На станції "Академік Вернадський" зафіксували температурну аномалію — подробиці

Антарктична станція "Академік Вернадський". Фото: instagram.com/antarcticcenterua

Українські вчені зафіксували нову температурну аномалію в Антарктиці — за рік температура морської води біля станції "Академік Вернадський" жодного разу не опустилася нижче межі замерзання -1.8°С. Про це повідомляє "Дім" із посиланням на Національний антарктичний науковий центр.

Вчені розповіли, що це вперше за весь період спостережень, які ведуть на "Вернадському" з 2002 року. Для порівняння, у 2024 та 2023 роках температура опускалася нижче -1,8°С лише 4 та 10 днів відповідно.

За їхніми словами, ймовірно, це ще одне підтвердження потепління у цьому районі Антарктики.

“Нинішньої антарктичної зими (коли в Україні літо) довкола Аргентинських островів, де розташований "Вернадський", не утворився сталий льодостав. Тож акваторія майже весь рік була відкрита для виїздів човнами. Схожа ситуація спостерігалася й у кілька попередніх зим, хоча до початку 2020-х такого майже ніколи не траплялося”, — розповіли в НАНЦ.

Ба більше: від початку українських антарктичних експедицій відстань у 7 км між нашим островом Галіндез та узбережжям Антарктиди взимку можна було подолати на лижах, перейшовши через замерзлу протоку Пенола. Нині це неможливо. Востаннє достатню товщину льоду для переходу Пеноли полярники фіксували у 2019 році.

“Цього ж року новий лід був лише місцями між нашим та сусідніми островами, але на невеликих ділянках і недовго. Хоча це не показово для океану, адже у вузьких протоках збирається розпріснена вода, яка швидше замерзає”, — звернули увагу вчені.

Вони також нагадали, що морський лід є дуже важливою частиною антарктичної екосистеми. Зокрема, з ним тісно пов'язане життя багатьох тварин.

Читайте також: "Ноосфера" успішно доставила українську та мексиканську експедиції на станцію "Вернадського" (ФОТО)

Медіа-партнери
Прямий ефір