світу, і ми в такому ж форматі продовжуємо працювати.
Спочатку ми почали волонтерити, потім увійшли в робочий ритм. Минулого року ми навіть провели фестиваль. Він, звичайно, не був в такому форматі, як цього року, проте, він відбувся.
Цього року ми плануємо повноцінний офлайн фестиваль і тому дуже раді й всіх запрошуємо. Фестиваль ще і ювілейний.
— Розкажіть тоді про концепцію цьогорічного DocuDays UA.
Набієва: Цьогорічна концепція — це образ майбутнього. Ми разом з колегами довго обговорювали тему і зрештою вирішили, що попри всі складнощі з образом майбутнього нині, ми маємо вже про це думати.
Ми повинні осмислювати, принаймні мрію вати якимось чином ці спільні горизонти, і ми збираємося це зробити під час ювілейного DocuDays UA.
Візуальне втілення цієї концепції — це чистий лист, який запрошує усіх долучитися до співтворення образу майбутнього і також зробити свій внесок в цю ідею. Це спільне бачення.
— Розкажіть, будь ласка, про суддівський склад фестивалю.
Шиманська: У нас, як завжди, чудові люди в журі. У нас є Rights Now — це спеціальний приз, який присуджується за внесок в питання захисту прав людини. Це 1 з 10 фільмів, який отримує нагороду. Це приз, який змушує нас звернути увагу на цей фільм, бо він підіймає дуже важливу тему — захист прав людини. Звичайно, вони всі про права людини, але цей фільм зараз про найактуальніше.
Оскільки я опікуюся захистом прав людини, тому мені відповідно це найближчі. Цьогоріч ми запросили в журі Масі Найєма. Крім того, що це фаховий юрист, він ще й наш захисник. Він дуже любить фестиваль документального кіно й нарешті зміг долучитись. Він буде не просто в журі, він ще й буде брати участь в дискусії про відновлення військових після поранень з його колежанкою, співзасновницею ГО "Принцип".
Також з нами буде співзасновниця фестивалю документального кіно в Софії. Ще один член журі теж режисер, засновник фестивалю в Албанії. Є ще одне журі для іншої програми.
— Які фільми увійшли до національного конкурсу?
Набієва: До національного конкурсу увійшло п'ять фільмів українських режисерів. Цьогоріч у конкурсі режисери лише чоловіки. Це фільми, які охоплюють досить широке коло тем. Але, мабуть, їх об'єднує пропозиція осмислення сучасності задля побудови майбутнього.
Фільм "20 днів у Маріуполі" Мстислава Чернова — документація трагічних подій, яку Мстислав зафільмував з колегою фотографом Євгеном Малолєткою.
Також буде стрічка "Залізні метелики" Романа Любого. Історія про розслідування навколо краху літака MH-17. Ця робота розпочалася у 2019 році й режисер, за його словами, відчував, що це надзвичайно знакове розслідування. Під час роботи над цим фільмом він поєднав багато різних форматів. Це і перформанс, архівні знімання й класичний документальний наратив — історія-оповідання.
Також в програмі є фільм "День незалежності" Володимира Тихого. Це стрічка, яка поєднує події протягом першого року повномасштабного вторгнення. Все змонтоване так, ніби відбувається в один день. Це певний трюк з часом, який пропонує осмислити все, що з нами відбулося й досі відбувається.
Також стрічка Дмитра Гришка про арттерапію з внутрішньо переміщеними особами в Ужгороді. Це амбітна ідея, яку втілює місцевий режисер. Він охоче залучає внутрішньо переміщених осіб до постановки п'єси "Король Лір". Аудиторія побачить, як все починалося і як завершилося.
Також це стрічка "Крихка пам'ять", режисер Ігор Іванько. Вона напряму не дотична до війни, але вона зачіпає дуже важливу тему. Оскільки герой цього фільму — це дідусь головного режисера. Ігор Іванько будує оповідання навколо драми, яку переживає родина, спостерігаючи за втратою пам'яті свого родича. Це теж дуже цікавий напрямок — робота з пам'яттю.
— Цьогоріч буде спецпрограма, яка присвячена українському режисеру монтажу Віктору Ониську. Він добровільно вступив до лав ЗСУ, та, на жаль, загинув під Бахмутом в грудні 2022 року. Розкажіть про цю програму, будь ласка.
Набієва: Ця програма присвячена, як ви правильно сказали, чоловікові, який протягом багатьох років монтував фестивальні трейлери та кіно. Він знаний фахівець в кіносередовищі.
Ця програма — це жест шани до Віктора, до всіх людей, які не були військовими й не є військовими, але відчули відповідальність та приєдналися до лав ЗСУ.
Також ця програма є дуже глибоким зануренням саме в питання монтажу як основного інструменту кінематографа, оскільки саме завдяки монтажу кіно стало мистецтвом.
— Що таке міждисциплінарна артпрограма в рамках фестивалю?
Набієва: Протягом багатьох років на кінофестивалі були паралельні програми й зокрема, виставки. Однак у 2021 році ми вирішили ґрунтовно підійти до цього питання і започаткували міждисциплінарну програму DOCU/СИНТЕЗ, яка досліджує перетини між документальним кіно, сучасним мистецтвом, фотографією та різними напрямками візуального та медіамистецтва.
Також ця програма пропонує критичну рефлексію, зокрема, це дотично до теми майбутнього. Оскільки в сучасному мистецтві дуже часто використовується над сучасні технології, саме ця програма пропонує критичну оптику на це питання.
— Розкажіть, будь ласка, про правозахисну програму в рамках фестивалю.
Шиманська: Rights Now — це теж відображення того, з чим зараз бореться наше суспільство. Ми зазвичай ретельно підходимо до вибору тем дискусій, тож цього року вони відображатимуть те, як ми зараз переживаємо війну, якими ми будемо після війни.
Це відновлення, яке засноване на семи принципах: партнерство, спрямованість на реформи, підзвітність, прозорість, демократична участь, залучення багатьох стейкхолдерів, гендерна рівність та інклюзія і сталий розвиток. Це такий короткий опис тих принципів, на яких засновується наше відновлення. Ми поговоримо про те, як це має відбуватись.
Також поговоримо про те, яким має бути відновлення на деокупованих територіях. Оскільки ми вже думаємо про те, що буде після нашої перемоги. Бо якщо ми зараз зупинимось, ми дамо змогу ворогу перемогти.
Ми будемо говорити про відбудову. Ми ж моделюємо громадське публічне обговорення. Люди разом з експертами братимуть участь в цьому обговоренні і потім прийдуть у свої громади і знатимуть, яким чином вони можуть впливати на цей процес прийняття рішень, які стосуються відбудови.
Обов'язково поговоримо про те, чому участь людей з інвалідністю необхідна в процесі відбудови, як уникнути екологічної катастрофи. Говоритимемо про відновлення військових після поранення, про психологічну допомогу дітям, зокрема, про хібукі-терапію.
Будемо говорити про те, як кваліфікувати те, що відбувається в Україні. Якщо це геноцид, то, як ми це розуміємо. Скажемо про те, як можна говорити про події в Україні так, щоб світ розумів, що відбувається.
— Коли і де буде фестиваль, де можна придбати квитки?
Шиманська: Фестиваль розпочнеться 2 червня і триватиме по 8 число включно. З 3 по 7 червня — правозахисна програма в кінотеатрі "Жовтень". Квитки можна придбати у нас на сайті. Можна купити безпосередньо в кінотеатрі.
Також цікаві гості "Ранку Вдома":
- The Alibi Sisters: з сестрами Завальськими говоримо про музику під час війни та українську культуру
- В Україні досліджували головні потреби та запити ветеранів — інтерв'ю з представницею Українського ветеранського фонду
- Яким буде ювілейний Чілдрен Кінофест під час війни: інтерв'ю з організаторами дитячого конкурсу
- Що таке ІПСО, як виявити фейк та в якій соцмережі їх найбільше — інтерв'ю з керівницею VoxCheck Світланою Сліпченко