Катерина Садурська встановила новий рекорд: говоримо зі спортсменкою про Кубок світу, екстремальні занурення, навчання та фрідайвінг в Україні

Катерина Садурська. Фото: facebook.com/sadurskaterina

Плавчиня з Харкова Катерина Садурська виборола три золоті та одну срібну медалі на шостому Чемпіонаті світу з фрідайвінгу. Він відбувся восени на острові Пелопоннес у Греції. У "Ранку Вдома" чемпіонка розповіла про тренування, труднощі під час виступу та навчання, які проводить для охочих займатися фрідайвінгом.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Вітаємо з перемогою! З якими труднощами довелося зіштовхнутися на Чемпіонаті світу у Греції?

— Це справді були вже останні змагання в цьому сезоні. Їх було багато, всі насичені та багаті на перемоги. В Грецію я поїхала без великих очікувань. Насправді основною задачею моєю було спробувати пірнути на 100 метрів. Це така бажана цифра для кожного фрідайвера. Я занурилася на цю глибину на тренуванні. Я пишаюся цим досягненням. Самі змагання пройшли дійсно добре. Я не очікувала на такий чудовий результат. Цього року я більше фокусувалася на дисципліні занурення без ласта, де вдалося встановити чотири світові рекорди. Саме в місто Каламата я поїхала, щоб закріпити результат і готуватися до наступного сезону.

 Розкажіть, будь ласка, про ці рекорди.

— На цих змаганнях я пірнула на 60 метрів. Брасом без будь-якої допомоги. Мій максимальний результат — 78 метрів. Це абсолютний рекорд світу. Оскільки мої основні суперниці не були присутні на цих змаганнях, то я могла трошки поберегти сили. Тим паче після Чемпіонату світу в мене не було можливості тренуватися. Я мала дуже багато інших справ, тож до Греції їхала не на піку форми. 

  Скільки триває занурення? На скільки часу треба затримати дихання?

—  Все залежить від самого занурення. Втім, це орієнтовно триває три, або три з половиною хвилини. Тут треба враховувати швидкість, підводні течії, температуру води та інші фактори, які можуть заважати. Загалом затримка дихання може тривати до чотирьох хвилин, але то вже не так комфортно.

 Які змагання були найскладнішими?

—  Специфіка змагань в Греції — Кубок світу, полягала у кардинальній зміні умов. Було холодніше. Тобто це зовсім інше обладнання, багато чого потрібно було пристосовуватись, плюс зміна температури під водою. Ця зміна температури відчувається дуже сильно, і вона може кардинально впливати на результат. Мені знадобилося багато часу, щоб адаптуватися. Якщо чесно, я навіть до кінця змагання так і не адаптувалася. Двох тижнів недостатньо, щоб правильно підготуватися.

Як ви взагалі прийшли до цього виду спорту? Коли навчилися пірнати?

— Вперше я пірнула в дитинстві на Кінбурнській косі. Потім в Миколаєві почала плавання. 17 років займалася синхронним плаванням, виступала за збірну України, була на Олімпіаді, на Чемпіонатах світу. Після закінчення спортивної кар'єри я пішла у фрідайвінг. Це те, чим я хотіла займатися після артистичного плавання.

 Скажіть, будь ласка, на якому рівні зараз фрідайвінг в Україні?

—  Якщо дивитися на досягнення українських спортсменів, то на високому. Попри те, що в нас відсутні умови для тренувань і там немає доступу до глибини, як, наприклад, в інших країнах. У нас все є чемпіони світу, рекордсмени. Ми намагаємося розвивати наше ком'юніті, є кілька шкіл. Зараз багато фільмів на цю тему виходить, люди дізнаються про цей вид активності. Бо це не тільки про спорт, а й про вміння занурюватися і знаходитися під водою довше комфортніше. Тобто це просто навичка, яка в принципі може стати в пригоді.

—  Де та для кого ви викладаєте?

— Я проводжу курси в Україні — Харкові, Києві, Львові. Також треную онлайн. Зараз я знаходжуся на зборі в Єгипті. Тут буде майстер-клас. Мені подобається ділитися своїм досвідом. Втім, коли активно готуюся до змагань, то відмовляюся від інших активностей. В мене дорослі учні, адже цей вид спорту пов'язаний з ризиком для життя. Тут потрібно краще розуміти себе, своє тіло. Тут краще працює ментальне здоров'я, аніж фізичне. Бо все залежить від настрою, психологічного стану.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір