Як знаходити сили жити далі у складні часи — поради засновника проєкту "Як ти, брате?"
Війна постійно підкидає нам нові виклики. Інколи здається, що сил чинити опір вже немає. Як зберегти здатність боротися та знаходити в собі сили жити далі, розпитуємо у психотерапевта, засновника проєкту "Як ти, брате?" Антона Семенова. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".
Ведуча — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.
— Як залишитися людиною, котра продовжує боротись?
— Якщо говорити про військових, то це таке комплексне явище, яке ми позначаємо як братерство. Жодної іншої відповіді не існує. Бо що завгодно можна робити, якщо є братерство, якщо є допомога, підтримка, спільність на особистому рівні. Тоді люди справляються. Тобто, якби складно не було, але у людей більше мотивації справлятися разом.
— Що входить в ось це поняття "братерство"?
— Це прийняття та підтримка. Таке прийняття надає право на емоції, на переживання, на різні реакції. Це безумовна підтримка. Це навіть складно описати звичайними термінами. Братерство — це безумовна допомога у будь-якій ситуації. Варто додати, що самим військовим на фронті часто допомагає чорний армійський гумор.
Ми бачимо, що наявність братерства забезпечує морально-психологічний стан, а не навпаки. Не можна сказати, що хлопці відпочинуть й все налагодиться. Тобто, якщо зберігається дух братерства, а це багато факторів — атмосфера в підрозділі, наявність спеціалізації, повага до спеціалізації серед особового складу, тоді підрозділ загартовується. Ситуація ззовні погіршується, але єдність посилюється. Тобто реакція на зовнішні випробування, базується на внутрішніх стосунках.
— Як бути цивільним?
— Це правда. Зараз багато цивільних скаржаться на ситуацію, люди не знають, як їм бути. Для цивільних працює та ж сама схема — підтримка тих, хто поруч. Звісно, коли спілкування зменшується, то цивільним трохи складніше. Бо військові все ж поєднані спільною дією. Їм потрібно виживати, боротися проти ворогів. Вони працюють поруч одне з одним.
Ми взагалі зараз спостерігаємо тренд, що коло спілкування на всіх рівнях, звузилося до людей, пов'язаних роботою. Тобто робота — це один із ключових способів перебувати у зв'язку.
— Чому так відбулося?
— Руйнуються зв'язки, тому робота — це один із таких потужних факторів, який працює як об'єднавчий механізм.
— Як бути людям, у яких обмежене коло спілкування?
— Це складна ситуація. Багатьом людям не зрозуміло, що в комунікацію треба інвестувати. Вкладати час та сили. Треба будувати ці зв'язки.
Одне з завдань нашого проєкту — це доносити до людей важливість такої інвестиції, що треба знайомитися, треба шукати нових людей. Ризикувати, але звертатися по допомогу, пропонувати її. Тобто пробувати розширити коли спілкування.
Ми прагнемо зробити цей процес комунікації легшим. Для цього видаємо посібники, проводимо лекції, тобто навчаємо комунікувати у цей складний для нас час.
Нам потрібні люди, з якими ви в особистих стосунках. Не завжди вас зрозуміє людина, у якої сталася подібна біда. Бо одне й те саме люди переживають по-різному. Навіть одній ті самі події. Коли люди починають порівнювати досвід, нічого гарного не станеться. Треба порівнювати цілі та наміри. Тобто повинна бути спільна дія.
Насправді працює те ж саме рішення, що й для військових — виживання та боротьба, як спільна дія. Тому саме волонтерський рух, волонтерські спільноти настільки важливі зараз для всіх українців. В них є спільна мета.
Ми в цьому році розвиваємо нашу спільноту, тому що треба масштабувати проєкт "Як ти, брате?". Ми набираємо людей та всьому навчаємо. У нас жодних вимог до спільноти, навіть до місця проживання.
Ми самі навчаємо людей, щоб вони могли допомагати іншим. Щоб вони могли стати лекторами, дослідниками, інтерв'юєрами, представниками на публічних подіях. Один раз вони беруть участь у таких лекціях та розуміють, що знайшли можуть бути корисними тут і зараз, робити велику справу.
— Що ви порадите людині, яка прагне залишатися сильною духом?
— Шукати своїх людей або створювати своє братерство.
Читайте також:
- Пережити всі виклики війни допоможе здорова комунікація — поради психотерапевта
- Що таке тактична комунікація для цивільних: говоримо з засновником проєкту "Як ти, брате?"
- Посттравматичне зростання: психолог пояснив, як стати сильнішим після складного досвіду