Яким буде ювілейний Чілдрен Кінофест під час війни: інтерв'ю з організаторами дитячого конкурсу

Римма Зюбіна та Сергій Греков. Аґнешка Голланд

Найбільший дитячий кінофестиваль України Чілдрен Кінофест анонсував спеціальну ювілейну програму. Цього року наймасштабніший український кінофестиваль для дітей і підлітків триватиме з 30 червня до 9 липня. Подія відбуватиметься в гібридному форматі. У журі 10 дитячого кіноконкурсу ввійшли відома українська акторка та творці стрічок "Мавка. Лісова пісня" та "Памфір".

В рамках Чілдрен Кінофесту всьоме відбувається дитячий кіноконкурс, участь у якому відкрита для юних режисерів та режисерок до 29 травня. Фільми-фіналісти Дитячого кіноконкурсу покажуть у кінотеатрах 10 українських міст, а також онлайн. Переможців відзначать призами від 5 до 10 тисяч гривень.

Про залаштунки фестивалю, його історію та дитяче кіно говоримо у "Ранку Вдома" з PR-директором конкурсу Чілдрен Кінофест Сергієм Грековим та членкинею журі, акторкою Риммою Зюбіною.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Цього року Чілдрен Кінофест відзначатиме перший ювілей — 10 років. З чого все починалося?

Греков: Почну з того, що 10 років тому діти в України дивилися переважно американське кіно. Команда фестивалю прагнула розвивати смаки дітей та підлітків, і запропонувала альтернативу — європейські фільми.

Чілдрен Кінофест — найбільший в Україні кінофестиваль для дітей і підлітків, створений з метою виховання нового покоління кіноглядачів в Україні, розвитку практик сімейного культурного дозвілля та просування мистецтва кіно. За весь час від заснування у 2014 році подію відвідали понад 250 тисяч глядачів і глядачок. З моменту започаткування дитячого кіноконкурсу у 2017 році на нього було подано вже понад тисячу робіт, 25 із яких стали призерами. Тобто за ці роки нам вдалося зробити так, щоб діти в різних містах України були на одній хвилі.

Зюбіна: Хочу додати, що коронавірус навчив нас багатьох речей. Зокрема проводити події у змішаному форматі. Тож у мешканців 10 міст буде нагода побачити кіно на великих екранах. В інших містах можна буде фестивалити онлайн. Скажу, що не буде фестивалю у традиційних для нас місцях — Маріуполі та Херсоні.

— Яким повинен бути фільм, аби надіслати його на розгляд журі дитячого конкурсу Чілдрен Кінофест? До якого числа це можна зробити? Звісно ж цікаво дізнатися і про винагороду переможцям?

Зюбіна: Дійсно, це дуже круто, що в Україні є конкурс для дітей. Де діти можуть проявити свої режисерські якості. Самі можуть знімати кіно, україномовне, не довге, до 8 хвилин. Треба вміти чітко і ясно висловлювати думки.Матеріал можна надсилати нам до 29 травня. До речі, буде винагорода грошова. Це мотивує.

Зізнаюся відверто, бути у журі такого конкурсу дуже складно. Бо бачити дитячі сльози дуже боляче. Зауважу, що фільми, зняті у 8 років та у 14 — абсолютно речі. Тематика різна, але всі по-своєму цікаві. Діти неймовірно талановиті.

Греков: У нас є вікові категорії від 7 до 10 років, і від 11 до 14. Також є відзнака за найкращий анімаційний фільм та найкращий ігровий фільм. Загалом буде по два переможці в кожній віковій категорії. Ще один фільм буде найкращий. Тобто буде п'ять призерів.

— За яким принципом обираєте переможців?

Зюбіна: Обирати треба за принципом неординарності, треба розгледіти талант.Я не одна буду вирішувати, це мене рятує.Буде компетентне журі. Втім, знаю, що це буде дуже складно. Якщо дорослі можуть ображатися, то що вже казати про дітей. Це ж момент творчості. Творчість зараз рятує, лікує. Для мене всі вони переможці.

— Хто ще буде серед суддів?

Греков: До складу журі увійшли знані українські кінематографісти: режисерка анімаційного фільму "Мавка. Лісова Пісня" та авторка мультсеріалу "Пес Патрон" Олександра Рубан, режисер і сценарист стрічки "Памфір" Дмитро Сухолиткий-Собчук та акторка Римма Зюбіна. Серйозна команда, яка зможе ще й потім дати поради дітям.

— Як взагалі спілкуватися з дітьми про кіно? Про що їм розповідати?

Зюбіна: На своїх майстер-класах я завжди пояснюю, що треба слідкувати за Каннами чи Венеційським кінофестивалем та іншими. Я досі веду кіношний блокнот де записую імена режисерів, чиї фільми мене зачепили. Я можу дивитися усію фільмографію режисера чи актора, який мене зачепив.Я навіть вивчаю тенденції, люблю фестивальне, якісне кіно.

Загалі європейське кіно показує правду, не вигадує якоїсь ідеальної картинки, а показує все, як є. Наприклад, я одного разу дітям в "Артеку" у Буковелі показала кіно про дитячий будинок. Там де різні діти, і вони в одній сцені говорять про секс. То потім дорослі мені дали зауваження дорослі, мовляв, про що це ви кіно показуєте дітям. Але ж вони, наші діти, говорять про це і не тільки про це. Вони про все говорять.

Зараз, коли українські діти переживають складні часи, їм треба творчість. Єдиний вихід — творити, писати, записувати, співати. Виливати всі емоції у такий спосіб. Це така рефлексія. Мені навіть цікаво не те, що буде цього року, а наступного. Якою буде тематика, скільки фільмів буде про війну.

Греков: Ще торік у нас діти рефлексували на війну через творчість. Були фільми про війну. У фіналі, зокрема, були серйозні, якісні роботи.

— Якою цього року буде фестивальна ретроспектива?

Греков: Фільмом ретроспективи цьогорічного Чілдрен Кінофесту стане "Таємний сад". Показом цієї стрічки буде відзначено 30 років від її виходу на екрани. "Таємний сад" 1993 року — робота всесвітньо відомої режисерки Аґнешки Голланд, знайомої українським глядачам насамперед картиною "Ціна правди".

Цей фільм — екранізація класичного дитячого роману англійської письменниці Френсіс Годґсон Бернет. Картина розповідає про 10-річну дівчинку, яка розгадує таємницю саду, захованого в похмурому маєтку. Ретроспективний показ у межах Чілдрен Кінофесту продовжує традицію знайомства юної аудиторії з кінокласикою: в різні роки на фестивалі показували мультфільми "Лисенятко Вук", "Острів скарбів", а також шедеври Чарлі Чапліна, Бастера Кітона та Жоржа Мельєса.

Повну програму ми оголосимо 1 червня. Вона вже майже сформована. Це буде загалом 7 фільмів. Буде українське фентезі, яке ще здається ніде в Україні не показували. Інші європейські фільми теж буду прем'єрними.

— Де та коли розпочнеться Чілдрен Кінофест?

Греков: З 30 червня до 9 липня в Україні проходитиме 10-й Чілдрен Кінофест. Цього року подія відбуватиметься в гібридному форматі: фестивальні покази триватимуть одночасно в кінотеатрах 10 міст України (Київ, Львів, Ужгород, Вінниця, Житомир, Чернівці та інші). Для онлайн-перегляду готуємо спеціальну ювілейну програму — добірку фільмів-переможців Чілдрен Кінофесту попередніх років. Покази в кінотеатрах та онлайн як завжди безплатні за умови попередньої реєстрації.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір