День Європи та перша в історії операція зі звільнення заручників літака — 9 травня в історії

Зустрічаємо четвер, 9 травня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

9 травня 1919 року Симон Петлюра став головою Директорії Української Центральної Ради. При цьому за ним зберігалося звання Головного отамана Армії УНР. Петлюра керував Українською державою в один з найважчих періодів її існування — під час війни з більшовицькою Росією. Головною у його діяльності була ідея незалежності України. Під натиском більшовиків у 1921 році Петлюра виїхав за кордон, де керував урядом УНР в екзилі.

Цього дня відзначають День Європи. Дата присвячена  річниці проголошення декларації Шумана. 9 травня 1950 року тодішній міністр закордонних справ Франції закликав народи Європи об'єднатися й унеможливити війну на континенті. Так розпочалася історія ЄС — найбільшого економічно-політичного об'єднання європейських країн. Торік Україна у статусі кандидата на членство в ЄС уперше відзначила це свято на державному рівні.

Цього дня, у 1962 році в США свій перший політ здійснив гелікоптер-кран S-64, який встановив рекорд найбільшої висоти горизонтального польоту. Повітряне судно S-64 Skycrane киянина Ігоря Сікорського було спроєктоване за схемою летючого шасі, підіймало важкі вантажі в режимі зависання без посадки. Гелікоптер Сікорського був взятий на озброєння армії США та використовувався у В'єтнамській війні. Його експлуатують й досі. Він виконує функції рятувальника, пожежника, будівельника та роботи з переміщення великих вантажів.

9 травня 1972 року відбулась перша в історії вдала операція зі звільнення заручників на борту літака. Лайнер бельгійської авіакомпанії за маршрутом "Брюссель — Тель-Авів" захопили чотири озброєні терористи палестинської організації "Чорний вересень". Зловмисники погрожували підірвати літак й вимагали визволити 315 палестинців, засуджених в Ізраїлі. Врешті ізраїльські спецсили проник на борт під прикриттям авіатехніків, ліквідував двох терористів та обеззброїв двох інших. Під час перестрілки загинув один пасажир. Злочинці отримали довічне ув'язнення. Проте й після Ліванської війни їх обміняли.

Два роки тому президент США Джо Байден підписав законопроєкт про ленд-ліз для України. Це було вперше з часів Другої світової війни. Програма підтримки мала б дозволити Сполученим Штатам Америки швидко постачати в Україну військову та іншу допомогу. Зокрема, медичні товари, харчі без попередньої оплати та з тривалою відстрочкою. Утім, американський ленд-ліз так і не запрацював. У жовтні 2023 року закон втратив силу.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір