Нові тарифи на транспорт у Києві: як формували ціну та чим вона відрізняється від європейської

Метро. Скріншот: kanaldim.tv

У системі громадського транспорту Києва анонсували суттєві зміни: з 15 липня вартість разового проїзду в метро, автобусах, тролейбусах та трамваях планують підвищити з 8 до 30 гривень. Які причини здорожчання, скільки коштуватимуть проїзні абонементи та як нові тарифи виглядають на тлі європейських міст, досліджували журналісти “Ранку Вдома”. 

За інформацією профільного департаменту, чинний тариф у 8 гривень не змінювався протягом восьми років, а новий покликаний покрити фактичні витрати.

“Тариф розрахований за фактичними витратами підприємству 2025 році, з урахуванням зростання цін на промислову продукцію та послуги, витрат на електроенергію та пальне, подорожчання запчастин, ремонтів рухомого складу та необхідності забезпечення конкурентного рівня оплати праці працівників транспортної галузі”, — йдеться у повідомленні Департаменту економіки та інвестицій Київської міської державної адміністрації.

Для постійних пасажирів міська влада обіцяє систему знижок — що більше поїздок купує користувач, то меншою буде вартість кожної окремої. Ціна місячного безлімітного абонемента може скласти майже 5 000 гривень.

“Уявіть, 10 поїздок — це буде 300 грн, 20 — 600, а 100 — 3 000 грн. Для людини, яка отримує навіть 15 000 гривень, це зависокий тариф”,— зазначила пасажирка.

Експерти та мешканці міста порівнюють запропоновані тарифи з європейським досвідом. Якщо разова поїздка у Києві після підвищення все одно залишатиметься відносно дешевшою, ніж у країнах Європейського Союзу, то вартість місячного безліміту ризикує стати вищою, ніж у Варшаві, Відні чи Празі. 

“Для українця один євро — це не один євро для француза, наприклад. Це різна цінність грошей, і тому, власне, оце треба порівнювати”, — наголосив експерт з транспортного планування Дмитро Беспалов.

До того ж, у європейських містах абонементи зазвичай мають значно ширший функціонал.

“У мене був проїзний на тиждень, він коштував 32 євро, але це означає, що я могла їздити на всіх видах транспорту. Я могла їхати на приміських електричках, і це входить в ту саму вартість, як і міський транспорт. Тоді це, звичайно, вигідно. Але у них заробітна плата по 2 000 євро. Тож для того, щоб піднімати ціну, повинна бути адекватна оплата праці”, — поділилася досвідом киянка Валентина, яка нещодавно повернулася з Франції.

Аналогічна практика діє і в інших країнах Європи, де акцент роблять саме на довготривалі абонементи та підтримку вразливих категорій населення.

“Абонемент коштує 69 євро. Водночас в Німеччині завжди впроваджують якісь акції чи дотації для пенсіонерів або малозабезпечених людей”, — розповіла киянка Олександра, яка наразі мешкає за кордоном.

Зараз рішення про нові тарифи не є остаточним — триває офіційний збір пропозицій та громадські обговорення. Петиція проти здорожчання проїзду набрала необхідну кількість підписів менш ніж за добу. Головна вимога киян до міської влади — переглянути розрахунки та знайти компромісну вартість квитка, яка буде підйомною для населення в умовах воєнного стану.

Читайте також: Динамічне ціноутворення на квитки запровадила "Укрзалізниця"

Медіа-партнери
Прямий ефір