Домедична допомога: як правильно робити тампонування ран
Аби врятувати комусь життя, необхідно вміти вчасно і правильно надати першу допомогу. В ефірі "Ранку Вдома" щотижня навчають, як це робити, та практикують навички з інструкторами з першої допомоги FAST.
Тампонування рани є ефективним методом зупинки масивної зовнішньої кровотечі на шиї, підпахвових і пахвинних ділянках. Інструкторка з першої допомоги Fast Єлизавета Близнюк розповіла, що таке тампонування, як це правильно робити, коли воно може знадобитися, а також показала усі дії на манекені.
Коли та де застосовують метод тампонування
Зазвичай тампонування рани застосовують для зупинки кровотеч на місцях, де неможливо використати турнікет — це так звані місця "вузлових" кровотеч, де тулуб з'єднується з іншими частинами тіла:
- шия,
- пахви,
- пах.
Тампонувати тулуб, черевну порожнину, голову і природні отвори не можна.
Чим можна тампонувати
У жодному разі для тампонування не можна обирати вату, жіночі гігієнічні засоби та вироби з синтетики.
Тампоном слугує натуральна тканина, марля, звичайний бинт чи бинт, просочений спеціальною речовиною, що пришвидшує зупинку кровотечі (інші назви — контактний гемостатик, хімічний засіб для зупинки кровотечі, гемостоп). Для зручності користування тампон має бути складений "гармошкою". Ним повністю заповнюють канал рани.
"Про стерильність ми не говоримо, тому що будь-яка травма, отримана не в операційній, не буде стерильною апріорі. Людину в будь-якому разі потім доставлять до екстреної медичної допомоги і в лікарню, і там уже медики будуть працювати щодо цієї стерильності", — каже інструкторка з першої допомоги Fast Єлизавета Близнюк.
Як правильно робити тампонування
"Якщо ви не впевнені у своїх силах та навчиках з домедичної допомоги, то перший метод зупинки кровотечі — це прямий тиск. Ви хоча б можете затиснути рану, чим уже виграєте час", — каже інструкторка.
- Огляньте рану та виявіть місце кровотечі.
- Надягніть рукавички та затисніть рану рукою, аби судини притиснулись до кістки і кровотеча зменшилась. Другою рукою або за допомогою іншої людини підготуйте бинт для тампонування (дістаньте його з упаковки).
- Введіть пальці у рану та закрийте джерело кровотечі. Заповніть рану бинтом "гармошкою", притискаючи його до джерела кровотечі. У рані завжди має бути тиск. Заповнювати рану потрібно до тих пір, поки в ній не лишиться місця для бинта.
- Не обмотуйте залишки бинта навколо пораненої частини тіла. Натомість зробіть із них "грибочок" над раною та добре притисніть на кілька хвилин. Якщо бинт з гемостатиком, то за цей час речовина якраз подіє.
- Обережно приберіть одну руку і перевірте, чи не продовжується кровотеча. Якщо не продовжується, то продовжуйте тиснути на рану до приїзду медиків. Якщо кровотеча триває, то переробіть тампонування — вийміть із рани весь гемостатичний бинт і заповніть її новим. Якщо рана була заповнена звичайним бинтом, то спробуйте дотампонувати ще.
- До приїзду медиків продовжуйте тримати руки на затампонованій рані, тримаючи тиск.
На тампонування рани, можливо, знадобиться декілька бинтів — це нормально. Коли прибудуть працівники екстреної медичної допомоги, обов'язково повідомте їм кількість використаних бинтів.
Читайте також:
- Серцево-легенева реанімація: інструкторка з першої допомоги Fast показала, як можна врятувати людину
- Людина втратила свідомість: що робити у таких випадках, пояснила інструкторка з першої допомоги FAST
- Зупинка критичних кровотеч з допомогою турнікета — практичні поради від інструкторки FAST