В Україні досліджували головні потреби та запити ветеранів — інтерв'ю з представницею Українського ветеранського фонду

Руслана Величко-Трифонюк. Фото: kanaldim.tv

В Україні вперше провели комплексне дослідження потреб і запитів військових. Український ветеранський фонд зокрема, з'ясував, чого потребують військові та ті, хто втратив здоров'я на війні. Чи задоволені захисники умовами лікування та реабілітації, чи беруть їх на роботу, та як просуваються справи на "бюрократичній ниві". Про все це розповіла у "Ранку Вдома" перша заступниця виконавчої директорки українського ветеранського фонду Мінветеранів Руслана Величко-Трифонюк.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Хочеться поговорити про мету, яку переслідує дослідження потреби ветеранів?

— Коли заснувався фонд, ми ще досліджували, як суспільство ставиться до ветеранів. Однак виявилося, що всі соціологічні опитування, всі рейтинги стосувалися ставлення суспільства до ЗСУ.  Яким чином потім живе людина, яка воювала, яка захищала нашу свободу, нашу демократію, наше з вами життя? Ніхто цим не цікавився.

Відповідно, ми почали проводити перше дослідження ще минулого року. Тоді нас дуже здивували результати, адже 30% українців, в час повномасштабного вторгнення, вважали, що ветеран — це ветеран Другої світової війни. Це наштовхнуло нас на ідею комплексного дослідження.

Ми запитали людей про те, які вони бачать проблеми. Також розпитали самих ветеранів, щоб показати, що суспільство і ветерани живуть в паралельних світах. Згодом у ветеранів через фокус-групи, розпитали детальніше про те, що вони мають на увазі під тою чи іншою проблемою, а також дослідили світовий досвід розв'язання вказаних проблем.

Які ж головні потреби ветеранів в Україні зараз?

— Головні потреби — це їхнє здоров'я. Вони всі засвідчують, що мають проблеми зі здоров'ям, як ментальним, так і фізичним.

Також вони всі переживають, що у них буде проблема з працевлаштуванням. 97% роботодавців готові взяти ветеранів на роботу. Однак опитування серед ветеранів показало, що 28% не можуть знайти роботу. Тобто реальність трохи інша.

Чого найбільше бояться ветерани? Чи змінилася ситуація за 15 місяців повномасштабної війни?

— Загалом з початку повномасштабної війни всі переживали, що ветерани не будуть розуміти, що їм необхідна психологічна реабілітація. Однак уже і ветерани, і військовослужбовці, говорять, що їм необхідна психологічна реабілітація.

З першою ланкою психологічної реабілітації, яка наразі існує, вже треба щось робити. Бо вона не закриває ті потреби, які уже у нас виникають. Зокрема, на першій ланці психологічної реабілітації мають бути фаховіші психологи.

Як ветерани оцінюють виконання державою зобов'язань перед військовими?

— Річ у тому, що всі інтерпретують зобов'язання держави по-різному. Ветерани вважають, що ці зобов'язання — це пільги. Єдине на що вони скаржаться, то це на бюрократію.

54% ветеранів незадоволені через саму бюрократію. Тому необхідно зацифрувати документи, зменшувати кількість довідок, які часто потрібні для реабілітації та лікування, наприклад.

Скажіть, будь ласка, якась робота в цьому напрямку проводиться?

— Звичайно. Зараз можемо бачити, як поступово усувають певні проблеми з військово-лікарською комісією. Тепер її можуть утворювати не лише у військових госпіталях, а й в цивільних медзакладах. Система стикнулася з тим, що вона не витримує таку чисельність ветеранів та військових. Це ще при тому, що війна триває.

Однак говорити: "Що ми будемо робити з ветеранами після перемоги?", теж неправильно. Тому що вони уже є, є поранені, є люди, які отримали інвалідність внаслідок війни.

Також є ветерани, які знову взяли до рук зброю, пішли захищати нашу країну. Вони не втрачають свій статус. Це ветерани.

Після перемоги всі без винятку будуть вважатися ветеранами війни. Правильно?

— На разі Інститут демографії оприлюднив дані, про те, що в Україні проживає 28 млн осіб. Уряд підрахував, що після перемоги буде приблизно п'ять мільйонів осіб, зі статусом "ветеран". Це і ветерани, особи з інвалідністю, і члени сімей загиблих.

— Які саме пільги ветерани вважають важливими та найбільш ефективними?

— Житлові субсидії. Вони ними задоволені. Самими важливими вони вважають медичне обслуговування. При цьому вони найбільше не задоволені якістю цих послуг. Ветерани мають певний перелік хвороб, а у нас лікарі не можуть працювати нормально з ветеранами.

Є, наприклад, окопна хвороба. Коли ти постійно в окопі сидиш, в тебе починаються проблеми з руховим апаратом і тому подібне. Так от в нас лікарі не можуть повністю осягнути оцю всю проблематику. Бо коли холодно, військові в окопі, щоб зігрітися, закопують ноги. Мені про це розповідали, я була неймовірно здивована. Тому ми можемо лише уявити, з яким здоров'ям вони повертаються з фронту.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір