На ВДНГ відкрили Терапевтичний сад — який вигляд має новий простір (ФОТО)

Терапевтичний сад. Фото: vdng.ua

17 жовтня у Києві на ВДНГ запрацював Терапевтичний сад, який допомагатиме у відновленні й емоційній підтримці ветеранів і ветеранок, захисників і захисниць та всіх, хто цього потребує. Про це "Дому" повідомили у пресслужбі ВДНГ.

Терапевтичний сад взаємодіє з гостями через пʼять чуттів — зір, нюх, слух, дотик і смак, а також залучає до спільнодії, творчості й роботи з тілом. Його основна ідея полягає у відновленні здоров’я через рух у контакті з природою. Для цього тут облаштували:

  • зону терапевтичного садівництва;
  • адаптивний спортивний майданчик;
  • зону тілесних практик;
  • зелену кімнату "Коло тепла";
  • місце групових зустрічей;
  • майданчик для дітей, чиї батьки беруть участь у програмах.

"Нам усім, а надто тим, хто зазнав болю війни, зараз дуже бракує місць і ситуацій, які дають відчуття безпеки, спокою та гармонії. Тут, у саду, можна знову принаймні наблизитися до них. Це і є терапевтичний ефект природи та взаємодії з нею, доведений багатьма науковими дослідженнями. Сподіваюся, в Україні таких місць тільки більшатиме. Вважаємо цей сад пілотним проєктом, який проросте поступово всюди, де потрібний", — сказала перша леді України Олена Зеленська під час відкриття.

Зараз розробляються терапевтичні програми, за якими фахівці й фахівчині працюватимуть із військовими, ветеранами, ветеранками та членами їхніх сімей, а також цивільними, що проходять реабілітацію. Водночас локація буде відкритою для всіх охочих цілий рік.

Усі рослини, висаджені в Саду, надаватимуть позитивного впливу. Вони розташовані без чітких ліній і симетрії, що відтворює природні умови, а також мають різні періоди цвітіння, щоб простір залишався живим і цікавим упродовж року. Водночас рослинам потрібен час, щоб адаптуватися і сформувати повноцінний ландшафт.

"Щоб створити Сад, який дійсно виконує терапевтичну функцію, ми впродовж року досліджували цю тему в чотирьох вимірах — функціонал простору, інфраструктура, терапевтичні програми й природний складник. Завдяки консультаціям з фахівцями та  партисипаціям із військовими і їхніми родинами, Сад — не просто красиве місце, а простір, який допомагає у процесі реабілітації та відновлення. І ми розуміємо як відтворити такий Сад у кожній громаді та зберегти індивідуальний характер кожної локації", –– пояснив Макс Яковер, засновник урбан-бюро повного циклу Big City Lab.

Крім того, у Терапевтичному саду передбачено систему освітлення від Expolight, яка формує медитативні маршрути по території та атмосферу затишку й безпеки в приміщеннях.

Весь простір є безбар’єрним: покриття зроблено твердими та не ковзкими, для терапевтичного садівництва облаштовано підняті мобільні грядки, а зони відпочинку обладнано лавками зі спинками й підлокітниками, поряд з якими передбачено місця для крісел колісних. Для Саду також розробили навігацію для людей із порушеннями зору, включно з мнемосхемою всієї території, табличками з великим і чітким шрифтом, а також дублюванням всієї інформації шрифтом Брайля.

"Наша місія на ВДНГ — бути кращою версією майбутнього. Для нас цей проєкт передусім є піклуванням і турботою про людей. Дуже важливо, щоб існували простори, які допомагають людям відновитися та рухатися до повноцінного життя. І ми пишаємося, що саме Експоцентр стає місцем для реалізації подібних ініціатив", — наголосив директор з розвитку ВДНГ Євген Мушкін.

Терапевтичний сад реалізують як пілотний проєкт. У майбутньому цей формат може застосовуватися як важливий компонент реабілітаційної та постреабілітаційної інфраструктури в Україні.

Проєкт створено у співпраці з Міністерством у справах ветеранів, урбан-бюро повного циклу Big City Lab та архітектурним бюро PUPA в межах Національної стратегії створення безбар’єрного простору в Україні, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

Медіа-партнери
Прямий ефір