Яку допомогу надаватиме Європа біженцям з України у 2023 році 

Українські біженці у Європі. Скриншот: kanaldom.tv

Світ продовжує підтримувати Україну в її боротьбі з російською агресією. Окрім воєнної допомоги, уряди різних держав активно допомагають українцям, які лишились вдома попри війну та тим, хто,  рятуючись від російських обстрілів, виїхали за кордон. 2023 року деякі європейські країни оновили правила перебування переселенців, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Минулого літа у сусідній Польщі перебували понад півтора мільйона українців зі статусом тимчасового захисту. На початку 2023 року тут залишилися 950 тисяч офіційно зареєстрованих наших земляків. Серед новацій, які запровадила Польща, замороження соціальних виплат у разі тимчасового виїзду з країни. А якщо людина буде поза польськими кордонами понад місяць, то втратить право на соціальну допомогу.

Ще одна вимога для легального перебування в Польщі — електронне посвідчення, аналог української "Дії". Оформити польський ідентифікаційний номер українці тепер мають за 30 днів після перетину кордону, а не за 90, як було торік. Також доведеться самостійно сплачувати за проживання у центрах для переселенців.

Одне з нововведень польського уряду щодо українських біженців стосуватиметься дітей. З 1 вересня 2023 року органи місцевого самоврядування перевірятимуть, де навчаються діти з українських родин. Якщо дитина вчиться дистанційно в українській, а не в польській школі, батьки мають надати відповідні докази.

Трохи більше як мільйон українців живе зараз у Німеччині. Ця країна чи не єдина серед європейських, що від початку цього року збільшила розмір фінансової допомоги українським переселенцям. Так, батьки одинаки замість 449 євро отримуватимуть від німецького уряду 502 євро на місяць. Повнолітні громадяни України — 451 євро на місяць, а діти та підлітки — від 318 до 420 євро щомісяця. Однією з найважливіших тем 2023 року німці називають інтеграцію українських біженців на місцевому ринку праці та освіти.

"Більш як 430 тисяч українських біженців працездатного віку мають хорошу кваліфікацію, і їм треба якнайшвидше усувати мовний бар'єр та проходити курси спеціалізації та підвищення професійної кваліфікації. А ще нам потрібно знижувати поріг визнання українських дипломів та свідоцтв. Щодо дітей, то, переконаний, вони швидко адаптуються у німецькій системі дитячих садочків і шкіл", — заявив президент Об'єднання німецьких міст і громад Уве Брандль.

Змінює правила проживання українців і Чехія. Зараз у цій країні офіційно зареєструвалися понад 460 тисяч наших земляків. Програму допомоги продовжили до березня 2024 року. А це означає, що країна готова надавати прихисток українцям ще щонайменше рік. Щоправда, від квітня поточного року уряд Чехії зменшує розмір виплат із 5 тисяч до 4 тисяч 890 крон, але пенсіонерам і людям з інвалідністю допомогу збільшать.

У Литві українським переселенцям подовжили право безплатного проїзду у громадському транспорті до кінця року, а дозвіл на проживання видаватимуть лише в електронному форматі.

Українці, які знайшли притулок у Латвії й планують там працювати, цьогоріч мають вивчити латиську мову, адже від 2024 року спілкуватися на роботі можна буде виключно національною мовою країни.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір