Всім українцям дали державну страховку у Словаччині — деталі

Словаччина. Скриншот: kanaldim.tv

Українці, які знайшли тимчасовий прихисток у Словаччині, отримують тимчасовий захист. Це дає доступ до медицини. В країні діє страхова медична система. Вона може бути державною або комерційною. Державна страховка покриває основні потреби пацієнта і саме її отримують українці, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

У Словаччині діє страхова медична система. Вона може бути державною або комерційною. Працевлаштована людина отримує державну страховку. Якщо людина не працює, вона повинна оформити комерційне страхування. Державна страховка покриває основні потреби пацієнта.

"Від вересня 2023 року всі українці зі статусом тимчасового захисту, мають такі самі права на медичний захист, як працевлаштовані словаки. Тобто отримують державну страховку", — пояснила координаторка проєктів інтеграції українців при Словацькій гуманітарній раді Надія Степанко.

Слід розуміти, що страховка зазвичай покриває усі огляди в терапевта, аналізи та медичні втручання. Проте часто не покриває огляд у профільного спеціаліста. Пацієнт або сам оплачує консультацію, або частково.

У разі потреби усі словаки звертаються до свого сімейного лікаря, а він, як і в Україні, першим оглядає хворого, призначає лікування, може направити до профільного спеціаліста. Сімейних лікарів мають знайти собі й українці. Проте це не просто, особливо у великих містах.

"Лікарів у Словаччині не так багато. Навіть самі словаки жаліються на брак медиків, їм важко потрапити до сімейного лікаря. Взяти нових пацієнтів лікар може лише в тому випадку, якщо він набирає нових пацієнтів. Це проблема. Можна звернутися в інший район, але труднощі є в кожному районі. Черги до профільних спеціалістів чималі. Все залежить від клініки або профільного лікаря. Ви можете чекати рік, можете чекати пів року, або три місяці. Все залежить від профілю спеціаліста. Прийому кардіолога можна чекати місяць, наприклад", — додає Надія Степанко. 

У разі критичної ситуації можна звернутися до пунктів невідкладної допомоги. Там також є черга, але зазвичай пацієнтів приймають того ж дня. "Швидкі" приїжджають, тільки якщо випадок критичний.

"Швидка" не приїде до дитини з високою температурою. Ви повинні викликати таксі, їхати самостійно і чекати в черзі. Якщо ви зможете пояснити операторові, що ваш випадок дійсно тяжкий, що вам потрібна невідкладна допомога і ви не зможете добратися в лікарню самі, то оператор може визнати стан пацієнта критичним та відправити до вас "швидку", — резюмує Надія Степанко.

Більшість препаратів повністю чи частково покриваються страховкою. Проте це правило не стосується українців, які отримали базове державне страхування, але не працевлаштовані в Словаччині. Адже у них немає страхової картки зі спеціальним номером. Саме тому їм не можуть виписати електронний рецепт на ліки.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір