Спеціальні уроки про права дитини: про проєкт розповів представник Асоціації інноваційної та цифрової освіти

Дмитро Бондаренко. Скриншот: kanaldim.tv

В Україні стартує масштабний освітній проєкт за підтримки офісу омбудсмена України та Ради Європи для учнів 5-11 класів. Це спеціальні уроки про права дитини. Програма побудована таким чином, щоб дитина навчилася відстоювати власні права. Більше про мету та специфіку таких уроків у "Ранку Вдома" розповів заступник голови Асоціації інноваційної та цифрової освіти Дмитро Бондаренко.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Що таке Європейська соціальна хартія?

— Коли ми кажемо, що ми хочемо жити як у Європі, то ми кажемо: "Ми хочемо жити, як прописано в Європейській соціальній хартії". Там прописані стандарти життя європейців. Ми будемо навчати цього українців з малечку.

Соціальна хартія — це лише перший етап нашої великої програми. Це така глобальна ініціатива, яку ми запустили разом з омбудсменом України та Радою Європи, яка підтримала цей проєкт. Це можливість трансформувати українців, щоб вони могли ментально й культурами прийти до Європи. Ми вже на порозі вступу до ЄС. Це юридична та економічна інтеграція. Ментальна та культурна інтеграція — це дуже важливі речі. Це тривалий процес. Тож ми цим проєктом починаємо довгий шлях, який поставить українця на рівень з європейцем.

Чого саме будуть навчати дітей в рамках проєкту?

— Ми говоримо про комплекс питань. Програма буде побудована так, що дитина буде знати про свої права, про право на освіту, а також буде знати про те, що їй знадобиться у житті. Наприклад, про права на роботі, про права на медицину, про права осіб з інвалідністю. Тобто це цілий комплекс питань.

Як триватимуть ці уроки? Це лише теорія чи передбачена практика?

— Ми підійшли до цього дуже системно. Спочатку ми будемо вчити вчителів. Є курс підвищення кваліфікації вчителів, який пройшов вчену раду при Міністерстві освіти й науки України. Тільки після цього ці вчителі зможуть навчити дітей.

Тобто сам проєкт поділений на два етапи. Спочатку навчання педагогів, потім — дітей. На першому етапі навчатимуть 3 000 вчителів та 10 000 дітей. Це плани на 2024 рік.

Наступного року ми відкриємо ці курси для всіх охочих. Сподіваюся, що протягом кількох років всі діти України зможуть це опанувати.

Яких саме вчителів навчатимуть?

— У нас є стереотип щодо вчителів фізкультури чи трудового навчання. Вони такі ж самі педагоги. Загалом, будь-який вчитель може викладати наш предмет. До цього ми запускали проєкт з профорієнтації. Туди приходили вчителі різних предметів.  Так само й тут, можна взяти будь-якого вчителя. Тим паче кожен громадянин повинен знати цю тему.

Ви кажете про перший етап навчання, який включає 10 000 дітей. Які це школи? Скільки уроків передбачено та я в яких саме класах? 

— Це буде цикл з п'яти уроків. Викладатимуть цей курс у старшій школі. Йдеться про кластерний курс. Його треба зробити ефективним. Це не буде просто лекція. Це будуть практичні кейси.

Команда Асоціації інноваційної цифрової освіти всі свої проєкти роблять як кейсові гейміфіковані уроки. Кейсові ситуації — це гра між вчителем та учнем, яких поставлять в певні умови. Наприклад, як діяти, коли тебе булять, або як відстояти свої права на роботі. Ми хочемо зробити так, щоб дитина одразу могла застосувати це на практиці. 

Це перший камінчик глобальної ініціативи з трансформації нашої ментальності. Його достатньо. Далі будуть інші проєкти, наприклад, лекції про корупцію. До прикладу, на державному рівні всі проти корупції. Втім, є соціальне дослідження, яке свідчить про те, що побутову корупцію схвалює 50% українців. Цього не повинно бути. Ми також повинні про це казати дітям.

Чи передбачений контроль знань?

— Ні в якому разі. Освіта взагалі не повинна бути в стресі. Що таке оцінка? Якщо чесно, це певний стрес, по-перше. По-друге, це страх помилитися. Будь-яка успішна людина помиляється. Згадайте слова Майкла Джордана, який сказав: "Я став великим баскетболістам, бо 9 000 разів промазав".

До речі, є ще це ціла серія уроків для успішного життя, які ми зараз впроваджуємо також по Україні та для українців за кордон. Це лекції про профорієнтацію, комп'ютерну та цифрову грамотність. Тобто те, чого не викладають в школі. Це повинен знати кожна дитина, щоб потім стати успішною у сфері, яку вона обрала.

— Дуже цікаво. То які класи братимуть участь цього року?

— У нас велика база своїх користувачів, які з нами вже працюють: дітей та освітян. Окрім того, у нас дуже хороша команда SMM-фахівців. Ми, як правило, робимо анонс, обираємо потім найкращих. Ми бачимо географію, прагнемо покрити всі регіони рівномірно. Гадаю, на першому етапі ми зробимо таким чином.

На другому етапі відкриємо її для всієї України. Головне, щоб ці уроки схвалені до використання в освітньому процесі. Тобто всі юридичні формальності ми пройшли, залишилось реалізація.

— Якщо оцінювання немає, то як зрозуміти, чи є результат?

— По-перше, неформальна освіта треба самій людині, а не нам. По-друге, у нас є кількісні показники. Тобто якщо прийшло 10 000 — це добре. Якщо прийде 20 000 — це ще краще. Ми будемо бачити динаміку, але є якісні показники. Освіта та ментальна трансформація — це не питання одного дня. Результати будуть як мінімум за років п'ять.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір