Як в Україні допомагають постраждалим від сексуального насильства: інтерв'ю зі співзасновницею фонду "Сильні" Яриною Вишенською

Ярина Вишенська. Скриншот: kanaldim.tv

Благодійний фонд "Сильні" спільно з художником Олександром Калібердою створили освітньо-розважальний проєкт "Малюємо особисті кордони". Кампанія складається з серії коміксів про випадки порушення особистих кордонів та інформації про те, як ми можемо їх відстоювати. Також у кінці кожного епізоду є коротка інформація про фонд "Сильні", який надає допомогу постраждалим від сексуального насильства. Деталі у "Ранку Вдома" розповіла співзасновниця БФ "Сильні" Ярина Вишенська.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Розкажіть, будь ласка, чим займається благодійний фонд "Сильні"?

— Благодійний фонд "Сильні" допомагає людям, які пережили сексуальне насильство після 24 лютого 2022 року. Ми надаємо конфіденційну та безоплатну медичну, юридичну та психологічну допомогу. Намагаємось зробити так, щоб людина відчула контроль над власним життям та могла собі допомогти.

— У чому полягає суть кампанії, що має боротися з міфами про сексуальне насильство?

—  Нам пощастило познайомитися з Олександром Калібердою — художником, який створив проєкт "Київський олень". Завдяки такій суміші креативу та методичної допомоги нашої експертності в темі сексуального насильство ми разом створили комікси.

Комікси легко та просто розповідають про міфи, пов'язані із сексуальним насиллям. Зокрема, про те, що ваш одяг може спонукати ґвалтівника, що ваші вік може говорити про те, чи можете ви пережити сексуальне насильство та подібне.

Тобто всі ті міфи, які поширені в нашому суспільстві. Вони через прості та фанові малюнки розповідають про те, як не має бути.

— Де ці комікси будуть розповсюджуватися?

— Ці комікси розміщені на сторінках проєкту "Київський олень" та на сторінках благодійного фонду "Сильні". Їхня пубілкація приурочено до 16 днів протидії насиллю. Впродовж цього тижня вони будуть повністю опубліковані.

— Наскільки актуальне питання сексуального насильства в Україні?

— Актуальне як ніколи. Сексуальне насилля, як проблема в українському суспільстві, існувала давно. Після вторгнення окупантів ми всі дізналися про випадки сексуального насильство з їхнього боку щодо українського населення. Це стало зброєю проти нас, проти нашого суспільства. Ця проблема, яку принесли росіяни, помножується на проблему, яка вже існувала в нашому суспільстві.

Тому такі компанії, як наша, націлені на те, щоб люди перестали шукати провину в собі. Ми прагнемо, щоб люди перестали культивувати культуру зґвалтування та чітко переносили всю провину на злочинця. Ким би цей злочин злочинець не був. Чи це окупант, чи українець, чи росіянин. Не важливо. Завжди винен тільки злочинець.

Сексуальне насильство — акутальна проблема в Україні. Особливо в період, коли ми, окрім особистих трагедій, переживаємо ще й загальнонаціональну трагедію. Коли ми кожного дня в новинах бачимо, що гинуть українці різного віку, різної статі, в різних куточках країни. В таких умовах навіть складніше допомагати собі. Бо ти схильний нехтувати своїм болем, бо поряд з тобою гинуть люди.

Тому наш фонд намагається активно та чітко артикулювати те, що ваша особиста проблема також важлива, не зважаючи на те, що коїться в Україні. Якщо ти допоможеш собі, то ти зможеш потім допомагати іншим.

— Яку саме допомогу ви надаєте людям, які звертаються до вас?

— Так, люди, які до нас звертаються, вони можуть отримати професійну психологічну допомогу від фахівців, які вміють працювати із травмою сексуальне насильство саме під час конфлікту. Це дуже важливо відзначити, тому що не кожна спеціалізація психолога підходить для допомоги. Ми володіємо можливістю надавати компетентну допомогу.

Окрім психологічної допомоги, яка є безплатною та конфіденційною для людини, ми також надаємо медичну допомогу. Коректніше сказати, що ми оплачуємо необхідну медичну допомогу, яка потрібна людині, якщо вона пережила жорстоке сексуальне насилля. Ми оплачуємо, зокрема, роботу зі стоматологами, проктологами, іноді це хірургія та навіть естетична хірургія. Це потрібно для того, щоби позбавити людину від фізичних наслідків сексуального насилля.

Також це юридична допомога. Ми оголошуємо людині про те, що вона має право отримати цю юридичну допомогу. Вона має право досягти справедливості в юридичній площині. Якщо людина готова звертатися у поліцію чи прокуратуру, в залежності від особливостей випадку, то ми готові супроводжувати її упродовж усього процесу.

— Скільки триває процес реабілітації, якщо так можна сказати?

— Буває по-різному. Іноді людина звертається по допомогу, а потім зникає. Тобто вона не готова на даному етапі отримувати цю допомогу. Ми відкриті до того, щоб вона повернулася до нас згодом. Це може бути тиждень, місяць, рік чи декілька років. Це нормально.

Людині потрібно пройти свій шлях стабілізації до готовності щось зробити. Бо це складна робота — пропрацювати травму, навчитися з нею жити і навчитися відчувати щастя від життя. Потрібно систематично ходити на психотерапію, вчасно приходити до лікаря. Це чіткі кроки.

Тобто на тому етапі, коли людина готова вкладати час та свої ресурси у власне відновлення, вона може пройти різний маршрут.

Цей маршрут може тривати місяць, а може й рік. Усе залежить від особливостей психіки людини, від умов, в яких вона проживає. Тому що хтось бореться із кількома травмами одночасно. Якщо людина пережила сексуальне насильство від окупанта, виїхавши з окупованої території і під час окупації, втративши рідних та будинок, то процес може бути складнішим.

В деяких випадках, навпаки все проходить значно швидше та простіше. Проте, можливо, людина буде потребувати в майбутньому повторної допомоги. Все це індивідуально. Єдиного і правильного шаблону не існує. Кожен випадок особливий та важливий. 

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір