Поки є Україна, у нас завжди є дім, — авторка книги "Дім" Катерина Тихозора

Катерина Тихозора. Скриншот: kanaldim.tv

Книга "Дім" Катерини Тихозорої й Олександра Продана розповідає історію маленького хлопчика та його сім’ї, чий дім було зруйновано через повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Розповідь написана від імені хлопчика, чиє бачення ситуації в ілюстраціях майстерно передав ілюстратор Олександр Продан. Роздуми головного героя книги по-дитячому просто передала авторка Катерина Тихозора.

Чи стаєш ти бездомним, якщо твій дім зруйновано? Що таке дім і де його шукати, якщо зненацька втратив? Книга дає відповіді на багато запитань, розповіла у "Ранку Вдома" Катерина Тихозора.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Хто головний герой книги? Про що сюжет?

— Головний герой цієї книжки — це хлопчик, чийого імені ми не знаємо. Він уособлює всіх дітей, які опинилися в такому становищі, як і він. Він живе у своєму будинку разом зі своєю родиною щасливим життям, але в якусь мить, на жаль, починається війна. Їхній будинок зруйнований. Родина починає шукати безпечне місце. Ми, як читачі, спостерігаємо за ними, але з погляду хлопчика, й проходимо з ними разом цей шлях.

Хочу наголосити, що ця історія не є книгою про війну. Хоч там й описані трагічні події, викликані війною. Це розповідь про те, що таке дім. Також вона про те, чого багато з нас не усвідомлював раніше, що допоки є Україна — в нас завжди є дім, куди б не поїхали й де б не жили.

Наскільки складно працювати з такими темами під час війни? Чи долучили ви до співпраці психологів?

—  Працювати над книжкою було, з одного боку, складно. Бо це болюча тема. З іншого боку, це було просто. Бо це те, що йшло від серця. Я хотіла подарувати читачам відчуття того, що дім буде завжди з ними. Саме для цього я вигадала цю історію. Я вдячна людям, які з нею працювали.

У команді видавництва не знайшлося взагалі жодної людини, яка б лишилася байдужою до цього проєкту. Редакторка, коректор, художник Олександр Продан включилися в цю історію, дуже перейнялися. Я щаслива, що ця книжка вийшла саме такою.

Ми її створювали без психологів. Дійсно потрібно бути обережними з цією темою. Перед тим, як читати цю книжку, необхідно впевнитися, що ця тема не травмує дитину. Ті, хто пережив втрату дому та близьких, можуть гостро на це реагувати.

— Для кого ви писали цю книгу?

— Коли я задумала книжку, я хотіла, щоби її читали ті, хто втратив дім. Хотілося б, щоб це відчуття дому, яке вони зберегли в собі, стало опорою. Наразі я отримую відгуки від різних людей.

Одна з читачок — моя колега, сказала, що ця книжка мала б бути у кожного українця як свідчення тих подій, які сталися з нами. Ця книга також може стати скарбничкою, яка містить нашу любов до дому, здатність його берегти навіть тоді, коли його вже немає фізично.

Ілюстрації просто неймовірні. Здається, що тут зібрана історія перших днів війни. До речі, книгу "Дім" отримають герої програми "Дочекаюсь" на телеканалі "Дім". Як вам така колаборація?

— Мені дуже подобається ця співпраця. Взагалі я схильна свою працю недооцінювати. Втім, я мушу за неї вболівати. Я дуже рада, що ви взяли її до своєї програми. Це програма, де дітки виїхали з батьками за кордон. Героям сподобається.

Скажіть, будь ласка, чи плануєте ви писати ще якісь дитячі книги?

— Я точно планую писати книжки. Ще не знаю, які за змістом. Складно обрати тему. Мені відгукується те, що стосується пошуків сили. Є ідея, над якою треба ще попрацювати.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір