"Хочу, щоб ви надихнулися і трішки відволіклися від новин": топ-3 іноземних документальних фільмів представив Гладушевський

Сценарист, продюсер та режисер Олекса Гладушевський у проєкті "КіноХаб" телеканалу "Дім" представив свій топ-3 іноземних документальних фільмів.

"Я їх дуже люблю і хочу, щоб ви надихнулися, і трошки відволіклися від новин. Одна стрічка змінить ваше ставлення до світу, в якому ми живемо. Друга покаже, чого варті справжні мрії. А третя здивує тим, як це може бути непередбачувано", — проанонсував він.

"У пошуках цукрової людини" (Searching for Sugar Man) режисер Малика Бенджеллуля зняв у 2012 році, а 2013-го стрічка отримала "Оскара" як найкращий документальний фільм.

Це неймовірна історія про долю детройтського співака та композитора 1970-х Сіксто Родрігеса, з якого продюсери намагалися зробити нового Боба Ділана.

Сіксто мріяв про кар'єру музиканта і таки почав її, записавши пару дисків. Вони не мали успіху, навіть залишилися непоміченими. Тож Сіксто з музикою швидко покінчив, пішов працювати будівельником. Жив чоловік досить аскетично, брався за різну брудну роботу, і нічого не знав про те, що десь на іншому континенті його диск слухає ціла країна. Слухала більше, ніж Елвіса Преслі та "Бітлз". А одна з його пісень взагалі стає символом боротьби з апартеїдом у Південній Африці.

"Що відбулося далі? Чи дізнається будівельник про свій зірковий статус і чи зможе він колись виступити на стадіоні? Не буду спойлерити, зазначу одне: ця історія шокує. Ви точно будете ще довго думати: як таке можливо, хіба це може бути правдою?, — прокоментував Гладушевський.

"Незалежна гра: Кіно" (Indie Game: The Movie) — один з перших повнометражних документальних фільмів про створення відеоігор, знятий канадськими режисерами Джеймсом Свірськи та Лізан Пажо. Прем'єра відбулася у США на кінофестивалі "Санденс" у 2012 році, де фільм отримав нагороду за найкращий монтаж у світовому документальному кіно.

"Незалежна гра: Кіно" розповідає історію чотирьох незалежних розробників, які працювали над трьома відомими інді-іграми. Це Едмунд Макміллен і Томмі Рефенеса, які працювали над Super Meat Boy, Філ Фіш — над Fez і Джонатан Блоу — над Braid.

Усіх героїв фільму багато що об'єднує. Всі вони мріють створити культову гру, ставлячи всі свої гроші та вільний час лише на власні проєкти, ризикуючи у разі невдачі втратити все.

"Особисто я під час перегляду стрічки Indie Game співпереживав героям, ніби вони мені рідні. Я весь час дуже хотів, щоб в них все вийшло. Це кіно про мрію, віру та працю", — зазначив Гладушевський.

Стрічка "Дім" (Home)настільки красива, що у глядача буквально захопить дух від перегляду. Це екологічно просвітницька картина, яку зняв фотограф Ян Артюс-Бертран та режисер Люк Бессон. Її показали у Всесвітній день навколишнього середовища у 2009 році. 87 міст на різних континентах транслювали прем'єру.

"З висоти пташиного польоту творці фільму показали те, що ми не бачимо, займаючись повсякденними справами. На екрані ми бачимо тварин, які незабаром зникнуть. Острови, які можуть піти під воду. Льодовики, які скоро розтануть", — розповів Гладушевський.

Голос за кадром, що веде глядача через фільм, не засуджує, а лише констатує гірку правду. Що наразі залишилася лише половина лісів планети. 1 мільярд людей голодують, 500 мільйонів живуть у пустелях, знаючи ціну кожному ковтку води. І це далеко не усі проблеми, про які розповідає стрічка.

Творці провели кропітку роботу, та все ж були й складнощі. Наприклад, Китай та Саудівська Аравія заборонили повітряну зйомку. В Індії частину відеоматеріалу було конфісковано. А в Аргентині режисерові та його помічникам взагалі довелося провести тиждень у в'язниці.

На сьогодні "Дім" заборонили для показу 36 країн. Ймовірно, влада цих держав побоюється акцій протесту, коли їхній народ дізнається правду.

Наразі фільм "Дім" є у відкритому доступі в YouTube в українському перекладі.

Ще цікаве з проєкту "КіноХаб":

Медіа-партнери
Прямий ефір