Імідж Байдена, Кремль і терористи: вибухи в Кабулі обговорюємо з експертами

Взрыв в аэропорту Кабула. Фото: korrespondent.net

26 серпня в зоні аеропорту в Кабулі (Афганістан), де в надії залишити країну зібралися натовпи, сталася серія вибухів. Відповідальність за теракти взяла на себе терористична організація "Ісламська держава" (ІДІЛ).

До кінця дня, за даними американського телеканалу Fox News, відбулося п'ять вибухів: спочатку підірвався терорист-смертник, а пізніше здетонували начинені вибухівкою автомобілі.

"Ми вас вистежимо": відповідь Байдена

Перші два вибухи зафіксували близько 16:00 за київським часом. Ще три — після 22:00. ЗМІ повідомляють щонайменше про 60 загиблих, з них 13 — американські військові. Понад 140 людей поранено. До госпіталів Кабула продовжують доставляти постраждалих. Припускають, що кількість поранених і загиблих зростатиме.

Раніше про загрозу терактів у Кабулі попереджали влада США та Великої Британії. Пентагон отримував повідомлення про погрози з боку "Ісламської держави". За даними представників оборонного відомства США, ІДІЛ, що ворогує з "Талібаном", мала намір влаштувати заворушення в аеропорту та здійснити кілька атак.

У Білому домі відреагували на теракти. Президент США Джо Байден під час брифінгу віддав наказ американським Збройним силам готуватися до завдання ударів у відповідь по об'єктах і ватажках ІДІЛ, пообіцявши за необхідності посилити контингент США в Кабулі та запевнивши, що теракти не вплинуть на процес евакуації, передає The Washington Post.

"Терористи не одержать перемогу. Ми врятуємо американців і виведемо наших афганських союзників... Ми не пробачимо, не забудемо, ми вистежимо вас і примусимо заплатити... Ми не дозволимо терористам зупинити нашу місію та продовжимо евакуацію", — заявив Джо Байден.

Президент США наголосив, що 31 серпня повинно бути завершено виведення американських сил із Афганістану. Крім того, у країні досі перебувають близько тисячі громадян США.

Президент України Володимир Зеленський у своєму Twitter висловив співчуття у зв'язку з терактами в Афганістані, наголосивши, що зараз необхідно активізувати зусилля з евакуації тих людей, які потребують допомоги.

"Жахливий теракт у Кабулі. Глибокі співчуття народам США й Афганістану, родинам усіх загиблих. Одужання пораненим. Тероризм має бути засуджений усіма сторонами в Афганістані. Спільно з партнерами маємо активніше працювати для евакуації тих, хто потребує допомоги", — йдеться у повідомленні президента.

Україна вивезла з Афганістану понад 250 своїх громадян, членів їхніх сімей та іноземців. Ще приблизно 90 українців і членів їхніх сімей очікують чергового евакуаційного рейсу. Про це 26 серпня на брифінгу заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

"Ми не зупинимося в поверненні громадян, доки не переконаємося, що вивезли всіх, хто хотів виїхати", — акцентував Кулеба.

Тим часом через теракти вже кілька країн призупинили евакуацію своїх громадян із захопленої талібами країни.

Імідж США

Про ситуацію в Кабулі та наслідки терактів у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" говорять політолог Андрій Золотарьов і старший науковий співробітник відділу зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Микола Замікула.

Ведучий програми — Денис Похила.

— За даними на вечір 26 серпня, в Афганістані залишалися близько 90 громадян України. Як зараз має діяти наша держава у зв'язку з терактами, що відбулися?

Золотарьов: Думаю, потрібно докласти всіх зусиль. Зокрема комунікувати з іншими країнами, які евакуюють своїх громадян. Тим паче, що часу залишилося зовсім небагато. 27-28 серпня ціла низка країн — Нідерланди, Франція, Бельгія — згортають евакуацію. Тому, вочевидь, МЗС має поквапитися. З'ясувати реальну ситуацію, оскільки можуть виявитися й ті, хто не має наміру евакуюватися з якихось особистих обставин. Але, наголошую, часу залишається дуже мало.

— Якщо не брати вибухи 26 серпня, як ви оцінюєте роботу нашої влади з евакуації українців?

Золотарьов: Загалом задовільно, якщо не брати до уваги ось цю оказію з Іл-76. Проте евакуйовано три рейси з Кабула з біженцями, більшість, до речі, громадяни Афганістану, які попросили статус біженця.

Тут спрацювали досить оперативно, і, власне, що стосувалося МЗС, тут своє завдання воно виконало.

— Якщо розширити тему, як зараз повинен реагувати світ, зокрема на ці вибухи?

Золотарьов: Треба взяти до уваги те, що внутрішню політичну кухню Афганістану ми знаємо дуже поверхнево.

Вочевидь, таліби наразі не зацікавлені у такій дестабілізації. Навпаки, їм треба показати себе максимально конструктивними, готовими до діалогу. Одна справа взяти владу, інша — управляти країною. Вочевидь, "Талібан" здійснив "роботу над помилками", й зараз, навпаки, помітно те, що вони демонструють конструктивність.

Думаю, що найближчими днями у Кабулі буде гаряче. З огляду на те, що американці, можливо, спробують продовжити терміни свого перебування і що не всі американські військовослужбовці будуть евакуйовані, то можливі якісь катаклізми, теракти. Є такий ризик. Тому нашому МЗС треба поквапитися, тому що ближче до 31 серпня, 1 вересня ситуація може змінитися.

— Тобто можлива ситуація, що США повернуть свої сили до Афганістану й знову захищатимуть афганський народ від "Талібану"?

Замікула: Проблема в тому, що внаслідок терактів є загиблі американські військовослужбовці та поранені. І, звичайно, це ставить перед Вашингтоном актуальне завдання — що ж робити в такій ситуації?

Але, об'єктивно кажучи, повертатися до Афганістану зараз американцям зовсім незручно. Хто б що не говорив, вони так важко, з такими проблемами звідти виходили. Це було складне рішення, але зрештою його потрібно було колись ухвалити. Розумієте, Америка не може взяти на себе обов'язок повного захисту іноземної держави та, по суті, виконувати функції, які в нормальних умовах повинні виконувати сектори безпеки незалежного Афганістану. Це не завдання американської армії.

— Як ці теракти й узагалі ситуація в Афганістані вплине на ставлення американських еліт до Джозефа Байдена?

Золотарьов: Питання Афганістану перетворюється на внутрішню американську політичну проблему. До того ж провини Байдена, я вважаю, в цьому немає. Політичне рішення [про виведення військ США] було ухвалене до нього. А чому розвідка прорахувалася, чому не було організовано... Так, то дуже серйозний репутаційний удар — ось ця евакуація, коли люди чіплялися за шасі, ну, всі запам'ятають це.

Замікула: Я теж згоден щодо організації евакуації. Насправді американці докладають величезних зусиль. І цей повітряний міст організований добре зараз. Тисячі людей вивезені з Афганістану.

Проблема в тому, що у пам'яті людей залишаться кадри тих найперших декількох днів, коли були проблеми, падіння людей, що чіпляються за літаки, загиблі, люди на фюзеляжі. Запам'ятають ось це, а не реальні успіхи США. Ось у цьому проблема. Буде упереджене сприйняття всієї цієї операції.

Таліби, ІДІЛ, Росія

— Як останні події відіб'ються на "Талібані", який сподівався, зважаючи на повідомлення з Афганістану, домовитися, отримати міжнародне визнання?

Золотарьов: "Талібан", я ще раз наголошу, змушений демонструвати конструктивність. Бо без зовнішніх підпор (тих самих Китаю, Ірану, Росії) "Талібану" буде дуже складно. Звичайно, російські медіа кожного разу в дужках зазначають "заборонені в Росії організації". Проте талібів часто бачили у Москві, й неформально ці переговори з "Талібаном" тривали давно. Тому "Талібан" дійсно зараз опинився у дуже неприємній для нього ситуації. Їм треба показати те, що вони здатні забезпечити якийсь більш-менш нормальний порядок у країні, здатні забезпечити безпеку, що вони здатні управляти Афганістаном. Для них це зараз ключове завдання.

— Попри те, що в Росії "Талібан" вважається терористичною організацією, є думка, що для Володимира Путіна зараз це така "золота акція", й РФ має змогу зайти на територію Афганістану як соратник і навести там лад.

Замікула: Я думаю, що намагатися мінімально навести лад в Афганістані зараз — це безперспективна справа. І Росія туди не вплутуватиметься, тому що це вимагає величезних зусиль і з незрозумілим результатом. Росія підтримує свою присутність у країнах Центральної Азії, Таджикистані, союзники там охороняють кордон, але в сам Афганістан навряд чи полізе. Бачте, вони навіть саму евакуацію з Кабулу із запізненням проводять і особливих зусиль не докладають. Тож я не думаю, що варто цього очікувати.

Золотарьов: Додаючи щодо Росії, у мене відчуття, що домовленості стосуються того, щоб таліби не полізли за річку. І, зважаючи на все, ось цю умову в середньотривалій перспективі вони виконуватимуть.

Замікула: Так, абсолютно правильно. Їм просто й не вигідно зараз лізти за річку, оскільки вони дійсно намагаються домогтися міжнародного визнання, легітимізації. А будь-який експансіонізм призведе до погіршення іміджу, над яким вони останні кілька років намагалися працювати принаймні.

— Чи треба очікувати нових вибухів?

Золотарьов: Я більш ніж упевнений, що ІДІЛ про себе нагадає. З огляду на те, що "Талібан" — це все-таки пуштуни, й багато хто плутає "Талібан" і шаріат. Шаріат саме і є більш прогресивною формою. Тому що у пуштунів більш архаїчне зведення правил і законів життя.

Замікула: Війна талібів з ІДІЛом триває вже кілька років. І на релігійному ґрунті вони мають суперечності. Це не означає, що хтось із цих лих кращий. Але ворожнеча є.

У ІДІЛ досі залишаються осередки, бойовики на території Афганістану. Там протистояння явно триватиме, і, ймовірніше, ці теракти не останні, й варто очікувати продовження терористичних дій бойовиків ІДІЛ проти бойовиків "Талібану".

Кейс України

— Читав деякі аналізи від американських колег. Говорять про те, що після провалу щодо Афганістану тепер Джозефу Байдену потрібні перемоги. Зокрема називають можливі перемоги щодо України. Можливо, у зв'язку з цим вага майбутньої зустрічі президента Зеленського із Джо Байденом збільшиться?

Золотарьов: Я так не вважаю, оскільки все-таки ключовим залишається Афганістан.

Що стосується перемог. У серпні Сенат США затвердив "Велике будівництво" по-американськи. Понад 1 трлн дол. планується направити на модернізацію інфраструктури. Це колосальні вливання з часів Ейзенхауера, з кінця 50-х років. Таких масштабів інфраструктурних вкладень не було, включно з реставрацією, модернізацією доріг, заміною свинцевих труб. Там досі свинцеві труби у водопроводі — такий нюанс. Ремонт 10 тис. мостів.

"Велике будівництво" по-американськи отримує понад 50-відсоткову підтримку суспільства. Мені здається, ось це антикризовий захід. Тому що американські платники податків зможуть відчути результат на собі.

Щодо України я не думаю, що прозвучать якісь негативні меседжі, але на якісь прориви я теж не чекаю. Можливо, нам допоможуть у плані інвестицій, можливо, Зеленський приїде з цікавими інвестиційними пропозиціями. Це цілком припускаю. Але якихось кардинальних сенсацій в іншому я не передбачаю.

Замікула: Я згоден з тим, що Байден приділятиме увагу внутрішній політиці для відволікання електорату від зовнішньополітичних невдач.

Щодо використання кейса України. Тут варто подивитися на цю подію з погляду американських експертів і чиновників. І розуміти, що для них робити ставку на український кейс теж ризиковано. Чи доможуться вони тут чіткого успіху?

Прямий ефір