Як ЮНЕСКО захищає культурну спадщину України (ВІДЕО)

ЮНЕСКО. Фото: wiadomosci.onet.pl

ЮНЕСКО — Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури — була заснована в 1945 році, а Україна співпрацює з нею вже 67 років. Про це йдеться в сюжеті телеканалу "Дом".

Співпрацюючи з ЮНЕСКО, Україна популяризує себе в світі, розповідає про наукові відкриття, унікальні пам'ятки архітектури та культури. Також міжнародна організація допомагає моніторити ситуацію в окупованому Криму. Окрім того, в списку об'єктів культурної спадщини ЮНЕСКО перебувають сім об'єктів, розташованих на території України.

Один з них — національний заповідник "Софія Київська" (Софійський собор).

"Це додає статусу, це додає авторитету пам'ятки. Наскільки я знаю, пам'ятки зі списку ЮНЕСКО завжди включаються в усі путівники, в усі туристичні маршрути", — зазначила провідний екскурсовод національного заповідника "Софія Київська" Юлія Табакова.

До пандемії Софійський собор відвідували близько 5 тис. туристів на тиждень. Його унікальність — в архітектурі та живопису ХІ століття. На території заповідника розташовано більше 200 кв. м мозаїки і 3 тис. фресок візантійських майстрів.

Зберегти цю спадщину допомагає співпраця з ЮНЕСКО. Саме завдяки вимогам міжнародної організації "Софію Київську" вдалося захистити буферною зоною. В її межах заборонені будь-які будівельні роботи, які можуть нашкодити пам'ятнику архітектури.

"Це дозволяє встановити режим, який не дозволяє будувати будівлі, тобто проводити містобудівні перетворення, які негативно вплинуть на цю пам'ятку. Це дуже велике досягнення, тому що над цією зоною ми працювали дуже давно", — розповіла головний архітектор "Софії Київської" Наталія Білоус.

Окрім Софійського собору, в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО також потрапили Києво-Печерська Лавра, історичний центр Львова, древнє місто Херсонес Таврійський у Севастополі. За допомогою ЮНЕСКО Україна не тільки намагається зберегти ці об'єкти, а й захистити їх від розграбування і вандалізму окупаційної влади на Кримському півострові.

"В першу чергу, це привласнення нашої спадщини, наших культурних цінностей. Це незаконне вивезення з кримських музеїв і з території Автономної Республіки Крим музейних предметів, культурних цінностей без їх повернення. Це незаконні археологічні розкопки", — розповіла заступник міністра культури і інформаційної політики України Світлана Фоменко.

Одне з найбільших злочинів окупаційної влади півострова — спроба привласнити колекцію "скіфського золота", вартістю близько 1 млн євро.

На початку 2014 року її експонати, зокрема з кримських музеїв, виставляли в Амстердамі. Тоді, після окупації Криму, в Міністерстві культури заявили — російська влада має намір вивезти ці цінності з Нідерландів прямо в Ермітаж.

Тоді ж український Мінкульт заочно вилучив ці експонати у кримських музеїв і передав їх на зберігання в столичний Музей історії України.

Окрім того, під егідою ЮНЕСКО в Україні вже три роки працює лабораторія Малої академії наук (МАН). У ній є рентгенівська камера, платформа для експериментів з хвильової оптики і 3D-принтер. Завдяки такій співпраці МАН популяризує науку серед школярів і студентів.

"Ми — перша в Україні державна організація під егідою ЮНЕСКО, яка відкрила перший державний музей науки. За прикладом вивчення досвіду, в тому числі завдяки ЮНЕСКО і нашим міжнародним партнерам. Ми вивчали досвід по всіх країнах світу і зробили центр, який відвідали понад 50 тис. осіб", — розповів заступник директора Національного центру Мала академія наук України Євген Кудрявець.

Читайте також: Незаконні розкопки і репресії в Криму засудила ЮНЕСКО (ВІДЕО)

Прямий ефір