Історія загиблого аеророзвідника Фелікса Куртаніча: інтерв'ю з творцями стрічки "Фелікс. Лис подільський" Іванною Слободянюк та Русланом Гришком

Іванна Слободянюк та Руслан Гришко. Скриншот: kanaldim.tv

Фільм "Фелікс. Лис подільський" — це стрічка про загиблого Фелікса Куртаніча, який у цивільному житті був оператором дронів. Його найвідоміша акція — запуск над Майданом БПЛА з оголошенням "Продам гараж на Соломі" із номером російського посольства. Фільм створили за донати. За словами творців, Фелікс — це збірний образ всіх, що сказали "якщо не я, то хто" і стали на захист України. Документальний проєкт створила журналістка та телеведуча Іванна Слободянюк, подруга загиблого військового. Режисер — Руслан Гришко. У "Ранку Вдома" вони розповіли про місію стрічки та закликали українців йти до кінотеатрів, адже гроші від продажу квитків витратять на підтримку аеророзвідки.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Про кого ця історія?

Слободянюк: Вона про нашого друга, колегу і захисника, аеророзвідника Фелікса Куртаніча. Мені здається, що у своєму житті я не зустрічала настільки щирих і справжніх людей. Він був одним з тих, від кого віяло теплом. Ми знали про нього кіно, тому що він мріяв знімати кіно. Взагалі ми ніколи не знімали фільмів, це перший наш проєкт.

Гришко: Він був професіоналом. Коли я вперше з ним поїхав у відрядження, я розділив групу, поїхав з одним оператором знімати одну частину, а він, оскільки він приїжджав на локацію пізніше, мав знімати іншу локацію. Я дав йому завдання телефоном. Відверто кажучи, я навіть не розраховував, що отримає матеріали. Коли я приїхав в готель, то він до мене прибіг з готовим матеріалом. Мене вразило те, наскільки він професійно виконував свою роботу.

Ми, як команда Felix.production втратили хорошу людину, професіонала, який би міг за своє життя зробити ще дуже багато цікавого. Коли ми розпочинали зйомки цього фільму, Іванка взагалі хотіла зняти короткий відео щоденник. Вона не розраховувала на повний метр. Тоді я вирішив, що ми знімемо фільм. Коли ми зрозуміли, що це буде повнометражний фільм, то загорілися ідеєю випустити кіно у прокат. Іванка боялася, але руки робили.

— Як довго працювали над проєктом?

Слободянюк: Півтора року ми займалися тим, щоб не просто зберегти історію нашого друга, аеророзвідника. Ми займалися ще й тим, щоб довести, що команда Felix.production має право показати стрічку в кінотеатрах. До речі, це фільм не лише про нашого друга. Ми додали туди ще історичну частину. Там можна побачити ключові події боротьби за незалежність з 1991 року. Нам багато віддали архівного матеріалу, безплатно. Оскільки це волонтерський проєкт. Завдяки цьому ми змогли зробити документальну стрічку.

Загиблий військовий Фелікс Куртаніч. Фото: armyinform.com.ua

До речі, Фелікс народився у 1996 році. Повноліття настало, коли він був на фронті. З Революції гідності він відправився на фронт, де йому виповнилося 18 років. Народившись у незалежній державі, Фелікс пішов виборювати її незалежність. Відштовхуючись від цього факту ми вирішили згадати усі ключові події. 

Гришко: Коли вже ми знімали інтерв'ю з батьками, нам тато теж розказував, що за часів Помаранчевої революції вони брали маленького Фелікса на Майдан. Він був присутній на двох революціях. Коли почався Євромайдан, він там був. Коли почалася війна на Сході, Фелікс якраз туди пішов. Ми це все пропрацювали в сценарії, і це все показано в стрічці. Я розумію, що Фелікс такий не один. Я був присутній на похороні, і мене вразило, що багато загиблих — молоді люди. 

Тобто стрічка про те, як війна калічить життя молодих українців?

Слободянюк: Швидше про інше. Про те, що люди продовжують жити попри все.  Об'єктивність була в тому, що ми не були знайомі з жодним з його побратимів та з його рідними. Ми знали його друзів за творчістю, але ми не знали нікого з військової сфери. Кіно почали знімати після похорон Фелікса. Його ховали у закритій труні, біля якої були його побратими. Вони відразу відправлялися на фронт, тож у нас не було часу. Ми мусили записувати інтерв'ю вже, бо ці військові — єдині, хто може розповісти про те, що сталося. Ми почали самі знайомитися з війною, тому що я до вторгнення не була на сході України. Вже під час вторгнення поїхала на схід, на місце загибелі Фелікса.

Тут не про суб'єктивність, а про щирість. Горе переживають вдома з рідними, а ми переживали це горе в реальному житті, онлайн. Постійно перед камерами, спілкуючись з рідними. Ми три дні прожили з батьками Фелікса. Ми бачили, що реально переживає кожна родина, яка втратила. Ми півтора року жили життям нашого друга. І це фільм про відданість. В першу чергу тому, що Фелікс був відданий державі. Він був відданий своїй справі до останнього подиху. Ми віддали півтора року свого життя задля того, щоб життя нашого друга могло жити вічно в кінострічці.

Гришко: Кожен герой фільму вірить у перемогу України. Люди відчувають, що життя продовжується.

Коли презентували фільм та як на нього реагували? 

Слободянюк: Фільм презентували у квітні цього року під  час всеукраїнського туру. До мене приходили люди, які втратили когось на війні, і дякували. Вони розповідали свої історії. Тоді я зрозуміла, що в цьому і полягає місія стрічки — дати підтримку людям. На жаль, зараз дуже багато людей, які втратили близьких на війні. Ми маємо продовжувати жити, маємо рухатися до перемоги. Боротьба триває.

Розкажіть про благодійну складову цього проєкту?

Слободянюк: Фільм відзняти за донати українця. Ми відкрила збір, коли я залишилася без роботи. Люди почали доната від 10 копійок до 40 тисяч гривень. Завдяки цьому ми змогли реалізувати проєкт. Команда працювала безплатно. Ми витратили гроші лише на відрядження і на техніку.

Всі кошти, які нам надходять з українських переглядів та показів за кордоном, ми віддаємо на потреби аеророзвідки батальйону Кульчицького. Там служив Фелікс. Зараз ми збираємо гроші на два безпілотники MiniShark, які коштують п'ять мільйонів гривень. В нас є можливість цей збір закрити ,поки хлопці проходять реабілітацію.

Ми розуміємо, наскільки ефективна аеророзвідка. Вона рятує хлопцям життя. Фелікс врятував хлопцям життя завдяки своєму дрону, а за два дні він, на жаль, загинув. Кіно вже показують у кінотеатрах. Встигніть побачити цю історію найближчого тижня.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір