Після повернення з полону воїни самі знімають свої портрети: у Калуші створили особливу алею пам'яті (ФОТО, ВІДЕО)

Алея Віри і Надії. Фото: kanaldim.tv

У Калуші на бульварі Незалежності знаходиться Алея Віри і Надії — присвячена зниклим безвісти та полоненим захисникам України. Тут обличчя воїнів, про повернення яких щодня моляться їхні родини. З міркувань безпеки фото- та відеофіксація тут заборонені. Про ініціативу розповів ветеран війни Ілля Тітко в проєкті "Міста" телеканалу "Дім".

Сам Ілля Тітко — ветеран АТО/ООС і нинішньої повномасштабної війни. Почав воювати у 2015 році у складі 9-го батальйону 59-ї бригади, майже рік провів на першій лінії фронту під Попасною в Луганській області. У 2016-му звільнився за демобілізацією, а в 2022-му знову пішов захищати Україну.

"Мені вже на той момент було майже 60 років, і мене направили в батальйон територіальної оборони, де я очолив інженерно-саперну службу і навчав молодих хлопців, передавав свій досвід. З квітня до кінця червня 2022 року ми разом з батальйоном тримали оборону на Запорізькому напрямку в районі Гуляйполя. Звідти я був вже звільнений за віком", — розповів він.

Після повернення до мирного життя Ілля Тітко в управлінні соціального захисту населення Калуша займався питаннями ветеранів війни та ініціював створення Алеї Віри і Надії, яку відкрили в травні цього року.

"Це для Калуша одне з сакральних місць, які породила ця війна. Тут розміщені портрети наших хлопців, бійців, які зникли безвісти або перебувають у полоні. Сюди приходять родичі, які можуть поспілкуватися душею зі своїми рідними, вклонитися, помолитися. Я постійно спілкуюся з родинами бійців, бачу їхнє горе, бачу їхній розпач, їхні страждання, тому що невідомість — це найстрашніше. І виникла ідея зробити таку алею", — пояснив Тітко.

Він повідомив, що в Калуській громаді 120 воїнів, які зараз перебувають у статусі зниклих безвісти. На алеї зараз розміщено 86 банерів з портретами.

"Чому 86? По-перше, не всі погоджуються, не всі хочуть такої публічності. 10 банерів ще готуються до встановлення. Ми у кожної родини просимо дозволу на розміщення портрета", — зазначив Тітко.

На алеї одна рамка — без фотографії.

"На жаль, ми отримали звістку про загибель одного з наших героїв — знайшли його тіло під час останніх обмінів, прийшло підтвердження по ДНК", — сказав ветеран.

На алеї заборонена фото- і відеозйомка.

"Це було одним із прохань Служби безпеки України, тому що це може нашкодити хлопцям, які перебувають у полоні", — пояснив Тітко.

Коли захисники повертаються з полону, вони самі знімають свою фотографію з алеї. Вже є такий випадок. 9 червня 2025 року в ході обміну в Україну повернувся 23-річний Андрій Бінік — боєць 71 окремої єгерської бригади. У 2021 році хлопець пішов на строкову службу, у 2023-му підписав контракт. Андрій зник безвісти 10 лютого 2025 року в селі Янтарне Покровського району. Про те, що син у полоні, його мама Тетяна Бінік дізналася в одному з Telegram-каналів. Зв'язку в російському полоні з Андрієм не було.

У липні після закінчення реабілітації Андрій повернувся до Калуша і під час урочистої церемонії зняв свій портрет з алеї.

"Я дуже хочу, щоб кожен наш воїн повернувся, прийшов сюди і особисто зняв свій портрет. Щоб кожна мама дочекалася. Коли ти чуєш, що твоя дитина вже на території України, неможливо передати словами, які це емоції, яке це хвилювання, коли ти чуєш голос своєї дитини. Перші слова Андрія були "Мамо, я вже в Україні, я вас дуже люблю", — поділилася Тетяна Бінік.

Андрій Бінік
Тетяна Бінік і Анатолій Анатоліч
Андрій Бінік (праворуч) знімає банер зі своїм зображенням. Фото: facebook.com/naida.andrii

Читайте також: Гори, гуцули та рідне село: комік Вася Харизма показав красу Гуцульщини

Медіа-партнери
Прямий ефір