Головне — не допустити "нейтральних" російських спортсменів до Олімпіади: інтерв'ю з Жаном Беленюком

Жан Беленюк. Фото: kanaldіm.tv

Олімпійський чемпіон з греко-римської боротьби, народний депутат України, суспільний діяч і переконливий спікер. Жан Беленюк має досвід та вміння, що допомагають у спорті та в політиці.

В інтерв'ю програмі "Коло спорту" телеканалу "Дім" Жан Беленюк розповів про виступи на чемпіонаті світу, передолімпійський період та можливості допуску до Ігор у Парижі так званих нейтральних атлетів — статус, який вигадали для виправдання участі росіян та білорусів.

Про олімпійську ліцензію та виступ на чемпіонаті світу

Головною ціллю цих змагань для нас з тренером було здобуття ліцензії. Тому що амбіції з приводу світового чемпіонства і лідерства у світі вже були вгамовані колись.

Дуже тішуся, що вдалося зробити. Хоча було непросто, зважаючи на ту підготовку, яку ми пройшли. До чемпіонату ми почали, по суті, готуватись лише за два місяці, бо до цього діяла заборона Міністерства молоді та спорту України щодо участі спортсменів у змаганнях, де були присутні навіть "нейтральні спортсмени" з Росії та Білорусі. Тобто нашою міжнародною федерацією [з греко-римської боротьби] були допущені представники Росії та Білорусі. Ми думали, що в нас не буде шансу взяти участь в змаганнях.

Тому трошки затягнувся початок підготовки. Ми почали готуватися тільки після 26 липня, коли міністерство ухвалило нову постанову з приводу того, що можна виступати.

З приводу самих змагань. Я вже не молодий спортсмен, тому доводиться максимально викладатися. Тим паче коли борешся з більш молодими противниками. І турецький спортсмен, якому я поступився, трошки тактично мене обіграв. А я понадіявся на свої сильні сторони, й трошки недооцінив його.

Наразі будемо готуватися до сутички з ним на Олімпійських іграх. Я впевнений, що наступного разу мені вдасться взяти реванш.

Про рішення МОК щодо призупинення членства Російського олімпійського комітету

— Таке рішення мало бути ухвалено вже давно. Я не знаю, чому Міжнародний олімпійський комітет (МОК) зволікав так довго. Напевно, йому дійсно треба доводити ось такими вчинками, які робить Російська Федерація, яка плювала в обличчя. І тоді МОК становиться спроможний на рішучі дії щодо санкційної політики до країн-агресорів, зокрема до РФ.

Після того, як Російській олімпійський комітет став приєднувати до себе наші представництва на тимчасово окупованих територіях, МОК не міг не відреагувати. І ось наразі призупинив членство російського комітету в своїй організації.

Але це ніяким чином, по суті, не впливає на можливість російських так званих спортсменів брати участь в майбутніх Олімпійських іграх і в міжнародних змаганнях в тих федераціях, де вони були допущені.

І зараз саме головне для нас — не допустити "нейтральних спортсменів", бо їх нейтральність абсолютно нічим не підкріплена.

Дехто з них перебуває на контракті зі збройними силами РФ, деякі з них публічно закликали до допомоги, донатів на користь російської армії. Тобто там немає ніякої нейтральності. І називати таких спортсменів "нейтральними", як мінімум, некоректно.

Їм не місце в міжнародному спорті, тим паче на Олімпійських іграх в Парижі. Треба зробити все для того, щоб їх не було там.

А українські спортсмени повинні там бути, і повинні використовувати цей майданчик для того, щоб просувати проукраїнські наративи. Для того, щоб спільнота не забувала, що в нас триває війна.

Знаєте, зараз гаряче не тільки в Україні, зараз достатньо гаряче в різних місцях. І, звісно, подібні гарячі точки забирають частину уваги міжнародної спільноти на свою користь.

І ми повинні тримати фокус на своїх проблемах, на тій війні, яку розв'язала Російська Федерація. І ми повинні робити все для того, щоб міжнародна коаліція нас підтримувала і надалі заради нашої майбутньої перемоги.

Прямий ефір