Людина втратила свідомість: що робити у таких випадках, пояснила інструкторка з першої допомоги FAST
У мирний час прибуття швидкої в середньому становить 20 хвилин, а протягом перших 2-3 хвилин постраждалий може втратити критичний об'єм крові, що призведе до летальних наслідків. Саме тому вміння надавати першу допомогу надважливе для кожного дорослого та дитини, а надто в умовах війни. Тому разом з командою FAST, котра займається тренінгами та навчанням знайдення першої медичної допомоги, щовівторка в "Ранку Вдома" ми опановуємо нові навички домедичної допомоги. У цьому нам допоможе інструкторка з першої допомоги FAST Наталю Бойко.
Ведучі — Ірина Хоменко та Денис Мінін.
— Як зрозуміти, що людина без свідомості та потребує допомоги?
— Умовно, ви йдете десь в парку і бачите, що лежить людина. Чи потрібна їй допомога, чи вона є без свідомості, чи в неї якийсь є невідкладний стан, ми не знаємо. Найпростіше, що ми можемо зробити, це заговорити з людиною. Запитати: "Чи потрібна вам допомога?". Людина може сказати, що їй погано і попросити побути з нею, або викликати швидку.
Або може й не відповісти. Тоді виникає підозра на те, що людина без свідомості. Але точно ми поки не знаємо. Бо людина може просто реально відпочивати в парку, або, наприклад, вона в навушниках. Або в неї вади слуху, як варіант.
Тому наступний крок, який ми робимо, — перевіряємо на дотик, але соціально прийнятним жестом. Тобто ми не будемо штовхати людину ногою, як інколи роблять, чи бити її по щоках — це варварство.
Ми можемо підійти обережненько до людини з боку її обличчя, якщо вона просто спить, то відкриє очі й просто побачить, що ви до неї наближаєтесь. Ви можете підійти, стати на одне коліно й просто доторкнутися до її плечей. Це ми говоримо про перевірку на дотик.
Якщо людина вже не реагує на дотик, тоді вона дійсно без свідомості. Треба викликати швидку. Бо втрата свідомості, попри причини, це є 100% виклик швидкої. Потім можна перевірити коло життя: свідомість, дихання та кровообіг.
— Як перевірити коло життя?
— Свідомості в неї точно немає. Треба перевірити дихання та пульс.
В Європі було проведено дослідження серед медиків. Виявилося, що навіть медики не вміють правильно виміряти пульс. Вони або неправильно його знаходили, або неправильно інтерпретували ці дані. Правильно це зробили ті медики, які постійно з цим стикаються — ті, хто працює в реанімації, анестезіологи й так далі.
Цивільним, які цього раніше не робили, не рекомендують перевіряти пульс. Цивільним рекомендується перевіряти дихання. Можна використовувати дзеркало або екран телефона. Але сучасні телефони часто мають покриття, на якому не залишається конденсат від дихання. Крім того, в нічний час ви не побачите конденсат на дзеркалі.
Тому для перевірки дихання ми можемо залучати наші органи чуття. Тобто використовувати так званий метод "Чую, бачу, відчуваю", який використовується як в цивільному житті, так й серед військових.
— Про що саме йдеться?
— Нам потрібно, по-перше, звільнити дихальні шляхи постраждалого. Пам'ятаєте, що якщо людина лежить на спині без свідомості, то в неї є западання кореня язика і перекриває дихальні шляхи.
Як цього позбутися? Можете спробувати на собі. Одну долоню кладемо собі на лоб. Вказівний і середній палець другої руки кладемо на підборіддя і закидаємо підборіддя таким чином, щоб воно було вище за ніс. Так ви відкрили дихальні шляхи, і в такий спосіб прибирається проблема западання язика в людини, яка непритомна лежить на спині.
Язик — це м'яз, який кріпиться до нижньої щелепи. Коли підборіддя вище носа, то корінь язика підіймається, й зникає проблема прикриття дихальних шляхів.
Далі нам треба перевірити, чи людина дихає. За ці 10 секунд людина має надихати два та більше подихів. Якщо людина зробила цикли подихів, це означає, що вона жива, точно є кровообіг. Якщо нуль або один подих, ось цей останній подих, то потрібна реанімація.
До приїзду медиків не варто тримати голову людини закинутою, потрібно перевести людину в стабільне бічне положення. Тоді ми приберемо проблему із западанням язика. Ми перевернули людину на бік, і язик уже фізично не може перекрити дихальні шляхи. Крім того, у людини навіть у несвідомому стані може початися блювота, неконтрольовано. Якщо вона лежить на спині, то може вдавитися блювотними масами, вони можуть просто перекрити дихальні шляхи. Тому потрібне стабільне бокове положення.
Аби правильно порахувати 10 секунд ми використовуємо парашутний метод. Тобто рахуємо 501, 502 і так до 510. Якщо після цього людина дихає, значить вона жива. Далі ми будемо перевертати людину в так зване бічне стабільне положення. Після цього ми знову перевіряємо дихання. Дивимося, чи рухається грудна клітина. До приїзду медиків ми робимо це кожну хвилину. Якщо сталася зупинка серця, нам треба якомога швидше перевернути людину на спину й починати реанімацію.
— Чого категорично не можна робити, коли постраждали без свідомості?
— Не треба приводити людину до тями. Я розумію, що психологічно нам зручніше, якщо людина залишається зі мною, але… Коли в людини вимикається свідомість, це означає, що вона переходить в режим енергоощадження. Це означає, що ми не можемо вплинути на причину того, що сталося. Можливо, це якась травма, хвороба, перегрів. Ми не можемо повпливати на саму причину, ми будемо працювати з наслідками. Вони вже є.
До речі, не можна використовувати нашатирний спирт, тому що це отрута. Він має побічні ефекти — може викликати рефлекторну зупинку дихання. Розчин аміаку є отруйним. Ці пари можуть навпаки спровокувати погіршення стану.
Читайте також: Зупинка критичних кровотеч з допомогою турнікета — практичні поради від інструкторки FAST