Кінець епохи: якою буде Куба після відходу Кастро

Фидель и Рауль Кастро. Фото: afp.com

Очільник Комуністичної партії Куби 89-річний Рауль Кастро оголосив, що залишає свій пост. Рауль і його старший брат — революціонер Фідель Кастро — керували країною більше 60 років. Як відреагувала Гавана і якою буде Куба після відходу Кастро — в матеріалі журналістів програми "На самом деле: мир" телеканалу "Дом".

Під час з'їзду кубинської Компартії Рауль Кастро заявив, що йде у відставку з почуттям виконаного обов'язку і впевненістю в майбутньому країни.

"Ніщо не змушує мене так вирішити, але я гаряче вірю в силу і цінність прикладу і в розуміння моїх співвітчизників. І не дозволяю нікому сумніватися в тому, що поки я живий, я буду готовий захищати країну, революцію і соціалізм з більшою силою, ніж будь-коли", — акцентував Рауль Кастро.

Рауль Кастро на з'їзді компартії Куби, 16 квітня 2021 р. Фото: rtlnieuws.nl

Уперше з 1959 року керувати країною буде не Кастро. Хоча це не стало несподіванкою для Куби — про прийдешні зміни оголосили ще кілька років тому.

"Рауль Кастро, попри свій вік, міг би продовжувати керувати країною, як наш команданте Фідель Кастро. Я вважаю, що він міг би продовжувати бути першим секретарем Компартії", — говорить Лаура Перес, мешканка Гавани.

Рауль і Фідель Кастро. Фото: gettyimages.com

Зміна поколінь

На своєму посту Фідель Кастро вважав США та Європу небезпекою, а ось з Радянським Союзом пішов на зближення. Москва постачала Гавані техніку, автомобілі і головне — ракети. Відносини з Кремлем Куба підтримує і сьогодні.

Рауль змінив Фіделя на посаді президента у 2008 році, а у 2011 став першим секретарем Компартії. Протягом цього часу здійснив низку економічних реформ: з'явився малий приватний бізнес, було дозволено купівлю і продаж будинків та автомобілів, а потім з'явився і мобільний інтернет.

Фідель і Рауль Кастро, 2011 р. Фото: zumapress.com

"Думаю, що еволюція останніх років показує, що, з одного боку, це дуже сильні рішення щодо змін, щодо оновлення моделі уряду Куби. Але з іншого боку, був великий опір у процесі реалізації", — говорить кубинський аналітик Карлос Алзугарай.

У 2018 році Рауль Кастро пішов з посади голови ради міністрів і держради. Тоді й зараз його змінив президент Мігель Діас-Канель. Кастро пообіцяв, що буде стояти за його спиною, а Діас-Канель — що консультуватиметься з колишнім лідером.

"Зважаючи на його власні заслуги, через легітимність і тому, що Куба цього потребує, з ним будуть консультуватися зі стратегічних рішень, які мають велике значення для долі нації", — заявив президент Куби, перший секретар Комуністичної партії Мігель Діас-Канель.

Кубинський аналітик та економіст Естебан Мігель Моралес вважає, що зміна поколінь — закономірне й неминуче явище з погляду історії, оскільки "повинні з'явитися нові кадри".

"Догляд історичного покоління пов'язаний зі своїми проблемами та зі своїми зручностями. Тепер він має свої недоліки, але як історичне покоління воно повинно закінчити й піти", — переконаний Моралес.

Боротьба США з режимом Куби

Тим часом Сполучені Штати Америки вже понад пів століття здійснюють боротьбу з авторитарним режимом на Кубі. Напружені відносини трохи розрядилися під час президентства Барака Обами, який запропонував Кубі мирне співіснування.

"Вони домовилися переглянути дипломатичні відносини й працювати в напрямку нормалізації економічних відносин. Це момент, коли Обама поїхав на Кубу, він змінив риторику США", — коментує директор чилійського і кубинського проєкту документації архіву нацбезпеки Пітер Корнблух.

А ось адміністрація 45-го президента США Дональда Трампа щодо Куби була непохитна, і санкції посилювалися. Фінансові операції на острові стали неможливими, так само як і переказ грошей на острів за допомогою платіжних систем.

Адміністрація Джо Байдена також не відмовилася від обмежень відносно Куби, яка не є пріоритетом зовнішньої політики США: американське економічне ембарго продовжує діяти.

Кубинці ж виступають проти американських обмежень.

"Я за припинення блокади, за припинення санкцій, за відкриття посольства Сполучених Штатів, щоб сім'ї могли возз'єднатися", — говорить житель Гавани Фелікс Моя.

Великий удар по і без того слабкій економіці Куби зробила і пандемія коронавірусу. Економіка країни протягом минулого року втратила 11% ВВП, імпорт впав на 40%. Водночас на Кубі працюють над створенням власної вакцини від COVID-19. І ставлять амбітну мету — вакцинувати нею все населення.

Прямий ефір