Потрібно ховати дітей: як росіянам уникнути спрямування на війну в Україну, обговорюємо з російським опозиціонером Геннадієм Гудковим

Геннадій Гудков. Фото: krymr.com

Масові протести в Росії поки що неможливі, але невдоволення війною та її наслідками вже наростають серед громадян РФ. Як бути тим, хто не хоче, щоб їхні діти відправилися воювати проти України. У якому моральному стані перебуває російська армія і наскільки у неї вистачить ресурсів воювати. Про це в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів російський опозиційний політик, полковник ФСБ у відставці Геннадій Гудков.

— Коли росіяни зрозуміють, що воювати немає сенсу? Що для цього має статися?

— У нас ніколи не буває одного якогось чинника. Я патріот Росії, і вважаю, що путінська Росія не мала жодного права нападати на будь-яку країну, тим паче на Україну. Той, хто це зробив, руйнує Росію, знищує її.

І я вас запевняю, що сильнішого удару Путін завдав не по Україні, а по Росії. Просто цей удар матиме наслідки у майбутньому.

Якщо ми говоримо про Україну зараз: удари ракетні, бомбові, просування військ, окупація, фашизація — це вторгнення і таке інше. Тобто ми зараз бачимо наслідки удару путінського режиму по Україні.

Наслідки удару по Росії будуть значно пізніше. І вони будуть більш руйнівними та жахливими. Тому нормальні люди, які люблять свою країну, я маю на увазі Росію, повинні ненавидіти це вторгнення та той режим, який його розв'язав.

Що стосується морального та бойового стану армії — вона утримується за рахунок жорсткого командування, репресивних заходів, за рахунок ловців щастя, які за гроші йдуть воювати, готові взагалі попрощатися з життям. Ми з вами знаємо, що частина тих, хто прямує туди, готові торгувати своїм життям. Це об'єктивна реальність.

Але інша частина не хоче вмирати незрозуміло за що. Вони можуть не розуміти. Ну, ще перший тиждень можна було не розібратися, другий тиждень, але коли минає достатньо часу, то люди не можуть не розуміти, що вони творять. Вони, звичайно, там себе чимось виправдовують, знаходять якісь пояснення, виправдання.

Вони все одно розуміли, що вони окупанти, що вони вбивають людей, що жодної перспективи ця війна не має, що вони гарматне м'ясо. Вони все одно на підсвідомому рівні починають відчувати це все більше і більше.

І тому йде деморалізація армії. Можливо, армія отримує військовий досвід, але цілком точно втрачає бойовий дух. Тому що вона незрозуміло за що бореться. Немає жодної ідеї, яка б вела бійців в атаку.

Час працює на боці України, на подальшу деморалізацію російської армії. Втрати, можливо, не зупиняють Путіна і режим, але втрати серйозно впливають на стан людей.

— А зараз у самій Росії є якісь корупційні способи обходу, щоб відмовитися хоча б таким чином йти воювати?

— Звісно. Основна мобілізація — це служба за гроші. Строковиків поки що намагаються не залучати, щоб уникнути великих скандалів. Але запроваджено абсолютно моторошні нормативи, коли можна підписувати контракт із першого дня призову. Це стресовий стан призовника, бо він потрапляє у незвичну ситуацію. І ось якраз у цьому стані призовникам намагаються запропонувати контракт, роблять усе можливе: і залякують, і вмовляють, і заохочують.

Якщо сім'ї не хочуть продавати та міняти своїх дітей на Ладу Калину та інші якісь пільги, то треба дітей ховати. Будь-яким методом. За хабар, не за хабар, робити "хворими".

Російська корупційна система дає чимало варіантів та можливостей. Я рекомендував би тим сім'ям, які розуміють згубність цієї війни, робити саме так. Я гадаю, що батьки знайдуть виходи. Зрештою просто переховувати, просто не приходити на військові збірні пункти якийсь час.

Тому що війна все ж таки йде на виснаження ресурсів, сподіваюся, вона скоро закінчиться. Просто не буде стільки часу в путінського режиму, щоб вести війну проти України.

Я не знаю, чи вона закінчиться до кінця року, але мені здається, що вона точно закінчиться до весни.

Тим паче, ми бачимо, що статистика липня свідчить про те, що різко змінився стан російського бюджету, різко впали збори щодо низки позицій до бюджету, бюджет стає дефіцитним. Ще три місяці тому він показував, що може бути профіцитним, а Путін може довго вести війну. Ось нинішні цифри свідчать, що щось різко змінилося у російській економіці, у російському бюджеті. І проблеми наростають.

Мабуть, витрати на війну зростають, а економіка починає згортатися і податкових надходжень немає. Даються взнаки санкції та ембарго, і йде все за в напрямку зменшення фінансування. Має йти.

Я думаю, що на якийсь час треба хоча б дітей сховати, не давати їм служити, не давати їм стати вбивцями.

Наразі українські спікери заявляють про те, що встановлено вже понад 160 тис. учасників війни та окупації з-поміж росіян в Україні.

Це означає, що навіть якщо люди виживуть на війні, повернувшись до країни з піврічного контракту — вони назавжди потрапляють в базу даних військових злочинців. На все життя.

Або вони будуть рано чи пізно в якійсь в'язниці на якийсь термін. Ось це треба усвідомлювати молоді. Тому що путіни підуть, а країна залишиться, покоління залишиться. І вони матимуть вічну печатку військового злочинця. Хто не хоче такого тавра отримати, повинен думати.

Щодо корупції. Напевно, єдиний плюс від російської корупції — коли ми бачимо розкрадену армію, її постачання, ми бачимо обман у виробництві зброї, її характеристиках.

Слава російської корупції, яка створює серйозні проблеми для російської армії, дає можливість українській армії не лише захищатись, а й готуватися до наступу.

— На війну відправили озлоблених людей із депресивних регіонів, які готові вбивати за шматок хліба. Чи зможе змінитися ситуація в Росії, що люди відмовляться йти воювати? Нещодавні підпали військкоматів можуть бути ознакою протесту?

— У Росії неможливий будь-який мирний протест. Ось просто візьміть це як основу. У Росії неможливі будь-які форми мирного протесту. Просто неможливі. Тому що всі ці роки влада готувалася придушувати народ, і вона підготувалася до цього чудово, на жаль. Все, що треба навчитися робити, - це придушувати народні протести.

Розгромлена опозиція, відкинуті незалежні ЗМІ, заблокований інтернет. Будь-який вихід на вулиці обертається арештами, тортурами, побиттям та вироками.

Отже, залишаються два типи опору. Підпал військкоматів — це лише одна з форм. Ми знаємо, що в Україні формується, поки що нечисленні, але вже російські батальйони, які ведуть збройний опір путінському режиму. Це також правильна місія.

Друга форма — це радикальніші способи. До них поки що не готове суспільство. Ми маємо сильні спецслужби, які мають гігантські повноваження, все-таки припиняють ці речі.

Я, наприклад, чекаю на загострення підпільної боротьби в тих регіонах, де є об'єктивні проблеми, на кшталт Кавказу, Хабаровська і так далі.

Можливо, там щось виникатиме спершу. Але те, що буде радикалізація протесту, у мене в цьому сумнівів немає. На жаль, для цього потрібно досить багато часу та погіршення умов по всій Росії. Швидко чекати на це явище ми з вами не можемо.

Читайте також: "Путін вербує гарматне м'ясо трохи далі від Москви": про ставлення росіян до війни говоримо з полковником ФСБ у відставці Геннадієм Гудковим

Медіа-партнери
Прямий ефір