Життя під час війни: яка психологічна допомога необхідна українцям

Психологічна допомога українцям. Скриншот: kanaldom.tv

За період повномасштабної війни змінився психологічний стан українців — стрес зашкалює, порушується баланс емоцій. Допомоги потребують і ті, хто пережив окупацію, поранення, і ті, хто перебував у відносно безпечних місцях. Психологи радять займатися спортом та знаходити сили для рутинних справ та повсякденних радостей. Детальніше про психологічну допомогу українцям дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

https://www.youtube.com/watch?v=YB0d6vXb2yI

З 24 лютого 2022 року українці живуть у постійному відчутті тривоги, бо ракетні обстріли не вщухають. За період повномасштабної війни у людей змінився психологічний стан. Стрес зашкалює, порушується баланс емоцій, кажуть психологи.

У жахливих умовах опинилися мільйони українців. Стреси та хвилювання матимуть тривалі наслідки, тому вже зараз треба  потурбуватися про себе. Медитувати, гуляти на свіжому повітрі, займатися спортом та більше спілкуватися з оточенням.  

"Люди самі не можуть повернутися до нормальних умов, але треба відновити якісь рутинні звички або піклуватися про себе та свою сім'ю. Навіть такі банальні речі, як дозволити собі послухати музику або подивитися фільм, якщо це можливо, це вже допомагає. Це я, звісно, допомагає у ситуаціях менш критичних", — повідомила координаторка проєкту "Лікарі без кордонів — Бельгія" Катерина Качай.

У складніших ситуаціях людям радять звертатися до кваліфікованих фахівців. Конкретного алгоритму роботи з постраждалими людьми немає. Психологи намагаються шукати індивідуальний підхід до кожної людини.

"Українці побачили, що отримати психологічну допомогу не боляче, навпаки — дієво. Віднедавна наші психологи працюють у модульних містечках, де 300-350 осіб проживає. Усі вони опинилися у скруті, живуть в умовах, в яких ніколи не жили. Наші психологи регулярно заїжджають до таких місць у Бучі, Ірпені, Бородянці. Там проводять групові сесії та індивідуальні заняття, залежно від потреби", — додала Катерина Качай.

За період повномасштабної війни мільйони українців, аби вижити, виїхали за кордон. Вони не менш вразливі, ніж українці, які, попри війну, залишилися жити в Україні, стверджують психологи.

Загалом же у людей, які проживали у зоні бойових дій, або потрапили під обстріли, проявляються симптоми ПТСР. Вони бояться різних звуків, мають проблеми зі сном.

Боротися зі стресом допомагає спорт. Саме фізичні зміни спровокують психологічне почуття контролю, якого не вистачає під час війни. Також допомагає сміх. Зокрема, абстрагуватися від сумних і важких думок. Зараз це свого роду ліки для українців.

Читайте також: Чи можна контролювати дратівливість: поради психологині Наталі Підлісної

Прямий ефір