Фіналіст премії "Своя полиця", журналіст та письменник Сергій Демчук розкрив секрети роману "Зима, яка назавжди з тобою"

Сергій Демчук. Скриншот: kanaldim.tv

"Зима, яка назавжди з тобою" — це роман про події зими 2014 року, а саме про час Майдану. Ця художня книжка розповідає про період, який визначив напрямок змін та подальшого руху багатьох українців. Головний герой роману працює у провладному ЗМІ, але виходить на протести. Про історичну прозу, відголос подій 10 річної давнини та Гемінгвея у "Ранку Вдома" розповів автор роману Сергій Демчук.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Розкажіть про сюжет роману "Зима, яка не завжди з тобою".

— Якщо коротко — це роман про Майдан та про рік, який передував цьому. Це роман про те, як назрівала Революція Гідності, яка була атмосфера. Якщо говорити про сюжет, то головний герой — це журналіст, який працює в газеті, яка належить одному з чиновників влади Януковича.

Ця газета нібито пише про зірок, повідомляє міські новини. Чим ближчими стають вибори, тим більше в цій газеті з'являються політики. Він ходить на проукраїнські мітинги, але працює в такій газеті. Тобто йому потрібно буде визначатися. Також присутня любовна лінія.

Він знайомиться там з дівчиною на роботі, яка приїжджає з Криму працювати в Києві. Власне, у неї відбувається власна внутрішня боротьба. Вона визначається зі своєю ідентичністю. Чи вона підтримує Україну, чи вона повертається в Крим, чи вона хоче, щоб в Криму була Росія.

— Ви коли-небудь займалися журналістикою?

— Так склалося, що я все життя працюю в журналістиці.

То ця книга автобіографічна?

— Наполовину, точно. Якісь професійні моменти там є. Взагалі там багато журналістики, зокрема, робочого процесу.

Коли ви дописали цю книгу?

— В грудні 2021 року. До речі, книгу перевидали цього року. Всі історії та збіг випадкові. Любовна лінія вигадана, точно. В мене не було на роботі стосунків із дівчиною із Криму. 

— Здається, зараз усі пишуть про події, які відбуваються в час повномасштабної війни. Чому ви вирішили звернутися до минулого?

— Ця тема, очевидно, якось визріла в мені. Тому я почав її писав. Це було якось навіть випадково. Мені спало на думку писати, коли я їхав на роботу у маршрутці. Перше речення я записав в телефоні, потім це стало абзацом, а далі розгортався сюжет книжки. Почав писати я задовго до повномасштабного вторгнення.

Розкажіть, будь ласка, про відгуки.

— Наприклад, мій редактор з видавництва "Темпора", де видавали цю книжку, сказав, що це найкраща моя робота. В мене загалом чотири книги написано. Відгуки зазвичай хороші, а от на інші книги були й погані відгуки. Цю ще не критикували.

Як ви взагалі почали писати? Чи складно це для вас?

— Зацікавився літературою. В дитинстві я мало читав, адже займався спортом. Після школи зацікавився літературою, почав читати багато. Якось вирішив спробувати писати. Спочатку були вірші, але це було нетривале захоплення. Я зараз теж пишу важко поезію верлібри. Потім почав писати прозу, пробувати якісь оповідання, повісті.

— Скажіть назва книги "Зима, яка назавжди з тобою" це відсилання до Гемінгвея?

— Так, це відсилання. До речі, в романі часто згадується Гемінгвей, часто згадується його життя. Там якісь випадки з біографії, тому що герой цієї книжки, він також починає писати. Він не тільки працює журналістом, він починає писати, він входить в цю літературну спільноту київську. Я, як і головний герой роману, люблю Гемінгвея.

Чи є відсилання на реальних людей у романі?

— Є певні персонажі, які мають прототипів.

Сергію, ви написали книжку про події 2014 року. Чи плануєте писати про події після 22 лютого 2022 року?

— В мене є вже така збірочка оповідання. Я її писав, коли почалася повномасштабна війна. Війна присутня в житті людей, але це скоріше книжка про людей, які живуть в час війни. Там є історії військових, людей з Києва, людей з окупацією. В збірці оповідань просто зібрані реальні історії. Нема вигадки, бо реальність потужніша.

— Чи не здається вам, що писати про війну під час війни простіше, аніж після?

Це буде різна література. Гемінгвея писав роман "По кому подзвін" про громадянську війну в Іспанії. Він писав роман, коли війна ще тривала. Він був на війні репортером, а повернувшись в Америку одразу ж почав писати роман про цю війну. Про Першу світову він писав, здається, через 10 років. Воно по різному буває. Цю тему треба виносити собі.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір