Оскароносні та життєствердні історії: про програму фестивалю "Нове німецьке кіно" розповіли представниці Goethe-Institut в Україні Єлизавета Сіренко та Марія Шубчик

Марія Шубчик та Єлизавета Сіренко. Скриншот: kanaldim.tv

9 листопада, на річницю падіння Берлінського муру, в українських кінотеатрах стартують покази 29-го фестивалю "Нового німецького кіно". Глядачам представлять чотири головні прем’єри року Німеччини — від претендента на "Оскар" до нової роботи культового режисера Віма Вендерса. "Нове німецьке кіно" показуватимуть у Києві, Львові, Чернівцях, Одесі та Харкові. Більше деталей про захід у студії "Ранку Вдома" розповіли координаторка культурних проєктів Goethe-Institut в Україні Єлизавета Сіренко та менеджерка цифрової комунікації Goethe-Institut в Україні Марія Шубчик.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Розкажіть про історію фестивалю "Нове німецьке кіно".

Сіренко: Goethe-Institut, як німецька культурна організація, розпочали показ німецького кіно з часу свого існування — з 1993 року. Спочатку ми співпрацювали з фестивалем "Молодість", показували здебільшого класику. Пізніше ми знайшли нових партнерів — Arthouse Traffic, і з того часу відбувається фестиваль "Нове німецьке кіно".

Це найбільш стабільний проєкт, який ми маємо в Goethe-Institut. Загалом нам завжди вдавалося показати саме нове німецьке кіно, якому два чи три роки. Цього року ми показуємо фільми, які вийшли у 2023 році. Це дуже важливо для нас — привези трохи німецької культури в Україну, тим паче коли не всі можуть виїхати за кордон.

Шубчик: Фестиваль "Нове німецьке кіно" — це стабільність. Ми завжди жартуємо, що це такий експрес-курс. Бо в нас дуже різні цільові групи. Ми прагнемо обрати найкраще для всієї інтелектуальної спільноти, для всіх, хто цікавиться німецькою культурою загалом.

— Які саме фільми побачать глядачі цього року? За якими критеріями та принципом їх обрали?

Шубчик: Обирали найкраще. Обирали за принципом нагород. Ми маємо переможця Венеціанського кінофестивалю, переможця Німецької кіноакадемії та претендента на "Оскар". Загалом в програмі чотири фільми. Тільки містичний нуар-трилер "Теорія всього", через питання з авторськими правами, ми покажемо лише в Києві. Це Тім Крюгер. Фільм презентований на Каннському кінофестивалі.

Відкриватиме фестиваль романтичний фільм "Полум'яне небо". Режисер Крістіан Петцольд. Фільм вже презентували на "Берлінале" та отримав "Срібного ведмедя". Українська прем'єра вже відбулась на Одеському кінофестивалі. Там режисер отримав спецвідзнаку міжнародного журі. Фільм можна буде подивитись як в Києві, так і в інших містах.

Також покажемо фільм "Учительська". Він наробив досить багато галасу, особливо в Німеччині. Була активна дискусія, бо йдеться про вчительку ідеалістку, яка намагається поміняти систему. Цей фільм Німеччина висуває на "Оскар". Йдеться про конкурсну програму іноземних фільмів.

Четвертий фільм — "Ідеальні дні". Режисер Вім Вендерс. Це класик німецького кіно. Він є володарем "Пальмової гілки" Каннського фестивалю. Фільм ще не встиг зібрати винагороди. Його щойно презентували в Каннах. Це ко продакшн Німеччини та Японії. Йдеться про людину, яка прибирає туалети, при цьому вміє насолоджуватися життям. Треба знати режисера, який завжди звертає увагу на деталі та музику. Це історія про те, що жити треба сьогодні. Дуже актуальна історія, особливо для українців під час Великої війни.

Як довго триватиме фестивалю? Яка його географія?

Сіренко: З 9 по 16 листопада покази триватимуть у  кінотеатрі "Жовтень" у Києві, у "Планеті кіно" у Львові та Культурно-мистецькому центрі ім. І. Миколайчука в Чернівцях. З 16 листопада покази почнуться в Одесі, з 30 листопада — в Харкові. Розклад сеансів є на сайті дистриб’ютора Arthouse Traffic.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір