Понад 30 медійників відзначено державними нагородами: орден "За заслуги" отримала кореспондентка українського іномовлення

З нагоди Дня журналіста, який відзначається 6 червня, президент України Володимир Зеленський підписав указ про нагородження понад 30 медійників орденами та медалями, з посиланням на пресслужбу глави держави інформує "Дім".
"Серед нагороджених — журналісти, ведучі, редактори та оператори, які висвітлюють війну на фронті та в місцях російських обстрілів і розповідають світові правду про боротьбу України проти російської агресії, приєдналися до Сил безпеки та оборони, пережили полон, а також ті, хто під час виконання своїх професійних обов’язків зазнав поранень унаслідок російської агресії, і ті, хто, на жаль, загинув заради України", — зазначили в Офісі президента України.
Орденом "За заслуги" ІІ ступеня нагороджений телеоператор Reuters в Україні Іван Любиш-Кірдей. Він висвітлював Революцію Гідності, російську окупацію Криму, звільнення Слов’янська та Краматорська у 2014 році. Разом із колегами опинився в "Іловайському котлі". Торік у серпні з командою Reuters працював у Краматорську, коли Росія завдала ракетного удару по готелю, де проживала знімальна група. Іван Любиш-Кірдей був важко поранений і понад 40 днів перебував у комі. Зараз проходить реабілітацію, після якої планує повернутися до роботи.
Президент також нагородив медійників орденами "За заслуги" ІІІ ступеня. Цією нагородою посмертно відзначений фотограф, оператор, репортер і військовий Руслан Ганнущак. Він документував Революцію Гідності та воєнні злочини російських окупантів на Донбасі. У 2022 році висвітлював бойові дії на Чернігівщині та Київщині, де неодноразово потрапляв під обстріли. Згодом приєднався до ЗСУ: був водієм розвідувального підрозділу ударних дронів. Руслан Ганнущак загинув 11 січня цьогоріч під час бойових дій на Курщині.
Орденом "За мужність" ІІІ ступеня відзначений ведучий "Громадського радіо" та правозахисник, старший лейтенант Максим Буткевич. Після початку повномасштабного російського вторгнення мобілізувався до лав ЗСУ: брав участь у звільненні Київщини та в боях на сході України. У червні 2022 року потрапив у російський полон і був незаконно засуджений за сфабрикованими звинуваченнями. Торік у жовтні Максима Буткевича вдалося повернути додому.
Орденом "За заслуги" ІІІ ступеня нагороджена Дар’я Літовченко — кореспондентка телеканалу FREEДOM, який як і "Дім" входить до складу державного підприємства "Мультимедійна платформа іномовлення України". До повномасштабного вторгнення Дарʼя мешкала у Словʼянську Донецької області, де працювала у медіа. З 2022 року проживає в Херсоні, висвітлює події, пов'язані з російською агресією.
"Від початку повномасштабного вторгнення Росія вбила вже 125 медійників, іще десятки українських журналістів досі перебувають у російському полоні. Україна робить усе можливе, щоб звільнити їх і повернути додому. Але, на жаль, навіть прізвище в списках на обмін не є гарантією повернення. Вікторія Рощина загинула в полоні попри те, що Росія зобов’язувалася її звільнити", — наголосили в ОПУ.
Вікторія Рощина висвітлювала ситуацію на фронті та на тимчасово окупованих територіях. Двічі була затримана російськими окупантами: уперше в березні 2022-го, вдруге – у серпні 2023-го. Про загибель Вікторії стало відомо 10 жовтня 2024 року, коли вона вже була в списках на обмін. Її тіло з численними слідами катувань Росія повернула лише в лютому цього року. Відтоді тривають усі відповідні експертизи. Щойно вони будуть завершені, президент відзначить Вікторію Рощину державною нагородою, рішення про це вже ухвалене.
Читайте також: 125 медійників загинуло під час війни, 31 перебуває у російському полоні














