Фінансові виплати, компенсація витрат на житло та працевлаштування: як живуть українські біженці у Хорватії

Хорватія. Скриншот: kanaldim.tv

У Хорватії українці з тимчасовим захистом мають дозвіл на роботу, медичне обслуговування, навчання. Країна досі допомагає українцям фінансово. Окрім того, в країні є багато центрів для переселенців. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

Українці зі статусом тимчасового прихистку у Хорватії мають дозвіл на роботу та на медичне обслуговування. 

"Українці мають медичне страхування. Якщо сталася травматизація, держава покриває стаціонарне лікування та реабілітацію. Також вони мають право на безплатні стоматологічні послуги, якщо вони обслуговуються в державних клініках. Також держава дає право навчатися в дитячих садочках та школах. Тобто українці з тимчасовим захистом мають такі ж права, як хорвати", — пояснює проєктна менеджерка в асоціації SVOJA у Хорватії Олександра Хорова. 

Країна й зараз допомагає українцям, котрі тікають від війни. Біженцям виплачують одноразову допомогу. Претендувати на такі виплати можна раз на рік. 

"Одна людина може отримати 350 євро. Якщо дві людини, й більше, у сім'ї, то допомога становитиме 464 євро", — додає Олександра Хорова. 

Крім того, в країні досі діють кілька центрів для переселенців. Зазвичай це гуртожитки чи готелі, де наші земляки проживають безплатно. Проте більшість українців усе ж таки орендують житло.

"Є державна програма, яка дозволяє компенсувати лише 30% від загальної вартості оренди житла", — уточнює Олександра Хорова.  

На початку повномасштабного вторгнення у Хорватії було чимало мовних курсів, зазвичай безплатних. Частина з них діє й досі. Чимало українців уже працевлаштовані в Хорватії. З цим допомагає місцева біржа праці й різноманітні громадські організації. До слова, українці й самі часто знаходять роботу. Хорватія — це туристична країна, тож тут поширена сезонна праця. 

"Хорватія має свою специфіку ринку праці. Туристичний сезон починається у травні, але вже зараз рекрутингові агенції підбирають працівників. Вони працюватимуть з травня до листопада. Тобто пів року триває сезонна робота. Потім люди повертаються до маленьких міст, де вони мають інші роботи", — розповіла керівниця з відділу працевлаштування організації SVOJA Ірина Проненко. 

За її словами, у Хорватії відчувається брак фахівців у будівельній галузі та в медицині. Є випадки підтверджених дипломів українських лікарів. Тобто сімейні лікарі та терапевти пройшли складну — тривалу та дорогу, процедуру підтвердження кваліфікації та працевлаштувалися, резюмувала Ірина Проненко. 

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір