The Monuments Men готові захищати українську спадщину: як рятуватимуть понівечені Росією культурні скарби

Захистом української культурної спадщини займуться The Monuments Men. Скриншот: BBC News, kanaldim.tv

Сучасна група офіцерів-рятівників організації The Monuments Men працюватиме над охороною і збереженням українських культурних та історичних пам’яток. У американському Metropolitan Museum of Art рятівники більше дізнаються про українських митців та їхні роботи, а провідні експерти навчають їх документувати докази злочинів Росії у війні з Україною. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

Якщо ви бачили фільм Джорджа Клуні "Мисливці за скарбами", то, напевне знаєте, хто такі легендарні The Monuments Men. Під час Другої світової війни міжнародна оперативна група з такою назвою захищала від гітлерівського вандалізму культурну спадщину Європи.

"Гітлер та Геббельс мали списки пам'ятників та історичних місць, які вони хотіли розграбувати. Це було колосальне мародерство в історії мистецтва. Настільки масштабне, що його важко осягнути. Нацисти були впевнені, що такі нації, як, скажімо, поляки, не мають морального права на власний культурний спадок", — повідомила історикиня мистецтва Каландра Калдекот.

Розуміючи чітку паралель між ставленням гітлерівців до національних цінностей у європейських країнах і російських окупантів — до українського культурного надбання, організація The Monuments Men отримала друге дихання.

Сучасна група офіцерів-рятівників працюватиме над охороною і збереженням наших культурних та історичних пам'яток. До участі в програмі запросили офіцерів-резервістів, які мають досвід у галузі мистецтва.

Один з етапів важливої підготовки сучасних The Monuments Men відбувається у відомому американському Metropolitan Museum of Art. Тут офіцери більше дізнаються про українських митців та їхні визначні роботи, а провідні експерти розповідають рятівникам про роль мистецтва у кривавій війні між Україною і Росією.

"Ми розповідаємо військовим, як документувати докази злочинів. 20 років тому наша ініціатива зіткнулася з подібними до українських проблемами знищення мистецьких пам'яток та архівів у Багдаді. Ми багато працювали над розробкою методології. Офіцери-рятівники не просто шукають зруйновані цінності, але й докази того, як саме вони були зруйновані. Перш ніж чогось торкатися, рятівники мають сфотографувати об'єкт. Фото може бути використане у кримінальному суді", — розповіла директорка Смітсонівської ініціативи Корін Вегенер.

Практичний етап підготовки The Monuments Men відбувається в Національному музеї армії США та на руїнах культурних пам'ятників Мая у Гондурасі. Тут офіцери вчаться основ криміналістичної документації й методів збереження культурних пам'яток у зонах бойових дій.

За даними журналу Smithsonian, лише протягом першого року повномасштабного вторгнення Росії в Україну зафіксовані понад 1 600 випадків пошкодження об'єктів української культурної спадщини. Агресор понівечив понад 500 релігійних об'єктів та 200 музеїв, архівів і бібліотек.

У лютому 2023 року Бюро з питань освіти та культури Держдепартаменту США пообіцяло витратити сім мільйонів доларів на ініціативу, яка допоможе українцям захистити культурну спадщину.

Читайте також: Портери Героїв України та розмальовані артефакти: роботи французького художника можна побачити у Національному музеї історії війни

Медіа-партнери
Прямий ефір