Онлайннавчання для школярів з окупованих територій: "5 вопросов на злобу дня" з фахівцем відділу освіти

Дистанционное обучение. Фото: don.kyivcity.gov.ua

Вчителі та діти з тимчасово непідконтрольних українській владі територій мають доступ до українських освітніх онлайнресурсів. Таким чином можна навчатися як в школах, так і в закладах вищої освіти (ЗВО).

Як скористатися можливістю онлайннавчання, і наскільки безпечно учням користуватися такими онлайнресурсами — у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом" розповіла Ірина Прибінська, головний спеціаліст відділу освіти Станично-Луганської селищної військово-цивільної адміністрації.

— Як працює і як розвиватиметься ініціатива проведення онлайннавчання для школярів непідконтрольних українському уряду територій?

— У 2014-2015 році навчальні установи нашого Станично-Луганського району вже брали в українські школи всіх охочих дітей з окупованих територій для отримання української освіти. Але потрібен був певний час, щоб налагодити цю систему, зрозуміти, що працює, а що не працює. На сьогоднішній день вже на законодавчому рівні і практично на місцях існують відпрацьовані системи, як максимально зручно для дітей з непідконтрольної території здобути середню освіту і вищу освіту в Україні.

— Наскільки безпечно для дітей і вчителів використовувати засоби онлайннавчання?

— За весь час, що я працюю в освіті, я не чула нічого з приводу якоїсь небезпеки. Адже це ж навчання, а не якісь обговорення стратегічних моментів, особистих планів або ще чогось. Якщо навчання відбувається офіційно, людина зарахована до установи освіти, то, природно, школи використовують офіційні програми для зв'язку: це ZOOM, Google-платформи. Тобто ми не чули, щоб були якісь проблеми щодо небезпеки для життя і здоров'я, пов'язані з тим, що діти вчаться і отримують українську освіту.

— Скільки людей вже навчаються або навчалися на онлайнкурсах?

— Я можу сказати конкретно по тій території, на якій я перебуваю. Тут відслідковується тенденція збільшення. З кожним роком все більше молодих людей вступає у наші школи та вузи. Тобто, якщо у 2015 році з непідконтрольної території у нас було 60 осіб, то в 2019-2020 навчальному році, перед карантином, їх кількість становила 390-420. Це тільки в одному районі, який межує з окупованою територією.

— Це повний курс навчання, або ж якісь окремі профілі, спеціальності?

— Кожен абітурієнт, учень, випускник з непідконтрольної території має дуже широкий вибір і можливості отримання освіти на підконтрольній Україні території. Це може бути повноцінне дистанційне навчання, починаючи з першого класу і закінчуючи одинадцятим, або може бути здача річного оцінювання для отримання документа про освіту українського зразка для подальшого вступу до ЗВО на території України.

Тобто достатньо написати заяву для зарахування в школу на українській території і надіслати її будь-яким зручним способом — не обов'язково приїжджати конкретно в якусь школу. Можна передати способами електронного зв'язку. Також потрібно вибрати для себе індивідуальний навчальний план — або за певними предметами, або за якийсь клас. Тобто все залежить від бажання і цілей дітей з непідконтрольної території.

— Чи виникають якісь мовні проблеми під час навчання?

— Ніяких мовних проблем за весь час у нас не виникало. Мовою навчання в освітніх установах на території України є державна мова, але весь час нам вдається знаходити спільну мову. І насправді люди з непідконтрольної території володіють українською мовою на достатньому рівні, щоб навчатися в школах на українській території. Якщо ж ні, то для того школа і потрібна, щоб допомогти навчитися.

— Чи можуть медіа допомогти популяризувати таке онлайннавчання?

— В принципі, досить багато в медійному просторі України є матеріалів для людей з непідконтрольної території, починаючи з сайту Міністерства освіти, різних промо-роликів, спільнот, груп у соціальних мережах. Також у нас працюють освітні центри "Донбас-Україна". Тобто, наскільки можливо, ми популяризуємо можливість отримання української освіти.

Прямий ефір