Театр "Особистості" запрошує на прем'єру унікальної вистави, створеної за участю Клопотенка: про "Ідеальний рецепт" говоримо з Марією Писаренко та Сергієм Мареном

Марія Писаренко та Сергій Марен. Скриншот: kanaldim.tv

На початку грудня після майже дворічної перерви театр "Особистості" відновлює свою роботу на новому місці. Тепер їхні постановки можна буде дивитися у Будинку художника. Про історію театру, дев'ятий сезон, переїзд та унікальну інтерактивну виставу "Ідеальний рецепт" у студії "Ранку Вдома" розповіли директорка, художня керівниця театру Марія Писаренко та автор і актор вистави "Ідеальний рецепт" Сергій Марен.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Пригадаймо історію створення театру "Особистості". У чому його особливість?

Писаренко: Особливість полягає в тому, що це приватний театр. Нам вдалося вийти на один рівень з державними театрами. В сенсі популярності та залучення глядача. Ми вийшли на постійні аншлаги. До речі, в Google у нас одна з найвищих оцінок серед всіх театрів Києва.

На початку війни ви ухвалили рішення закрити театр, а зараз відкриваєте. Чому саме зараз?

Писаренко: Це збіг обставин. У нас більшість акторів пішли на фронт і отримали поранення. Це і Володимир Ращук, і Віктор Стороженко. Вони всі з батальйону "Свобода". Дівчата наші всі волонтери. Я відкрила свій благодійний фонд. В театрі у нас був гуманітарний хаб. Я довго думала, що до перемоги України ми не відкриємося. Втім, вийшло так, що за період існування театру — а це вісім років, ми завжди мали аншлаги. Тож останні три роки ми мріяли перебратися в центр Києва, адже були на Теремках. Це спальний район, для театру це не дуже добре. Та й відверто кажучи я хотіла більшу залу. Так склалося, що директор Будинку художника запропонував перенести театр до них. Це центр міста, там 600 місць. Тож ми вже готуємося до початку сезону на новому місці.

3 грудня у вас відкриття. Що будете показувати?

Писаренко: Сезон та й театр на новому місці відкриваємо виставою "Ідеальний рецепт". Ми придумали цю виставу з Євгеном Клопотенком. Це наш спільний проєкт. Він буде також на відкритті, зокрема, готуватиме закуски. Головний персонаж вистави — це прототип Євгена. Більше про виставу розкаже Сергій Марен. Він автор п'єси та актор. 

Марен: Театр "Особистості" — це можливість творити нове, можливість творити українське. Це надзвичайно важливо зараз. Цей театр став колискою мого драматургічного таланту. Я тут розкрився не лише як актор, але і як драматург. Тут повірили в мої п'єси і почали їх перетворити на неперевершені вистави.

Я написав п'єсу "Ідеальний рецепт", де ще й граю одну з ролей. Це дуже цікавий досвід бути і автором, і актором. Бо ти можеш перевірити ті моменти, в яких ти не був впевнений, як автор. До речі, це кулінарна вистава. Ніде такого немає. Там, де їжа є центральною, головною ідеєю, якою пронизана абсолютно вся драматургія. Насправді не просто їжа, а конкретно українська кухня. Ми зустрілися з Євгеном Клопотенком і він дав мені прочитати книгу "Футуристична кухня" для того, щоб я познайомився з кулінарією. Збагнув, яким чином все це працює. Потім почалася робота над самою п'єсою. Це було надзвичайно цікаво, коли ти можеш в театрі розкрити для глядача не тільки візуальні елементи, аудіоелементи, а ще й додати до цього аромат і смак. В кінці ми всіх нагодуємо. Це повний ефект присутності.

Скільки треба часу, щоб написати п'єсу?

Марен: Знаєте, як кажуть, буває день, як цілий рік, буває рік і дня не вартий. Не можна сказати, що є якийсь таймінг. Спочатку я писав приблизно два місяці. Там була ще одна цікава історія. Ми зібралися вдома у Марії й вирішили, що не вийдемо, поки не допишемо. Це було під час карантину. Тобто, основа була закладена за два тижні. На те, щоб доробити все пішло ще два місяці.

Ви сказали, що сценарій писали під час карантину. Наскільки він актуальний зараз, під час війни?

Писаренко: Зараз він ще більш актуальний, тому що дуже багато аспектів цієї п'єси набули нових значень. Наприклад, там є Свиня, яку правильно годували й вона перетворилася на людину. Є така фраза про те, що ми навчили говорити свиню українською. Проглядається така паралель про свино-собачі історії.

Розкажіть про сюжет, будь ласка.

Марен: Одним з таких головних антагоністів у виставі — негативних персонажів, є Полковник. Він багато свиней зарізав. Він має свій завод по виробництву тушкованки. На цьому заводі працюють усі місцеві й зарплатню отримують тушкованкою, крадуть її та передають в спадок. Все обертається навколо цього. Полковник — тиран, ніхто не може покинути завод. Втім, поява цього полковника — це проблема міста.

Писаренко: Власне, ми проводимо паралель з тим, як працює пропаганда.  Це все актуально. Також це історія про те, як люди створюють самі собі диктаторів, бо вони їм потрібні. Під час перегляду можна багато над чим замислитися. Тож приходьте на прем'єру, яка відбудеться 3 грудня в Будинку художника. Вистава почнеться о 18-й годині, але ми запрошуємо глядачів на 17-ту, адже готуємо інтерактив.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір